Strona głównaJęzyk hiszpańskiCiekawostki i porady językowePorady dla początkujących - Jak skutecznie rozpocząć naukę języka hiszpańskiego?

Porady dla początkujących – Jak skutecznie rozpocząć naukę języka hiszpańskiego?

Co prawda w naszym kraju język hiszpański nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak język angielski. Niemniej z pewnością warto rozpocząć jego naukę, ponieważ posługuje się nim przeszło pół miliarda ludzi na świecie, co czyni go drugim z najczęściej używanych języków.

Z tego powodu coraz więcej firm aktywnie poszukuje pracowników posiadających umiejętność komunikatywnego posługiwania się językiem hiszpańskim – firmy wydają spore pieniądze na wynagrodzenia specjalistów z tej dziedziny. W tym artykule przedstawione zostanie, jak skutecznie rozpocząć naukę języka hiszpańskiego.

Określenie celu nauki

Rozpoczęcie nauki praktycznie każdego przedmiotu powinno być poprzedzone postawieniem sobie celów oraz przyczyn, dlaczego taką naukę się podejmuje. Dla jednego będzie to chęć zdobycia lepszej pracy, a dla innego – fascynacja hiszpańskojęzyczną kulturą. Każdy cel jest dobry do rozpoczęcia nauki. Warto również przygotować plan nauki, w którym wymienione zostaną dni tygodnia i liczba godzin, w których będzie się ona odbywać. Taki plan lub harmonogram warto sobie wywiesić w widocznym miejscu, aby nie tracić z pola widzenia poczynionego postanowienia. Każdy dzień nauki przybliża bowiem adepta języka hiszpańskiego do poznania nowych konstrukcji i sformułowań, które z pewnością zostaną nieraz wykorzystane w praktyce.

Wybór odpowiednich metod nauki

Następnym krokiem, poprzedzającym samo rozpoczęcie nauki, jest przygotowanie odpowiednich materiałów. W ofercie księgarń znajduje się bardzo dużo różnych podręczników i ćwiczeń – warto zaopatrzyć się przynajmniej w jeden z nich, aby zobaczyć, w jakiej kolejności nauka powinna następować. Oczywiście powinno się również poświęcić nieco czasu i przeszukać zasoby w internecie – jest wiele darmowych podręczników, które nie odbiegają treściowo od tych konwencjonalnych.

Rozpoczęcie nauki krok po kroku

Wreszcie nadszedł ten moment – rozpoczęcie nauki. Jak to zwykle bywa przy nauce języków obcych, na początek warto poznać alfabet, liczby i podstawowe zwroty hiszpańskie. Zazwyczaj właśnie od tego zaczynają się profesjonalne podręczniki językowe. Następnie – krok po kroku – należy rozwijać słownictwo, a wraz z nim gramatykę. Najważniejsze przy nauce każdego języka obcego jest jednak mówienie – warto znaleźć korepetytora, który poświęci chociaż godzinę tygodniowo na rozmowę z uczniem. Na nic się zda znajomość reguł gramatycznych i słownictwa bez umiejętności praktycznej komunikacji.

Regularność i zaangażowanie

Nauka każdego przedmiotu bez regularności i odpowiedniego zaangażowania nie może się powieść. Stąd ponownie przywołać należy wspomniany plan nauki – wypełnienie celów tam zawartych stanowić będzie jego realizację – z każdym kolejnym dniem nauki umiejętności będą wzrastać. Nawet w dni wyjątkowego zmęczenia, warto przemóc się i poświęcić godzinę językowi hiszpańskiemu – w chwilach słabości zamiast mozolnego przerabiania podręcznika można obejrzeć film hiszpańskojęzyczny lub pograć w grę mobilną. Możliwości są niemal nieograniczone!

Kultura hiszpańska

Nauka języka hiszpańskiego powinna obejmować stopniowe poznawanie szalenie ciekawej i interesującej kultury. W celu zapoznania się z nią, niezwykle przydatne są filmy i seriale hiszpańskojęzyczne dostępne w popularnych serwisach streamingowych. Ponadto, wiele dzieł literackich stworzonych przez hiszpańskojęzycznych artystów zaliczanych jest do absolutnego topu, dlatego warto zapoznać się chociażby z twórczością takich pisarzy jak Gabriel Garcia Marquez, Mario Vargas Llossa, czy też Carlos Ruiz Zafon.

Wykorzystanie dostępnych materiałów

Aby zapobiec rutynie i nudzie, które skutecznie niwelują chęci do nauki, warto dywersyfikować źródła, z których czerpie się wiedzę. Serwis YouTube bezsprzecznie jest miejscem nie tylko zamieszczania śmiesznych filmików, ale również treści edukacyjnych. Wspomnieć należy o kanałach takich jak Easy Spanish, czy też Spanish Around, z pomocą których można się uczyć hiszpańskiego. Nie są to kanały edukacyjne, ale wspomagają naukę – w nauce języka najważniejsze jest bowiem osłuchanie, a tego typu rozmówki pomagają nabyć umiejętność rozumienia rozmów i polepszają akcent oraz wymowę. Ponadto warto pobrać parę gier językowych na telefon, aby móc uczyć się niemal wszędzie – w drodze do pracy, czy też szkoły.

Podsumowanie

Język hiszpański uchodzi za względnie łatwy i przyjemny. Tym bardziej warto go poznać i nabyć bezcenną umiejętność komunikowania się w tym języku. Znajomość języka hiszpańskiego może okazać się bardzo przydatna na rynku pracy, a ponadto pozwoli poznać kulturę wielu krajów, których mieszkańcy nim się posługują. W tym miejscu warto zachęcić do odwiedzenia strony BUKI, na której można znaleźć korepetytora z języka hiszpańskiego i skorzystać z lekcji online niemal z każdego miejsca.

Redakcja
Redakcja
Redakcja Hispanico.pl publikuje artykuły sponsorowane partnerów biznesowych serwisu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@hispanico.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY