Strona głównaKultura HiszpaniiMuzykaÁlvaro Soler - Artysta kompletny!

Álvaro Soler – Artysta kompletny!

Mówi się, że to artysta kompletny. Śpiewa. Gra. Komponuje. Jedyne do czego się przyznaje to brak umiejętności tanecznych. Choć patrząc na to, jak porusza się w teledyskach, nie byłabym tego taka pewna :).

Álvaro Soler (a właściwie Álvaro Tauchert Soler) urodził się 9 stycznia 1991 roku w Barcelonie. Niemieckie korzenie ojca sprawiły, że Álvaro od dzieciństwa posługiwał się nie tylko językiem hiszpańskim (kastylijskim) i katalońskim, ale także właśnie niemieckim. Nie są to zresztą jedyne języki, jakimi włada ten piosenkarz. Bez problemu rozmawia także po angielsku, włosku, francusku i japońsku, co czyni z niego niemal poliglotę.

Álvaro Soler – Droga do kariery

Pierwsze lata dzieciństwa Álvaro spędził w mieście Sant Cugat del Vallés, 15 km od stolicy Katalonii. W wieku 10 lat wraz z rodziną przeprowadził się do Tokio, gdzie spędził kolejnych 7 lat. Będąc już prawie pełnoletnim, Álvaro Soler wrócił do Barcelony, gdzie wkrótce wraz z bratem i przyjaciółmi stworzył zespół Urban Lights (2010-2014).

Muzykę Urban Lights trudno sklasyfikować. Była ona mieszanką takich gatunków jak: pop, rap, rnb, soul i muzyki elektronicznej. Podczas swojej działalności, zespół wielokrotnie występował na koncertach w Barcelonie. Grupa brała udział także w telewizyjnym talent show „¡Tú sí que vales!”, gdzie dotarła aż do finału.

Zespół Ubran Lights nie przyniósł jednak młodemu artyście zawrotnego sukcesu, mimo że niektóre piosenki w moim odczuciu były całkiem niezłe. Posłuchajcie chociażby akustycznej wersji „Summer Lights”, gdzie młody Álvaro nie tylko użycza swojego głosu, ale także występuje w roli klawiszowca (to była zresztą jego główna rola w zespole, ponieważ frontman’em grupy był brat):

Álvaro Soler – „Eterno agosto” i pierwsze solowe single

Na początku 2015 roku Álvaro Soler udał się do Berlina, gdzie nagrał swój debiutancki singiel „El mismo sol” będący zapowiedzią jego pierwszej solowej płyty „Eterno agosto” (premiera: 26 czerwca 2015 roku).

Utwór „El mismo sol” odegrał niebagatelną rolę w karierze artysty. We Włoszech i w Szwajcarii przez długi czas zajmował pierwsze miejsca na najpopularniejszych listach przebojów. Podobnie było w Niemczech, Francji, Belgii, Austrii, Holandii i ponad 20 innych krajach Europy i Ameryki Łacińskiej.

Singiel „El mismo sol” zajął 16 miejsce wśród najchętniej pobieranych utworów w Europie i 38 miejsce na poziomie globalnym. Ogromna popularność utworu skłoniła artystę do nagrania go w drugiej wersji. Tym razem Álvaro Soler zaśpiewał w towarzystwie Jennifer López, która to sama napisała do niego z tą propozycją. Była to pierwsza współpraca tego duetu, która zaowocowała powstaniem hiszpańsko-angielskiej wersji „El mismo sol”.

To jednak wciąż nie koniec niespodzianek związanych z tą porywającą piosenką. Od czasu jej premiery mieliśmy okazję nie tylko wysłuchać jej w różnych wersjach, ale także zobaczyć kilka różnych klipów, które ją promowały:

Pierwsza wersja teledysku:

Nagranie zrealizowane w Nowym Jorku (wersja z Jennifer Lopez):

Wersja akustyczna:

Oficjalny wideoklip ze słowami piosenki:

Remix hiszpańsko-angielskiej wersji piosenki (mój ulubiony :))

A jeśli wciąż Wam mało, na oficjalnym kanale artysty możecie zobaczyć także kulisy powstawania pierwszej wersji teledysku do „El mismo sol”:

CIEKAWOSTKA: Hiszpańsko-angielską wersję utworu „El mismo sol” Álvaro Soler i Jennifer Lopez nagrywali oddzielnie (spotkali się dopiero na planie teledysku). Amerykańska artystka przesłała najpierw swój nagrany wokal, do którego Soler dograł swój głos. Ostatnim etapem było złożenie całości w studiu muzycznym.

