Strona głównaPeruPachacámac - Stanowisko archeologiczne w Peru

Pachacámac – Stanowisko archeologiczne w Peru

Niewiele osób wie, że około 30 kilometrów na południe od stolicy Peru znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów archeologicznych tego kraju.

Pachacámac to dawny kompleks świątynny, który przez kilkaset lat stanowił główny punkt pielgrzymek prekolumbijskiej ludności. Założony około 200 roku naszej ery przez starożytną cywilizację Lima stanowił główne miejsce kultu boga o imieniu Pachacámac, któremu przypisywano zdolność przewidywania przyszłości i kontrolowania ruchów ziemi. W przeszłości panowało przekonanie, że nawet jedno skinienie jego głowy jest w stanie wywołać trzęsienie ziemi. Pachacámac budził ogromny respekt wśród swoich wyznawców – żaden z nich, stając przed wyrocznią, nie mógł spojrzeć mu w oczy. Wierzący ufali, iż bóg pomoże im w rozwiązaniu wszelkich problemów.

CIEKAWOSTKA: W języku keczua słowo Pachacámac oznacza „Stwórca Świata”.

Szczypta historii

Ten dawny ośrodek religijny i administracyjny położony nad Oceanem Spokojnym początkowo był zarządzany przez wspomnianą wcześniej cywilizację Lima, a następnie przez cywilizacje Wari oraz Ichma. Każda z nich dołożyła cegiełkę do jego rozwoju.

Inkowie to ostatni lud prekolumbijski, który tam panował. Honorując wierzenia swoich poprzedników, włączyli oni Pachacámaca do własnego panteonu i uznali za boga-stwórcę. Utożsamiali go z Wirakoczą lub synem boga Słońca Inti. Rozkwit tego miejsca został zatrzymany przez hiszpańskich konkwistadorów w XVI wieku.

Główne atrakcje turystyczne Pachacámac

Obecnie kompleks archeologiczny Pachacámac zajmuje imponującą powierzchnię 465 hektarów. Mimo że niektóre budowle wraz z biegiem czasu uległy poważnym zniszczeniom, część przetrwała do współczesności, zachowując przy tym swoją majestatyczność. 

Najważniejsze elementy kompleksu archeologicznego Pachacámac to:

  • Stara Świątynia (hiszp. Templo Viejo) – stworzona przez cywilizację Lima;
  • Świątynia Słońca (hiszp. Templo del Sol) – wybudowana przez Inków w celu czczenia boga Słońca;
  • Świątynia Księżyca (hiszp. Templo de la Luna) lub Świątynia Acllahuasi (hiszp. Templo de Acllahuasi) – rodzaj klasztoru, w którym mieszkały kobiety wybrane do służby Inkom;
  • Świątynia Pachacámac (hiszp. Templo de Pachacámac) lub Malowana Świątynia (hiszp. Templo Pintado) – schodkowa piramida z czasów cywilizacji Wari, która swoją drugą nazwę zawdzięcza czerwonawemu kolorowi ścian oraz licznym rysunkom zwierząt i roślin;
  • Pałac Tauri Chumpi (hiszp. Palacio de Tauri Chumpi) – mieszkał tam Tauri Chumpi – lokalny przywódca mianowany przez Inków;
  • Plac Pielgrzymów (hiszp. Plaza de los Peregrinos) – ulokowany po zachodniej stronie Świątyni Słońca – możliwe, że był to pewnego rodzaju przedsionek dla pielgrzymów, którzy przybywali ze swoimi problemami do wyroczni Pachacámac.
Pachacámac - stanowisko archeologiczne w Peru
Pachacámac – stanowisko archeologiczne w Peru

Muzeum Pachacámac

Warto również pamiętać o Muzeum Pachacámac (hiszp. Museo Pachacámac) założonym przez Arturo Jiméneza Borja w 1965 roku. Znajduje się ono na terenie kompleksu archeologicznego, a w jego wnętrzach zobaczymy artefakty sztuki prekolumbijskiej z wybrzeża Peru, które pochodzą głównie z okresu od II do XVI wieku. Wśród eksponatów na szczególną uwagę zasługują kolekcje ceramiki z Villa El Salvador, a także tkaniny będące dziełami cywilizacji Ichma oraz Inków. 

Informacje praktyczne

Pachacámac na mapie

Odkryj Peru

Booking.com
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY