“Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii” to książka, która podważa wiele mitów na temat dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim.

Dzięki nowatorskiemu podejściu autora zrozumiemy, że Al-Andalus nie była ani rajem, w którym w pokoju żyli ze sobą chrześcijanie, muzułmanie i żydzi – ani polem walki tych trzech wielkich kultur. Konflikty istniały, jednak u ich podłoża nie zawsze pojawiała się religia. To jeden z najbardziej ciekawych okresów w historii Hiszpanii, którego poznanie pozwala lepiej zrozumieć kierunek rozwoju całej Europy. Nie bez powodu książkę “Królestwa wiary” opatrzono zgrabnym hasłem “Tysiąc lat wojen, intryg, pasji religijnej i osiągnięć kulturalnych”. Sprawdź, gdzie kupić tę książkę >

Książka "Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii" [recenzja]

Brian A. Catlos to to mediewista i profesor religioznawstwa na University of Colorado w Boulder. Jest autorem wielu nagradzanych książek oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych. W książce “Królestwa wiary” skupia się na rzetelnym i wnikliwym przedstawieniu historii Półwyspu Iberyjskiego w okresie od VII wieku (powstanie islamu) aż do wypędzenia muzułmanów z Półwyspu (XVII w.).

Wnętrze książki

Loty do Hiszpanii
 

Mimo dość naukowego tonu, w jakim została napisana książka, plusem jest to, że autor nie skupił się jedynie konfliktach zbrojnych, ale także na kulturze i relacjach międzyludzkich w tak zróżnicowanej przecież społeczności. Wisienką na torcie jest z kolei znakomite wydanie książki. Twarda okładka z obwolutą, sporo kolorowych zdjęć oraz mapy, które pozwalają zorientować się, jak wyglądały tereny Al-Andalus w omawianym okresie czasu.

Książka "Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii" [recenzja]

Wśród dodatków na końcu książki znajdziemy m.in.: listę umajadzkich emirów i kalifów Kordoby, słownik trudniejszych wyrazów oraz indeks pozwalający szybko zlokalizować interesujący nas temat.

 

Książka "Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii" [recenzja]
Książka “Królestwa Wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii” – Kup teraz >

Dla kogo jest książka “Królestwa wiary”?

To lektura, którą z pewnością docenią studenci iberystyki i kulturoznawstwa. Ale nie tylko. “Królestwa wiary” to pozycja dla każdego, kto chciałby lepiej poznać historię Półwyspu Iberyjskiego w okresie panowania muzułmanów. Skłamałabym gdybym powiedziała, że czyta się ją lekko, a już najlepiej do poduszki. Tak nie jest. Spora dawka wiedzy historycznej wymaga skupienia. Tym bardziej, że jest to tematyka, która w Polsce poruszana jest rzadko. Niemniej jeśli Hiszpania jest bliska Twojemu sercu i chcesz poznać jej mniej znaną odsłonę, to szczerze polecam tę lekturę.

Sprawdź, gdzie kupić książkę “Królestwa Wiary” >