Strona głównaTips & TricksPorady dla podróżującychCo zobaczyć i zwiedzić w Bergamo (przewodnik dla turysty)

Co zobaczyć i zwiedzić w Bergamo (przewodnik dla turysty)

Odkryj urokliwe Bergamo: średniowieczne Città Alta, renesansowe zabytki i nowoczesne centrum. Tanie loty, łatwy dojazd, fascynująca historia. Idealny cel na weekend we Włoszech!

Bergamo to miasto we Włoszech położone niedaleko Mediolanu. Od stolicy mody dzieli je zaledwie niecałe 60 kilometrów. Nie trzeba jednak z niego wyjeżdżać, aby zasmakować włoskiej kuchni, kultury i zabytków. To jeden z najpopularniejszych włoskich kierunków turystycznych wśród Polaków. Tanie loty do Bergamo dostępne są z wielu lotnisk w kraju, a na miejscu czeka na nas wiele ciekawych atrakcji. Co warto zobaczyć w mieście? Te skrywa kilka bardzo interesujących obiektów.

Stare miasto, centrum i inne miejsca w Bergamo, które warto zobaczyć

Bergamo

Bergamo to 120-tysięczne miasto we włoskim regionie Lombardia. Nie znamy dokładnej daty założenia miejscowości, choć pierwsze ślady osadnictwa na tym obszarze datuje się jeszcze na epokę żelaza, kiedy to tereny te zasiedliło plemię Orobiów. Bergamo istniało zatem jeszcze przed naszą erą i później, na przykład w czasach panowania Cesarstwa Rzymskiego. Obecnie stanowi istną gratkę dla turystów z całej Europy, w tym również z Polski.

Jest to możliwe dzięki tanim lotom z naszego kraju. Do lotniska w Bergamo latają tanie linie lotnicze, które zabierają tam pasażerów z polskich portów lotniczych. Połączenia te są reklamowane jako loty do Mediolanu, choć w rzeczywistości odległość od tego miasta wynosi około 60 kilometrów. Taka wyprawa nie jest jednak konieczna. Bergamo samo w sobie ma wiele do zaoferowania, zwłaszcza jeżeli fascynuje nas włoska kuchnia, sztuka, kultura i świetnie zachowane zabytki.

Co warto wiedzieć?

Bergamo – perła odkrywana powoli

Bergamo dla wielu turystów z Polski kojarzy się wyłącznie z miastem, do którego przylatujemy po drodze do Mediolanu. Faktycznie, lotnisko nazywane Mediolan-Bergamo sugeruje nam, że to właśnie stolica mody jest kierunkiem naszej wyprawy. W rzeczywistości jednak samolot lecący do Włoch wyląduje w Bergamo, które od Mediolanu jest oddalone o kilkadziesiąt kilometrów. Nie jest to problem, bo trasę da się łatwo pokonać pociągiem. Ale wcale nie trzeba tego robić.

To ze względu na fakt, że Bergamo samo w sobie ma wiele do zaoferowania, zarówno na jeden dzień, weekend, jak i nieco dłuższy urlop. W mieście i okolicach znajdziemy wszystko to, za co kochamy Włochy — zwiedzanie starych uliczek, niezapomniane atrakcje turystyczne, kuchnię i kulturę kraju, który każdego roku przyciąga miliony turystów. Można powiedzieć, że omawiane miasto to Włochy w pigułce. Co zwiedzić w Bergamo? Oto najważniejsze miejsca i zabytki.

Podział miasta, czyli dwie części Bergamo

Najważniejszym i podstawowym elementem Bergamo jest podział miasta na dwie części. Pierwsza to dolne miasto, czyli Città Bassa. To nowsza, bardziej zmodernizowana i uprzemysłowiona część, która znajduje się blisko m.in. lotniska i dworca kolejowego. Nie cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Z drugiej strony, dzięki temu znajdziemy w niej zdecydowanie tańsze hotele i bardziej przystępne restauracje. Nie gwarantuje ona jednak takich wrażeń, jak stare miasto, określane mianem górnego — Città Alta.

