Strona głównaKultura HiszpaniiLiteraturaKsiążka "Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii"

Książka „Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii” [recenzja]

“Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii” to książka, która podważa wiele mitów na temat dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim.

Dzięki nowatorskiemu podejściu autora zrozumiemy, że Al-Andalus nie była ani rajem, w którym w pokoju żyli ze sobą chrześcijanie, muzułmanie i żydzi – ani polem walki tych trzech wielkich kultur. Konflikty istniały, jednak u ich podłoża nie zawsze pojawiała się religia. To jeden z najbardziej ciekawych okresów w historii Hiszpanii, którego poznanie pozwala lepiej zrozumieć kierunek rozwoju całej Europy. Nie bez powodu książkę „Królestwa wiary” opatrzono zgrabnym hasłem „Tysiąc lat wojen, intryg, pasji religijnej i osiągnięć kulturalnych”. Sprawdź, gdzie kupić tę książkę >

Książka "Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii" [recenzja]

Brian A. Catlos to to mediewista i profesor religioznawstwa na University of Colorado w Boulder. Jest autorem wielu nagradzanych książek oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych. W książce “Królestwa wiary” skupia się na rzetelnym i wnikliwym przedstawieniu historii Półwyspu Iberyjskiego w okresie od VII wieku (powstanie islamu) aż do wypędzenia muzułmanów z Półwyspu (XVII w.).

Wnętrze książki

Mimo dość naukowego tonu, w jakim została napisana książka, plusem jest to, że autor nie skupił się jedynie konfliktach zbrojnych, ale także na kulturze i relacjach międzyludzkich w tak zróżnicowanej przecież społeczności. Wisienką na torcie jest z kolei znakomite wydanie książki. Twarda okładka z obwolutą, sporo kolorowych zdjęć oraz mapy, które pozwalają zorientować się, jak wyglądały tereny Al-Andalus w omawianym okresie czasu.

Książka "Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii" [recenzja]

Wśród dodatków na końcu książki znajdziemy m.in.: listę umajadzkich emirów i kalifów Kordoby, słownik trudniejszych wyrazów oraz indeks pozwalający szybko zlokalizować interesujący nas temat.

 

Książka "Królestwa wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii" [recenzja]
Książka „Królestwa Wiary. Nowa historia muzułmańskiej Hiszpanii” – Kup teraz >

Dla kogo jest książka “Królestwa wiary”?

To lektura, którą z pewnością docenią studenci iberystyki i kulturoznawstwa. Ale nie tylko. “Królestwa wiary” to pozycja dla każdego, kto chciałby lepiej poznać historię Półwyspu Iberyjskiego w okresie panowania muzułmanów. Skłamałabym gdybym powiedziała, że czyta się ją lekko, a już najlepiej do poduszki. Tak nie jest. Spora dawka wiedzy historycznej wymaga skupienia. Tym bardziej, że jest to tematyka, która w Polsce poruszana jest rzadko. Niemniej jeśli Hiszpania jest bliska Twojemu sercu i chcesz poznać jej mniej znaną odsłonę, to szczerze polecam tę lekturę.

Sprawdź, gdzie kupić książkę “Królestwa Wiary” >

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY