Strona głównaSztuka Ameryki Łacińskiej

Sztuka Ameryki Łacińskiej

Sztuka Ameryki Łacińskiej jest z pewnością wyjątkowa, ale i bardzo złożona. Dzieje się tak ze względu na ilość czynników, które miały i nadal mają wpływ na jej kształt.

Kolonizacja kontynentu przeprowadzona przez Hiszpanów i Portugalczyków pozostawiła po sobie wiele śladów, także w sztuce. Widać to chociażby w stylu mudejar, czy częstym odwoływaniu się do hiszpańskiego i portugalskiego baroku, zwłaszcza w architekturze sakralnej. Mówiąc o sztuce Ameryki Łacińskiej, nie można nie wspomnieć również o rdzennej sztuce prekolumbijskiej, lokalnych ludowych tradycjach, a także o tysiącach afrykańskich niewolników, których masowo ściągano na ten kontynent.

Interesujących artystów pochodzących z Ameryki Łacińskiej jest wielu. W tym artykule przedstawiamy czterech z nich, którzy w szczególny sposób zapisali się na kartach historii sztuki. Wywoływali kontrowersje, wzbudzali zainteresowanie, a w swojej twórczości nie bali się sięgać do tradycji i korzeni, często balansując pomiędzy wieloma stylami.

Wifredo Lam

Wilfredo Lam, a właściwie Wifredo Lam (litera „L” w jego imieniu zagubiła się na skutek błędu urzędnika) jest dziś uważany za jednego z czołowych malarzy Ameryki Łacińskiej. Urodził się w 1902 roku, jako syn chińskiego imigranta i mulatki o pochodzeniu afrykańsko-hiszpańskim.

Artysta wychował się na Kubie i chociaż większość życia spędził w Europie, odwiedzał swoją ojczyznę regularnie i traktował ją jako niewyczerpane źródło inspiracji. Lam stworzył swój własny, unikalny styl malarski, który był wynikiem połączenia kubizmu, surrealizmu i kultury afrokubańskiej. Artysta jest określany mianem prekursora metysażu w sztuce. Za jego najważniejsze dzieło uważa się „Dżunglę” z 1943 roku.

Frida Kahlo

Frida Kahlo to jedna z najważniejszych artystek XX wieku. Malarka w swojej twórczości wykorzystywała motywy indiańskie i meksykańskie, łącząc je także z surrealizmem. Często tworzyła autoportrety, a charakterystycznym motywem pojawiającym się w jej dziełach jest ból i cierpienie. Miało to oczywiście uzasadnienie w prywatnym życiu artystki: jako dziecko chorowała na polio, a później uległa poważnemu wypadkowi, w wyniku którego nie mogła mieć dzieci.

Jej niezwykła osobowość, a także niezwykłe życie i burzliwy związek z mężem (Diego Rivera), do dziś wzbudzają spore zainteresowanie. W 2002 roku powstał film opowiadający o życiu malarki pod tytułem „Frida”. Główną rolę zagrała Salma Hayek, a sam film został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym dwoma Oskarami.

Fernando Botero

Fernando Botero to kolumbijski malarz i rzeźbiarz. W swojej twórczości inspiruje się motywami charakterystycznymi dla sztuki ludowej Ameryki Łacińskiej. Botero znany jest również z karykatur tworzonych w stylu klasycystycznym.

Jego sztuka przepełniona jest nie tylko kiczem, ale także humorem i parodią. W ten sposób artysta stworzył własne interpretacje najsłynniejszych dzieł malarskich, między innymi „Mony Lizy” czy „Słoneczników” van Gogha.

Botero jest obecnie jednym z najważniejszych artystów na świecie: jego obrazy są sprzedawane na aukcjach za astronomiczne kwoty, a rzeźby tego artysty stoją między innymi w Medellín, Nowym Jorku, Madrycie oraz Rzymie.

Oswaldo Guayasamín

Oswaldo Guayasamín to ekwadorski malarz i artysta. W swojej twórczości nie wahał się podejmować kontrowersyjnych tematów – często oscylował wokół takich motywów jak ból, oraz ludzkie cierpienie i okrucieństwo. Artysta chętnie sięgał też po motywy indiańskie i ludowe.

Guayasamín jest uważany z jednego z najważniejszych malarzy Ameryki Łacińskiej, jego prace są wystawiane na całym świecie, a murale autorstwa tego Ekwadorczyka można znaleźć między innymi w Hiszpanii, Francji, Brazylii oraz Wenezueli.

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY