Dla tych, którzy ciągle są w biegu. Dla tych którzy nie rozstają się ze smartfonem. Dla tych, którzy zawsze gubią gdzieś notatki. A także dla tych, którzy szukają kreatywnych sposobów nauki języka.
Dla Ciebie, dla mnie, dla nas wszystkich powstał Quizlet, który sprawia, że nauka słówek naprawdę wejdzie Ci w krew.
Znam to narzędzie już od kilku lat i zawsze zaskakuje mnie, że osoby uczące się języków obcych nigdy o nim nie słyszały. Jak to działa? Całkiem prosto – zakładasz konto w serwisie i tworzysz własne zestawy słówek. Zestawy możesz posegregować w foldery, które pozwolą Ci na utrzymanie większego porządku.
Pierwszy zestaw słówek
Aby stworzyć pierwszy zestaw, po zalogowaniu do serwisu kliknij link „Create a Study Set” znajdujący się u góry ekranu. W polu „Set title” wpisz nazwę zestawu. Poniżej w pierwszej kolumnie wybierz język, którego chcesz się uczyć (czyli np. hiszpański), natomiast w prawej kolumnie wybierz język polski. Następnie w każdym wierszu wpisz – w pierwszej kolumnie słówko hiszpańskie, a w drugiej – jego polski odpowiednik. Zamiast polskiej definicji możesz też wybrać obrazek odpowiadający wybranemu słowu albo nagrać własny głos. A jeśli nie jesteś pewien znaczenia jakiegoś słowa, kliknij ikonę Auto-define, by uzyskać podpowiedź.
Tworzenie własnych zestawów słów może wydawać się lekko czasochłonne. Z drugiej strony jest to też forma nauki, ponieważ spędzanie czasu z językiem to również jego lepsze przyswajanie.
Ile słówek powinien zawierać pojedynczy set?
The sky is the limit jak mówią niektórzy. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Niektórzy lepiej przyswajają mniejsze zestawy słów (np. 10-20 pozycji). U innych dużo lepiej sprawdzą się prawdziwe giganty składające się nawet z kilkuset słów. Z moich doświadczeń wynika, że wszystko zależy od trzech kwestii:
1. Pierwsza dotyczy tego, jak długo uczysz się języka hiszpańskiego. Jeśli jest to początek Twojej drogi, łatwiej będzie Ci przyswajać mniejsze zestawy słów. Z biegiem czasu, gdy lepiej osłuchasz się z językiem, możesz spróbować tworzyć coraz większe zestawy.
2. Druga istotna sprawa to poziom Twojego obycia się ze słownictwem, którego masz zamiar się uczyć. Przykładowo słówka dotyczące czasu wolnego, życia codziennego, rodziny zazwyczaj przyswoisz dużo szybciej, niż słownictwo związane z prawem, czy medycyną (chyba, że jesteś prawnikiem lub lekarzem i na co dzień spotykasz się z takimi specjalistycznymi zwrotami).
3. Trzecia kwestia to indywidualne predyspozycje każdego z nas. Jeśli masz świadomość, że z trudem przychodzi Ci nauka języka hiszpańskiego, twórz mniejsze zestawy słów, które nie będą dla Ciebie przytłaczające. W innym przypadku w połowie drogi poczujesz zniechęcenie, a to już pierwszy krok do tego, by sobie odpuścić. Nie pozwól na to.
Jak się uczyć?
Gdy Twój zestaw słówek jest gotowy, masz do wyboru kilka trybów nauki:
- Flashcards – to metoda, którą pewnie znasz pod nazwą fiszki. Masz przed sobą jeden z wyrazów ze swojego zestawu i musisz zgadnąć, jak on brzmi po hiszpańsku. Swoją odpowiedź weryfikujesz kliknięciem.
- Learn – typowy tryb nauki, który w szczególności podszkoli Twoją umiejętność pisania. W przypadku języka hiszpańskiego przydatne jest to, że Quizlet zwraca też uwagę na akcenty. Jeśli zapomnisz o dodaniu go, Twoja odpowiedź nie będzie zaliczona.
- Speller – małe co nieco dla słuchowców. Lektor odczytuje słowo, a Twoim zadaniem jest napisanie go we wskazanym polu. Nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać…
- Test – gdy czujesz się na siłach, możesz sprawdzić swoje umiejętności w teście. Obfituje on w szereg różnych rodzajów pytań.
- Scatter – minigra, której celem jest połączenie wyrazów z języka obcego i rodzimego.
- Race – wielbicielom lekkiej adrenaliny Quizlet proponuje wyścig z czasem. Czy zdążysz napisać hiszpańskie odpowiedniki słów, które przelatują przez ekran?
Strategia nauki słówek
Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z wszystkimi trybami nauki i stworzenie dla siebie skutecznej strategii. Dla każdego może być ona inna, dlatego trudno wskazać jedną drogę odpowiednią dla wszystkich. Przykładowa strategia to:
1. Najpierw Scatter, bo pozwala zbudować skojarzenie między wyrazami.
2. Następnie tryb Learn, bo mając już gotowe skojarzenia jesteś w stanie je zapisać, nawet jeśli początkowo będą one jeszcze zawierały błędy.
3. Na koniec Race, bo gdy masz już gotowe skojarzenia i możesz je zapisać, to starasz się robić to coraz szybciej. Taka minimalna dawka presji jest też ważna pod tym kątem, że wywołuje lekki stres. Podobne odczucie może być Ci też bliskie podczas używania języka w kontakcie bezpośrednim. Będąc na nie gotowym, szybciej znajdziesz odpowiednie słowa.
Tak czy inaczej każdy posiada inne predyspozycje do nauki języków, dlatego tak ważne jest, aby próbować wszystkiego i wybrać dla siebie to, co naprawdę daje efekty. Jest to nie tylko kwestia poznania samego narzędzia, ale i poznania samego siebie oraz własnych preferencji.
Kiedy się uczyć?
Ogromną zaletą Quizlet’a jest to, że posiada on własne aplikacje mobilne. Co więcej po zaciągnięciu słówek z bazy danych, aplikacja działa także w wersji offline. To sprawia, że mając przy sobie telefon lub tablet, możesz uczyć się praktycznie wszędzie.
Jeśli poruszasz się komunikacją miejską, Quizlet będzie idealnym zabijaczem czasu. Umówiłeś się ze znajomymi, ale jak zwykle się spóźniają? Wykorzystaj 5 lub 10 minut na naukę słówek. Tego typu nauka języka 'przy okazji’ może dawać naprawdę świetne efekty. Z perspektywy całego dnia często okaże się, że poświęciłeś na naukę języka pół godziny albo i dłużej, mimo że ani razu nie usiadłeś do książek.
I duuużo, dużo więcej…
Sam Quizlet zawiera dużo więcej opcji, niż te które tutaj opisałam. Zawarte tam funkcje społecznościowe pozwalają na wspólną naukę i dzielenie się zestawami słówek. W wersji płatnej ($15 / rok) to także świetne narzędzie dla nauczycieli, którzy pragną włączać do swoich lekcji nowe technologie. Wszystko to i więcej możecie już jednak odkryć na własną rękę, do czego szczerze Was zachęcam.