Strona głównaNajpopularniejsze instrumenty latynoskie

Najpopularniejsze instrumenty latynoskie

Muzyka latynoska to nie tylko kwestia nut, ale także klimatu, którego nie sposób szukać w innych rodzajach muzyki.

Zobacz, jakie instrumenty latynoskie sprawiają, że serce zaczyna Ci bić mocniej, a palce same wystukują rytm, gdy słyszysz takie utwory, jak chociażby ten poniżej:

Zobacz, które instrumenty latynoskie są najczęściej wykorzystywane są przez muzyków z Ameryki Łacińskiej i nie tylko:

La maraca

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych instrumentów w muzyce latynoamerykańskiej. Współcześnie produkuje się go z plastiku, drewna lub skóry. Tradycyjna maraca jest wykonana z gliny, skorupy orzecha lub dyni osadzonej na drewnianym trzonku. W jej wnętrzu znajdują się nasiona lub małe kamyczki. Podczas gry muzycy zwykle używają tych instrumentów w parze, aczkolwiek nie ma przeciwwskazań, żeby korzystać tylko z jednego z nich.

La maraca
La maraca

Początki tego instrumentu nie są do końca znane. Zakłada się, że już w epoce kamienia łupanego maraca była niezależnie używana zarówno na kontynencie południowoamerykańskim, jak i w Afryce. Dziś z kolei jest to nieodzowny element takich stylów muzycznych jak: la cumbia, la salsa, el mariachi i wielu innych.

El Cuatro

El Cuatro
El Cuatro

Nazwa zwykle odnosi się albo do wersji tego instrumentu z Wenezueli albo z Puerto Rico. Pierwsze wersje cuatro, jak się można domyśleć, posiadały tylko cztery struny. Obecnie produkowane modele mogą mieć ich dużo więcej.

W Wenezueli cuatro, z wyglądu zbliżone do miniaturowej gitary, uważane jest za instrument narodowy. Najbardziej popularne wersje posiadają tam od czterech do sześciu strun. Dla odmiany w Puerto Rico instrument ten przypomina w kształcie skrzypce i posiada zwykle aż dziesięć strun ułożonych w 5 par, po dwie struny każda.

El bongó

El bongó
El bongó

Jeśli kręci Cię kubańska muzyka, to z pewnością znasz dźwięk bongó, które w Polsce potocznie nazywamy bongosami. Po raz pierwszy zaczęto ich używać w XIX w. Był to jeden z czterech podstawowych instrumentów stylu muzycznego changüí, który został zapoczątkowany we wschodniej części Kuby.

CIEKAWOSTKA: mniejszy bębenek bongosów nazywa się macho (męski), natomiast większy – hembra (żeński).

El siku

El siku
El siku

Te instrumenty latynoskie zna pewnie każdy z nas. Znane pod nazwą zampoña pochodzą jeszcze z czasów przedinkaskich. Tradycyjne siku zrobione jest z trzciny bambusowej, a jego wymiary mogą wynosić nawet do 120 cm! Obecnie instrument cieszy się największą popularnością w Peru, Ekwadorze, Boliwii i Argentynie.

Jeśli chodzi o budowę, składa się on z dwóch rzędów piszczałek. Rząd pierwszy, składający się z sześciu, nazywany jest ira (lider), a rząd drugi, składający się z siedmiu piszczałek – arka (podążający).

El güiro

El güiro
El güiro

Jeśli zdarzyło Ci się usłyszeć rytmiczne dźwięki przypominające pocieranie jednego przedmiotu o drugi, to prawdopodobnie było to właśnie güiro. Jego historia nie jest do końca znana, choć przypuszcza się, że zostało ono wynalezione przez plemię Taíno. Instrument ten składa się z dwóch elementów – suszonego owocu tykwy z wyrzeźbionymi poprzecznymi rowkami oraz drewnianego pręcika (zwanego też púa), który podczas pocierania wydobywa z instrumentu charakterystyczny dźwięk.

Współczesne wersje güiro wykonywane są również z drewna, metalu, plastiku, a nawet z włókna szklanego.

Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY