Filmy mogą być wynikiem czystej wyobraźni albo też twórczej interpretacji prawdziwych wydarzeń, które poruszają, szokują lub pobudzają do refleksji.
Film „Krwawe gody” należy do tej drugiej kategorii. Produkcja powstała na motywach dramatu Federico Garcíi Lorca, który swoją sztukę oparł na prawdziwych wydarzeniach mających miejsce w 1928 roku w Hiszpanii.
Dwaj mężczyźni, jedna kobieta, miłość i pragnienie tak wielkie, że potrafi oprzeć się wszystkim przeciwnościom losu. Narzeczona, Narzeczony i Leonardo to troje przyjaciół, którzy od dzieciństwa zdają się być nierozłączni. To co łączy Narzeczoną z Leonardo jest jednak dużo silniejsze niż jakakolwiek inna relacja, którą tych dwoje będzie próbowało stworzyć w przyszłości.
Mijają lata. Narzeczona i Narzeczony przygotowują się do ślubu. Główna bohaterka nie jest jednak szczęśliwa, a na miejscu swojego przyszłego męża chętniej zobaczyłaby Leonarda, który nieustannie jest miłością jej życia. Co zrobi kobieta i czy zdecyduje się na najbardziej ryzykowny krok w jej życiu? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje?
„Krwawe gody” – miłość, powinność i coś jeszcze…
Wątek niespełnionej miłości zdaje się być od zawsze obecny w kulturze europejskiej. Najbardziej popularnym przykładem jest oczywiście historia Romea i Julii. „Krwawe gody” w reżyserii Pauli Ortiz to jednak obraz równie tragiczny, jak w przypadku kochanków z Werony.
Motyw pojawiającej się w filmie żebraczki doradzającej głównej bohaterce, że nie powinna wychodzić za mąż. Uwikłanie bohaterów w relacje z innymi osobami. Oczekiwania rodziny wobec przyszłych małżonków. I wciąż przeplatające się ze sobą niepokój i bunt przeciwko powinności. Wszystko to sprawia, że bohaterów prześladuje nieuchronne fatum. Każda decyzja, podobnie jak jej brak, rodzi konsekwencje.
Nagrody filmowe
Na uwagę zasługują znakomite kreacje aktorskie. W pierwszoplanowych rolach zachwycają Inma Cuesta (Narzeczona), Asier Etxeandia (Narzeczony) i Álex García (Leonardo). W roli drugoplanowej Luisa Gavasa (matka Narzeczonego), która za swoją grę w tym filmie otrzymała Nagrodę Goya! Nagrodę Goya otrzymał także Miguel Ángel Amoedo w kategorii Najlepsze zdjęcia. Ponadto film „Krwawe gody” był także nominowany do Nagród Goya w 10 innych kategoriach.