Czy ruch i ćwiczenia fizyczne mogą sprawić, że nauka hiszpańskiego lub jakiegokolwiek innego języka obcego będzie bardziej wydajna?
Okazuje się, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna zwiększa zdolność zapamiętywania informacji i pomaga sprawić, że nauka języka obcego stanie się przyjemnością.
Takie wnioski płyną z badań i eksperymentów przeprowadzonych przez Drs. Ross Alloway i Tracy Alloway – pracowników Departamentu Psychologii z University of North Florida.
Głównym celem eksperymentu przeprowadzonego przez badaczy z Florydy było wykazanie związku między ćwiczeniami fizycznymi wpływającymi na propriocepcję, a wydajnością pamięci roboczej odpowiedzialnej za przekształcanie i przechowywanie informacji. Propriocepcja to inaczej czucie własnego ciała, które przez niektórych uważane jest za szósty zmysł, odpowiedzialny za koordynację ruchów, utrzymanie prawidłowej postawy ciała i równowagi. Dzięki propriocepcji możemy wykonywać złożone czynności, podczas których nie musimy zastanawiać się, co robić, tylko działamy automatycznie. Nasz wzrok i ciało są tak skoordynowane, że potrafimy wchodzić po schodach, czy jeździć na rowerze, nie zastanawiając się nad kolejnością wykonywanych ruchów.
Przebieg eksperymentu
Na początku eksperymentu wszystkim wybranym osobom w wieku od 18 do 59 lat zbadano wydajność ich pamięci roboczej. Następnie uczestnicy badań poddani zostali serii odpowiednio dobranych dynamicznych ćwiczeń wykorzystujących propriocepcję i ruch, bądź wymagających od uczestników zaplanowania drogi. Po dwóch godzinach takich ćwiczeń jak: wspinanie się na drzewo, balansowanie na cienkiej desce, chodzenie boso, przechodzenie przez tor przeszkód, omijanie, przechodzenie nad i pod przeszkodami, czy w końcu podnoszenie i przenoszenie nieporęcznych, ciężkich przedmiotów, uczestnicy zostali ponownie zbadani. Okazało się, że wydajność pamięci roboczej każdego z nich zwiększyła się aż o połowę!
Korzyści jakie przynoszą ćwiczenia
Wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że ćwiczenia fizyczne, które są nieprzewidywalne, wymagają ruchu, utrzymania równowagi, bądź zaplanowania trasy – angażują ciało i umysł, dzięki czemu podnoszą także efektywność pamięci roboczej. A to właśnie pamięć robocza wspiera proces nauki, pozytywnie wpływa na naukę hiszpańskiego i innych języków obcych oraz pozwala na szybsze uczenie się słówek i nowych zwrotów. Nie wystarczy więc bezmyślnie katować się na siłowni ale przemyśleć i zaplanować swój trening w taki sposób, żeby składał się z dynamicznych ćwiczeń związanych z ruchem, równowagą i orientacją. Takich ćwiczeń jest mnóstwo, od prostych, które można wykonać w domu (np. podskoki na jednej nodze) do bardziej skomplikowanych (np. ćwiczenia wykonywane na dużej piłce podczas których, balansując, trzeba starać się zachować równowagę). Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna sprawi, że oprócz ciała skorzysta na niej także umysł.
Najlepszą informacją płynącą z przywołanych wyżej badań jest to, że według naukowców każdy z nas z łatwością może doskonalić swoją pamięć roboczą poprzez regularne ćwiczenia, a tym samym – przy odrobinie wysiłku i regularnej pracy – poprawić efektywność nauki języka obcego.
Na koniec prezentujemy serię przykładowych prostych ćwiczeń, które możecie wykonać tuż przed nauką języka hiszpańskiego:
- Stań na lewej nodze i wykonuj skłony, tak by rekami dotknąć palców lewej stopy. Wykonaj ich 5, jeśli to możliwe – z zamkniętymi oczami. Powtórz to samo na drugiej nodze.
- Przeskoki w bok (w prawo i w lewo) na jednej nodze – wykonaj ich po 6 dla każdej nogi.
- Stań na lewej nodze i podskokiem odwróć się o 180°. Powtórz 4 razy, na przemian w prawo i w lewo, po czym zmień nogę. Możesz też spróbować obracać się o 90° z zamkniętymi oczami.
- Podskoki do góry na jednej nodze. Staraj się skakać podciągając stopę dosyć wysoko, a jeśli to nie stanowi dla ciebie wyzwania, ostrożnie spróbuj zamknąć przy tym ćwiczeniu oczy.
Recepta na sukces jest prosta. Nie pozostaje nic innego jak rozpoczynanie nauki od aktywności fizycznej. Pamiętajcie – mądry ruch to zdrowie. Powodzenia!