Co zobaczyć i zwiedzić w Bergamo (przewodnik dla turysty)
Co zobaczyć i zwiedzić w Bergamo (przewodnik dla turysty)

To właśnie w górnej części Bergamo znajdziemy najważniejsze atrakcje miasta, których zwiedzanie należy uznać za obowiązkowy punkt wycieczki. Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Bergamo? Za absolutne minimum powinniśmy uznać jeden pełny dzień. To pozwoli nam na niezłe zapoznanie się ze starówką i poznanie kilku najważniejszych zabytków. Weekend, czyli dwa dni w Bergamo sprawią, że nasze doświadczenie będzie pełniejsze.

Wtedy znajdziemy czas na odwiedzenie muzeów czy zamków, a także zasmakowanie lokalnej kuchni. Na dobrą sprawę nawet tydzień w Bergamo uda nam się zagospodarować tak, abyśmy codziennie mieli co robić. Miasto oferuje ciekawe atrakcje nie tylko w starej części, lecz również w dolnym mieście czy poza samym Bergamo — gdzie dostaniemy się przy pomocy komunikacji miejskiej. A jakie zabytki w mieście warto zobaczyć?

Città Alta, czyli początek wycieczki

Pierwszym przystankiem naszego zwiedzania powinno być górne miasto, czyli Città Alta. To właśnie z tego miejsca rozpoczniemy wędrówkę po najciekawszych zabytkach na terenie starówki. Nie ma jednego sposobu na zwiedzanie najstarszej części Bergamo. O ile odhaczanie kolejnych obiektów z listy pozwoli nam poznać je wszystkie, to równie dobrze można udać się tu na spacer bez planu.

Piazza Vecchia

Jeżeli mimo wszystko chcemy uporządkować swój plan zwiedzania, to warto rozpocząć od Piazza Vecchia. To swoiste serce miasta, czyli główny plac. Znajdziemy tam m.in. piękną fontannę Contarini — wykonaną na kształt kielicha i zdobiącą stary plac od wielu lat.

Na terenie Piazza Vecchia znajduje się też Palazzo della Ragione — jeden z najstarszych publicznych pałaców we Włoszech czy charakterystyczna wieża miejska (Torre civica) wchodząca w skład zespołu ratuszowego miasta. Na jej szczyt można wejść po stromych schodach. Nagrodą za wejście jest wspaniały widok na miasto.

Wieża miejska

Wspomnianej wieży z kompleksu ratuszowego warto poświęcić odrębny akapit. Budowla została wzniesiona w XII wieku i mierzy niemal 60 metrów. Na szczęście wspinaczka nie zakłada wejścia na szczyt z samego dołu. Gdy wieża zaczęła stanowić turystyczną atrakcję, zamontowano w niej windę. Obiekt jest otwarty dla turystów do niedzieli. Godziny wejścia różnią się jednak od pory roku. Zimą od wtorku do piątku odwiedzający muszą wcześniej zarezerwować swoją wizytę.

Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo

Nieopodal Piazza Vecchia znajduje się Piazza el Duomo, czyli plac katedralny. To przy nim umieszczona została Bazylika Santa Maria Maggiore. Ta stanowi nie lada gratkę dla miłośników architektury. Oryginalne wnętrze bazyliki utrzymano w barokowym stylu, podczas gdy jej fasady czerpią ze stylu romańskiego połączonego z lombardzkimi wstawkami. To jeden z najważniejszych symboli Bergamo.

Cappella Colleoni

Zaraz obok bazyliki znajduje się Cappella Colleoni, czyli majestatyczna kaplica i mauzoleum wybudowana jeszcze w XV wieku. Została poświęcona trzem spośród dwunastu apostołów — Bartłomiejowi, Markowi i Janowi Chrzcicielowi. Kaplica przyciąga wzrok nie tylko walorami architektonicznymi. Jednym z najważniejszych elementów jest fresk zdobiący kopułę. Przedstawia sceny z życia wspomnianej trójki świętych.

Bergamo

Palazzo del Podestà – Museo delle Storie di Bergamo

Co warto zobaczyć w Bergamo gdy mamy nieco więcej czasu? Na pewno muzeum, dzięki któremu poznamy lepiej historię miasta. A taką wyprawę w przeszłość oferuje Museo delle Storie di Bergamo Palazzo del Podestà. Wśród eksponowanych obiektów znajdziemy przykłady dawnej architektury miasta, a także zabytki kultury i sztuki. To świetny sposób na to, aby poznać genezę miasta i zobaczyć, jak zmieniało się na przestrzeni wieków.

Porta San Giacomo

Choć znajdujemy się już w górnym mieście, to koniecznie trzeba zobaczyć jego główne wejście. O ile zachowały się 4 bramy miejskie, to jedna z nich szczególnie jest godna uwagi. To Porta San Giacomo, brama miejska powstała pod koniec XVI wieku. Jako jedyna z tych w Bergamo została wykonana z białego marmuru.

Weneckie mury

Podczas wycieczki do Bergamo nie sposób będzie przeoczyć murów okalających stare miasto. Nazywa się je weneckimi nie bez powodu. Powstały z inicjatywy Republiki Weneckiej w XVI wieku i ostały się do dziś. Mają łącznie 6 kilometrów długości. Nadają się zarówno do obserwacji z pobliskich parków, jak i do spacerów.

Duomo di Bergamo

Nie da się odwiedzić Włoch bez zobaczenia Duomo — gdziekolwiek byśmy nie byli. Pełna nazwa Duomo w Bergamo to Cattedrale di Sant’Alessandro Martire. To główny katolicki kościół miasta, który znajdziemy na Piazza el Duomo. Katedrę budowano od XV wieku, a jej ukończenie miało miejsce w okolicach XIX wieku. Została utrzymana w neoklasycystycznym stylu od zewnątrz. Wnętrze katedry to natomiast gratka dla miłośników baroku.

Città Bassa — dolne miasto Bergamo

O ile stare miasto w Bergamo jest głównym celem turystów, to warto poświęcić czas również na dolną część. Mowa tu o Città Bassa, czyli nowocześniejszym wcieleniu Bergamo, w którym również nie brakuje interesujących obiektów. Wśród nich wymienić należy ulicę Via Sentierone. To główna arteria tej części miasta, która łączy w sobie aspekty historyczne, jak i kulturalne. Pełni rolę żywej tkanki miejskiej, gdzie zabytki spotykają się z klubami i restauracjami.

Jak dojechać z lotniska w miasto

Samolot z Polski do Bergamo zabierze nas na lotnisko Bergamo Orio al Serio. To trzeci największy port lotniczy we Włoszech pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Z Polski możemy dostać się tam liniami Wizzair i Ryanair z kilku portów lotniczych, m.in. z następujących miast:

  • Kraków
  • Łódź
  • Poznań
  • Lublin
  • Gdańsk
  • Wrocław
  • Katowice
  • Warszawa

Wybór jest spory, a tanie bilety do Bergamo znajdziemy w wielu miesiącach roku. Ile kosztują bilety do Mediolanu-Bergamo? Włochy są w tym przypadku na wyciągnięcie ręki. Najtańsze bilety z Polski (na pokładzie Ryanair lub Wizzair) znajdziemy nawet za mniej niż 100 złotych w jedną stronę. Musimy pamiętać, że najtańsza taryfa w niskokosztowych liniach lotniczych to bilet bez bagażu. Możemy wtedy zabrać na pokład jedynie niewielki plecak. Ten jednak w zupełności wystarczy na krótki urlop.

Ceny biletów do Bergamo różnią się w zależności od pory roku. Najtaniej będzie jesienią i wczesną wiosną. Znacznie więcej zapłacimy, kupując bilety latem i na ostatnią chwilę. To właśnie wtedy najwięcej turystów chce się udać na wycieczkę. Drogo będzie też w okolicach świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Chociaż część podróżnych po przylocie uda się do pobliskiego Mediolanu, to dojazd do miasta Bergamo z lotniska jest jeszcze prostszy. Pasażerowie mają kilka opcji do wyboru. Aby dojechać z lotniska do miasta, można skorzystać z:

  • Wynajętego samochodu
  • Taksówki
  • Autobusu

Pierwsza opcja, czyli wynajęty samochód wiąże się ze sporym wydatkiem. Na lotnisku odbierzemy wcześniej zarezerwowane auto, lub dopiero zdecydujemy się na konkretny pojazd. W obu przypadkach koszta będą spore i zapłacimy przynajmniej kilkadziesiąt euro za dobę. Do tego należy doliczyć również zwrotną kaucję (w wysokości nawet kilku tysięcy złotych) oraz koszta paliwa. W zamian otrzymujemy elastyczność, której próżno szukać w komunikacji miejskiej.

Druga opcja to taksówka. Przejazdy z lotnisko do miast z reguły są drogie i nie inaczej jest w przypadku Bergamo. Ile kosztuje taksówka z lotniska w Bergamo do miasta? Koszt taksówki z lotniska Bergamo-Orio al Serio do miasta to od 30 do 40 euro. Wysokość opłaty będzie się różnić zależnie od pory dnia i roku. W sezonie letnim zapłacimy więcej, niż w październiku czy listopadzie. Nie jest to opcja tania — zwłaszcza w porównaniu z transportem publicznym.

Trzecia opcja to autobus. Publiczna komunikacja zapewnia nam dojazd z lotniska do miasta w różnych porach dnia, a na dodatek nie kosztuje wiele — za bilet zapłacimy 3-3,5 euro za przejazd w jedną stronę z jednym bagażem. Autobus z lotniska w Bergamo jest obsługiwany przez ATB (Azienda Trasporti Bergamo) i kursuje codziennie w 20-minutowych odstępach (rzadziej w weekendy i święta). Przystanek autobusowy znajduje się naprzeciwko wyjścia z terminala pasażerskiego. Nie sposób go przeoczyć, gdy tylko opuścimy lotnisko.

Przejazd z lotniska do miasta nie trwa długo. Całą trasę do przystanku Città Alta – Colle Aperto (Górne Miasto) pokonamy w około 30 minut. Pełna trasa autobusu z lotniska to:

  • Lotnisko Bergamo Orio al Serio
  • Stazione Autolinee – przystanek obok dworca kolejowego
  • Porta Nuova – miejskie centrum
  • Stazione Inferiore Funicolare – stacja kolejki linowej do centrum miasta
  • Città Alta – Colle Aperto – tzw. górne miasto

Najprostszym i najtańszym sposobem na transport z lotniska do Bergamo jest właśnie autobus. Jeżeli wybieramy się do włoskiego miasta na kilka dni (np. weekendowy city break), to nie ma sensu wynajmować auta. Miasto samo w sobie zapewni nam wystarczająco dużo atrakcji, a my zaoszczędzimy tym samym sporo pieniędzy. Sama trasa z portu lotniczego jest krótka, dlatego nie musimy obawiać się trudów podróży komunikacją miejską.

Komunikacja publiczna

Włoskie Bergamo może poszczycić się dobrze zorganizowanym systemem komunikacji miejskiej. Zarówno centrum miasta, jak i ościenne gminy są ze sobą dobrze połączone siecią autobusów, tramwajów i kolejek linowych. Warto pamiętać, że bilety podzielone są na strefy. Jeżeli chcemy podróżować po kilku z nich, należy zaopatrzyć się w odpowiedni bilet. Ten na szczęście nie będzie drogi, jednak większa liczba stref na bilecie sprawi, że zapłacimy więcej. 

Ostatecznie komunikacja miejska w Bergamo nie jest droga. Budżetowy charakter naszego wyjazdu nie zmieni się po zakupie biletu, a my nadal będziemy w stanie sporo zaoszczędzić — nie tylko na biletach lotniczych, ale również na komunikacji miejskiej. Wszystko dzięki opcji przygotowanej specjalnie dla odwiedzających. To bilet turystyczny. Jego koszt różni się zależnie od wybranego wariantu. Są dwie opcje:

  • 24-godzinny bilet na komunikację miejską w Bergamo – 4,90 euro
  • 24-godzinny bilet na całą sieć – 8,50 euro
  • 72-godzinny bilet na całą sieć – 14,50 euro

Istnieje też możliwość kupna biletów na krótki czas, np. 75 minut. Taki bilet na 1 strefę kosztuje 1,70 euro, więcej zapłacimy za 2 strefy – 2,30 euro. Bilet na 3 strefy i 90 minut to koszt 3 euro, 4 strefy wyniosą nas 3,20 euro. Zasadniczo więcej stref na bilecie sprawia, że czas ważności biletu jest dłuższy. Gdzie kupić bilety na komunikację miejską? Najprościej będzie skorzystać z automatów biletowych.

Te są rozsiane po całym mieście i akceptują zarówno gotówkę, jak i płatności kartą bankową. Otrzymamy wówczas papierowy bilet możliwy do skasowania w autobusie lub tramwaju. Podobne automaty znajdują się też wewnątrz pojazdów komunikacji miejskiej. Możemy też skorzystać z biletów kupowanych online na ATB Bergamo. Ta autoryzowana strona przewoźnika akceptuje płatności kartą. Wówczas bilet zostanie wysłany na adres email.

Co istotne, bilety na komunikację miejską w Bergamo obejmują też przejazdy kolejkami Funicolare di Bergamo Alta. System kolejek linowo-terenowych został założony jeszcze w 1887 roku i stanowi integralną część systemu transportu zbiorowego w mieście. Kupując jeden bilet w Bergamo możemy wykorzystać go zarówno w kolejce, jak i tramwaju czy autobusie. A to pozwoli nam w łatwy sposób dostać się do kilku ciekawych atrakcji, jakie oferuje Bergamo — na przykład na Città Alta.

Funicolare Città Alta

Górna część miasta, czyli Città Alta to tamtejsze stare miasto.Jest połączone z miastem kolejką linową Funicolare di Bergamo Alta. Niegdyś parowa, dziś elektryczna kolejka zabiera turystów i mieszkańców na malowniczą przejażdżkę torami o długości 240 metrów w górę. Górna część miasta położona jest 85 metrów wyżej od dolnej, dlatego jest to okazja nie tylko do zobaczenia miasta z innej perspektywy, ale również stanowi ułatwienie dla tych, którzy nie chcą się męczyć wchodzeniem pod górę.

Gdzie kupić bilet na Funicolare Città Alta, aby pojechać do górnej części miasta? Kolejka nie posiada odrębnego systemu biletów, dlatego wystarczy nam kupno 1-strefowego biletu na 75 minut. To koszt 1,70 euro. W cenie mamy spory zapas czasu, dlatego sprawni turyści będą mogli w ramach jednego biletu pojechać w górę i w dół. Tym bardziej że czas przejazdu wynosi około 2 minut.

W jakich godzinach można skorzystać z kolejki Funicolare Città Alta? Korzystanie z kolejki jest możliwe niemal przez cały dzień. Kursy rozpoczynają się około 7:00 rano i kończą w okolicach 1:00 w nocy. Kolejki odjeżdżają co 15 minut, a najtańszy bilet jednorazowy to ten na 1 strefę za 1,70 euro ważny przez 75 minut.

To nie jedyna kolejka dostępna w Bergamo. Można skorzystać też z kolejki na San Vigilio. Wówczas trasa będzie dłuższa, wynosząca aż 630 metrów i zabierająca nas wyżej o 90 metrów. Warto pamiętać, że w obu przypadkach kolejka nie jest jedynym sposobem na dostanie się do Città Alta i San Vigilio. Trasę tę można również pokonać autobusem. Wystarczy mieć wspomniany wcześniej bilet.

Tak się składa, że San Vigilio to miejsce często pomijane przez turystów. Niesłusznie, bo właśnie tam znajdziemy zamek o tej samej nazwie. Na jego terenie znajduje się wyjątkowy park, z którego podziwiać możemy nie tylko panoramę miasta, ale również 4 zachowane zamkowe wieże.

Co warto zobaczyć poza miastem?

Jeżeli nasza wycieczka jest dłuższa niż weekend, to warto wybrać się poza miasto. Włochy mają do zaoferowania wiele niezależnie od lokalizacji, a otoczenie Bergamo ma przynajmniej kilka ciekawych punktów, które warto odwiedzić. Co warto zobaczyć w okolicach Bergamo? Istnieją 3 główne atrakcje, dla których należy wybrać się poza miasto.

Pierwszą z nich jest Lago di Como, czyli popularne jezioro Como. To jedna z najpopularniejszych atrakcji tej części Włoch, do której każdego roku przyjeżdżają miliony turystów z całej Europy. Jezioro cechuje łagodny klimat i wyjątkowe walory wizualne. Dookoła jeziora znajduje się wiele ośrodków turystycznych i miejsc pozwalających na podziwianie środowiska naturalnego — jeziora, jak i otaczających go gór.

Jak dojechać z Bergamo do Como? Na szczęście z miasta kursuje bezpośredni pociąg, który zabierze nas do kilku miejscowości nad brzegiem jeziora. Wśród nich znajduje się m.in. Lecco czy Bellano. Przed wyjazdem warto sprawdzić, które spośród niewielkich miasteczek najbardziej trafia w nasze gusta. Na miejscu bez trudu zwiedzimy je podczas spaceru w wyjątkowych okolicznościach natury.

Drugą atrakcją dostępną na wyciągnięcie ręki z Bergamo jest Mediolan. Tego kultowego włoskiego miasta nie trzeba nikomu przedstawiać. Większość osób kojarzy je jako stolicę mody z wieloma luksusowymi butikami czy gotycką katedrą, której budowa rozpoczęła się jeszcze w XIV wieku. Do Mediolanu warto wybrać się niezależnie od pory roku, choćby na jeden dzień. Latem i wiosną zwiedzimy wszystkie najważniejsze atrakcje, a zimą (w okresie świątecznym) poznamy miasto z nowej, barwnie rozświetlonej strony. 

Aby pojechać do Mediolanu z Bergamo, warto skorzystać z pociągu. Trasa trwa około 45 minut i możemy skorzystać z bezpośredniego połączenia, które zabierze nas z dworca w Bergamo na dworzec w Mediolanie. W ciągu dnia na trasie kursuje łącznie kilkadziesiąt pociągów, a pierwszy wyrusza około 5:00 rano. Za bilet na pociąg zapłacimy 6 euro, jeżeli zarezerwujemy go wcześniej przez internet. Na stacji zaraz przed odjazdem zapłacimy znacznie więcej, dlatego warto skorzystać z zakupu biletu online.

To jednak nie wszystkie atrakcje w okolicach Bergamo. Trzecią propozycją do odwiedzenia jest jezioro Iseo. To świetna alternatywa dla popularnego i zatłoczonego Como, zwłaszcza w okresie letnim. Do jeziora Iseo dojedziemy autobusem linii E do Sarnico. Odjeżdża on z Terminalu SAB w Bergamo, a podróż trwa około 1 godziny.

Na miejscu czeka nas włoski klimat i mniejsza liczba turystów. Co za tym idzie, tamtejsze ceny są zdecydowanie bardziej przystępne. Ciekawą atrakcją jest Monte Isola. To największa wyspa na europejskim jeziorze. Dookoła Iseo znajdziemy też sporo szlaków turystycznych na piesze wędrówki i wycieczki rowerowe.

Bergamo

Ile kosztuje nocleg w Bergamo?

Bergamo posiada rozbudowaną bazę noclegową w różnych cenach. Dzięki temu każdy turysta znajdzie coś dla siebie, niezależnie od budżetu. Miasto jest podzielone na dwie części — górną i dolną — i to właśnie w tej drugiej znajdziemy najtańsze noclegi. To obszar mniej turystyczny, w którym ceny noclegów są znacznie niższe, niż w pobliżu największych atrakcji turystycznych.

Doba w przyzwoitym pensjonacie lub małym hotelu w dolnej części Bergamo waha się w przedziale od 200 złotych. Warto skorzystać z porównywarek cenowych i znaleźć najkorzystniejszą ofertę lub promocję. Dolne miasto i tak pozwoli nam łatwo dostać się do ciekawych atrakcji, a dodatkowo stanowi niezłą bazę wypadową poza Bergamo. Jeżeli chcemy odwiedzić np. jezioro Como, to właśnie w tym miejscu powinniśmy szukać noclegu.

Więcej za hotel w Bergamo zapłacimy w górnej części miasta, czyli Città Alta. Tamtejsze hotele oferują nocleg kosztujący od 400 do 800 złotych za dobę w pokoju dwuosobowym. Rzecz jasna znajdziemy też i całkiem ekskluzywne obiekty, choć nawet w turystycznej dzielnicy nie brak tańszych opcji. Na cenę wpływa nie tylko standard obiektu, ale i dostępność śniadań czy okres, w którym chcemy się zatrzymać.

Bergamo jest odwiedzane przez turystów cały rok, natomiast późna wiosna i lato stanowią najbardziej turystyczny sezon. Wtedy znalezienie noclegu na ostatnią chwilę może być trudne. Również i ceny będą odpowiednio wyższe, niż gdybyśmy rezerwowali dany pokój z dużym wyprzedzeniem. Chcąc znaleźć tani nocleg w Bergamo, warto zastanowić się nad wyjazdem poza sezonem, np. wczesną jesienią.

Tanie hotele w Bergamo:

  • Dacia di Bergamo – Via Cadore, 24124
  • Dany Sweethouse – Via Don Luigi Palazzolo 44, 24122
  • P&P Room Seventy-Seventh Apartment – 77 Via Borgo Palazzo, 24125 
  • B&B La Casa Di Campagna – Via Castagneta 41, 24123
  • Locanda Cece e Simo – Via 4 Novembre 65/67, 24128

Podsumowanie – sposób na udany weekend

Bergamo z uwagi na wiele tanich lotów z Polski jest świetnym sposobem na wycieczkę do Włoch. Lotnisko nieopodal miasta pozwala szybko dostać się do centrum, a tam czeka na nas wiele atrakcji. Miasto jest świetną alternatywą dla popularnego Mediolanu. Tańszą, łatwiej dostępną, a przy okazji oferującą wiele zabytków, atrakcji turystycznych i obiektów kulturowych.

Chcąc poznać Włochy, lub tylko spróbować, wystarczy udać się do Bergamo. Miasto jest gościnne i łatwe w poruszaniu się, dlatego nada się idealnie nawet na weekendowy wyjazd z Polski. Jest również świetnym sposobem na tygodniowy urlop. Wiele atrakcji w pobliżu miasta sprawi, że nawet wymagający turyści nie będą się nudzić.

Redakcja
Redakcja
Redakcja Hispanico.pl publikuje artykuły sponsorowane partnerów biznesowych serwisu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@hispanico.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY