Najlepsze filmy Almodóvara [TOP 10]

Pedro Almodóvar – jeden z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów nie tylko w Hiszpanii, ale i w Europie.

Zdobywca kilkudziesięciu nagród filmowych, odkrywca między innymi Penélope Cruz i Antonio Banderasa. Ma tyle samo fanów, co krytyków, ale jedno jest pewne – w stosunku do tego hiszpańskiego reżysera nie można pozostać obojętnym. Choć o wielu jego produkcjach można powiedzieć, że są to najlepsze filmy Almodóvara, to niektóre z nich są szczególnie warte uwagi.

Dla wszystkich fanów twórczości reżysera przygotowaliśmy wyjątkową listę. Poniżej znajdziesz naszym zdaniem najlepsze filmy Almodóvara, które znakomicie pokazują różnorodność jego twórczości, jak i tematów, które porusza. A jeśli interesują Cię WSZYSTKIE filmy Pedro Almodóvara, przejdź do tego artykułu.
Filmy Pedro Almodóvara - Porozmawiaj z nią
Filmy Pedro Almodóvara – Porozmawiaj z nią

„Porozmawiaj z nią” (2002)

Film nagrodzony Oskarem za najlepszy scenariusz. Osią są dwie historie dwóch par: pielęgniarza i baletnicy poszkodowanej w wypadku samochodowym oraz torreadorki i dziennikarza. W pewnym momencie wskutek tragedii losy obu mężczyzn łączą się.

Film Pedro Almodóvara - Drżące ciało // Hispanico.pl

„Drżące ciało” (1997)

Gdy córka włoskiego konsula czeka na dostawcę narkotyków, okazuje się, że przybywa do niej trzech zupełnie innych mężczyzn – kochanek i dwóch policjantów. W wyniku strzelaniny, do której dochodzi, zmienia się życie kilku ludzi.

Filmy Pedro Almodóvara - Wszystko o mojej matce
Filmy Pedro Almodóvara – Wszystko o mojej matce

„Wszystko o mojej matce” (1999)

Obraz nagrodzony Oskarem za najlepszy film nieanglojęzyczny. Matka wraz z synem idą do teatru na „Tramwaj zwany pożądaniem” z okazji jego 17-tych urodzin. Po zakończeniu spektaklu dochodzi do tragedii. Zrozpaczona matka wyrusza do Barcelony na poszukiwania Loli – ojca chłopca.

Filmy Pedro Almodóvara - Złe wychowanie
Filmy Pedro Almodóvara – Złe wychowanie

„Złe wychowanie” (2004)

Na początku lat 60-tych, dwaj chłopcy, Ignacio i Enrique podczas nauki w szkole katolickiej odkrywają razem kino, strach i miłość. Świadkiem tych wydarzeń jest dyrektor szkoły – ojciec Manolo. Zbieg okoliczności sprawi, że wszystkie trzy postacie spotkają się jeszcze dwukrotnie – w latach 70-tych i 80-tych.

Filmy Pedro Almodóvara - Volver
Filmy Pedro Almodóvara – Volver

„Volver” (2006)

Film opowiada o losach kilku kobiet połączonych ze sobą więzami krwi. Bohaterkami są żona, córka, siostra, matka i ciotka. Kobiety borykają się ze swoimi codziennymi problemami, a dodatkowo spotyka je szereg tragedii. W roli głównej jedna z muz Almodovara, Penélope Cruz.

Filmy Pedro Almodóvara - Kobiety na skraju załamania nerwowego
Filmy Pedro Almodóvara – Kobiety na skraju załamania nerwowego

„Kobiety na skraju załamania nerwowego” (1988)

Kiedy związek Ivana i Pepy dobiega końca, zrozpaczona i porzucona kobieta nie potrafi pogodzić się ze swoim życiem i depresją. Postanawia więc przygotować dla siebie zabójczą miksturę – mieszankę gazpacho i tabletek nasennych. Zbieg wydarzeń krzyżuje jednak jej plany.

Filmy Pedro Almodóvara - Kika
Filmy Pedro Almodóvara – Kika

„Kika” (1993)

Wymieniając najlepsze filmy Almodóvara, nie można pominąć i tego. Tytułowa Kika to optymistycznie patrząca na świat charakteryzatorka będąca w związku z Ramonem, fotografem bielizny. Niezadowolona z relacji z partnerem, rozpoczyna potajemny romans z jego ojczymem. Kika napotyka też na swojej drodze Andreę, która jest dziennikarką i zarazem byłą dziewczyną jej chłopaka.

Filmy Pedro Almodóvara - Kwiat mego sekretu
Filmy Pedro Almodóvara – Kwiat mego sekretu

„Kwiat mego sekretu” (1995)

Film opowiada o Leo, 40-letniej pisarce melodramatów, która sama nie może poradzić sobie ze swoim życiem. Zdradzający ją mąż, alkoholizm i inne problemy doprowadzają do nieudanej próby samobójczej. Bohaterka postanawia jednak rozliczyć się ze swoim życiem.

Filmy Pedro Almodóvara - Matador
Filmy Pedro Almodóvara – Matador

„Matador” (1986)

Głównym bohaterem jest były torreador. Diego przerwał swoją karierę w wyniku odniesionej rany i postanowił zostać nauczycielem młodych śmiałków pragnących walczyć z bykami. Pewnego dnia, jeden z jego uczniów przyznaje się do zgwałcenia kochanki matadora i popełnienia morderstw.

Filmy Pedro Almodóvara - Przerwane objęcia
Filmy Pedro Almodóvara – Przerwane objęcia

„Przerwane objęcia” (2009)

Lena jest partnerką pewnego milionera, który jest w niej zakochany bez pamięci. Chociaż mężczyzna jest gotów zrobić wszystko, by ją zatrzymać, kobieta po kryjomu romansuje z innym. W rolach głównych Penélope Cruz i Lluis Homar.

Zobacz także:

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Wśród wymienionych dla mnie na pierwszym miejscu zdecydowanie plasuje się „Volver”. A dodatkowo brak mi „Wysokich obcasów” oraz „Czym sobie na to wszystko zasłużyłam”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.