Wśród pozostałych singli promujących płytę „Eterno agosto” znalazły się utwory: „Agosto”, „Sofía”, „Animal” i „Libre”. Ten ostatni Álvaro zagrał w trzech wersjach we współpracy z różnymi artystkami:

Z Paty Cantú:

Z Emmą Marrone:

I z Moniką Lewczuk:

 

Álvaro Soler – „Mar de Colores” (drugi album)

W marcu 2018 roku miała miejsce premiera nowego singla Álvaro Soler o nazwie „La Cintura”. Była to zapowiedź drugiej płyty artysty („Mar de Colores”), która trafiła na półki sklepowe 7 września 2018 r. Sam utwór ”La Cintura” po raz kolejny okazał się strzałem w dziesiątkę i podobnie jak w przypadku „El mismo sol” doczekaliśmy się także jego drugiej wersji, która powstała we współpracy z Flo Ridą i Martiną Stoessel (pseudonim Tini).

Pierwszy klip do utworu „La Cintura”:

Remix „La Cintura” z udziałem Flo Rida i Martiny Stoessel:

Pozostałe single promujące płytę „Mar de Colores” to: „Yo contigo, tú conmigo” („The Gong Gong Song”) i „Ella”

Álvaro Soler w Polsce

Myślę że można śmiało powiedzieć, że w naszym kraju wokalista czuje się niemal jak ryba w wodzie. Álvaro Soler polubił Polskę tak samo, jak polscy fani polubili jego. Artysta co jakiś czas odwiedza nasz kraj z nowymi koncertami. Bilety na jego występy rozchodzą się szybko, a sam Soler chętnie udziela wywiadów różnym mediom. Mogliśmy go zobaczyć między innymi w programie „Dzień Dobry TVN”, w studiu radia „Eska” oraz podczas występu i wywiadu w warszawskim Empiku.

Nagrody i osiągnięcia Álvaro Soler

O niepodważalnym sukcesie Alvaro Soler świadczą nie tylko setki tysięcy sprzedanych płyt i miliony odsłon na Youtube, ale także nagrody i nominacje, jakie artysta otrzymał na przełomie zaledwie kilku lat. Te najważniejsze to:

  • Piosenka Roku 2015 podczas Coca Cola Summer Festival za utwór „El mismo sol”
  • Nagroda Swiss Music Awards w kategorii Best Breaking Act International (2017)
  • Nagroda LOS40 Music Awards w kategorii Piosenka Roku za utwór „Yo contigo, tú conmigo”
  • 3 nominacje podczas Latin American Music Awards w kategoriach: Nowy Artysta Roku, Nowy Artysta Pop/Rock, Najlepsza Piosenka (2016)
  • Nominacja do MTV Europe Music Award w kategorii Najlepszy Hiszpański Artysta

Álvaro Soler w programach telewizyjnych

Dobrą wiadomością dla fanów piosenkarza jest to, że można go zobaczyć nie tylko podczas koncertów czy w teledyskach, ale także w różnych programach telewizyjnych. W 2015 i 2017 roku gościnnie mogliśmy go zobaczyć w programie „Tu Cara Me Suena” (hiszpański odpowiednik „Twoja twarz brzmi znajomo”). Álvaro Soler był też jednym z jurorów we włoskiej edycji X-Factor (2017). Z kolei w 2018 roku wystąpił w hiszpańskich programach: „Fama, ¡a bailar!”, „Bailando con las estrellas” i „Operación Triunfo 2018”.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY