Álvaro Soler – Artysta kompletny!
4.2 (84%) 5 vote[s]

Mówi się, że to artysta kompletny. Śpiewa. Gra. Komponuje. Jedyne do czego się przyznaje to brak umiejętności tanecznych. Choć patrząc na to, jak porusza się w teledyskach, nie byłabym tego taka pewna :).

Álvaro Soler (a właściwie Álvaro Tauchert Soler) urodził się 9 stycznia 1991 roku w Barcelonie. Niemieckie korzenie ojca sprawiły, że Álvaro od dzieciństwa posługiwał się nie tylko językiem hiszpańskim (kastylijskim) i katalońskim, ale także właśnie niemieckim. Nie są to zresztą jedyne języki, jakimi włada ten piosenkarz. Bez problemu rozmawia także po angielsku, włosku, francusku i japońsku, co czyni z niego niemal poliglotę.

Álvaro Soler – Droga do kariery

Pierwsze lata dzieciństwa Álvaro spędził w mieście Sant Cugat del Vallés, 15 km od stolicy Katalonii. W wieku 10 lat wraz z rodziną przeprowadził się do Tokio, gdzie spędził kolejnych 7 lat. Będąc już prawie pełnoletnim, Álvaro Soler wrócił do Barcelony, gdzie wkrótce wraz z bratem i przyjaciółmi stworzył zespół Urban Lights (2010-2014).

Muzykę Urban Lights trudno sklasyfikować. Była ona mieszanką takich gatunków jak: pop, rap, rnb, soul i muzyki elektronicznej. Podczas swojej działalności, zespół wielokrotnie występował na koncertach w Barcelonie. Grupa brała udział także w telewizyjnym talent show “¡Tú sí que vales!”, gdzie dotarła aż do finału.

Zespół Ubran Lights nie przyniósł jednak młodemu artyście zawrotnego sukcesu, mimo że niektóre piosenki w moim odczuciu były całkiem niezłe. Posłuchajcie chociażby akustycznej wersji “Summer Lights”, gdzie młody Álvaro nie tylko użycza swojego głosu, ale także występuje w roli klawiszowca (to była zresztą jego główna rola w zespole, ponieważ frontman’em grupy był brat):

Álvaro Soler – „Eterno agosto” i pierwsze solowe single

Na początku 2015 roku Álvaro Soler udał się do Berlina, gdzie nagrał swój debiutancki singiel „El mismo sol” będący zapowiedzią jego pierwszej solowej płyty „Eterno agosto” (premiera: 26 czerwca 2015 roku).

Płyta "Eterno Agosto" - Sprawdź, gdzie kupić >
Płyta “Eterno Agosto” – Sprawdź, gdzie kupić >

Utwór „El mismo sol” odegrał niebagatelną rolę w karierze artysty. We Włoszech i w Szwajcarii przez długi czas zajmował pierwsze miejsca na najpopularniejszych listach przebojów. Podobnie było w Niemczech, Francji, Belgii, Austrii, Holandii i ponad 20 innych krajach Europy i Ameryki Łacińskiej.

Singiel “El mismo sol” zajął 16 miejsce wśród najchętniej pobieranych utworów w Europie i 38 miejsce na poziomie globalnym. Ogromna popularność utworu skłoniła artystę do nagrania go w drugiej wersji. Tym razem Álvaro Soler zaśpiewał w towarzystwie Jennifer López, która to sama napisała do niego z tą propozycją. Była to pierwsza współpraca tego duetu, która zaowocowała powstaniem hiszpańsko-angielskiej wersji „El mismo sol”.

To jednak wciąż nie koniec niespodzianek związanych z tą porywającą piosenką. Od czasu jej premiery mieliśmy okazję nie tylko wysłuchać jej w różnych wersjach, ale także zobaczyć kilka różnych klipów, które ją promowały:

Pierwsza wersja teledysku:

 

Nagranie zrealizowane w Nowym Jorku (wersja z Jennifer Lopez):

 

Wersja akustyczna:

 

Oficjalny wideoklip ze słowami piosenki:

 

Remix hiszpańsko-angielskiej wersji piosenki (mój ulubiony :))

 

A jeśli wciąż Wam mało, na oficjalnym kanale artysty możecie zobaczyć także kulisy powstawania pierwszej wersji teledysku do „El mismo sol”:

CIEKAWOSTKA: Hiszpańsko-angielską wersję utworu „El mismo sol” Álvaro Soler i Jennifer Lopez nagrywali oddzielnie (spotkali się dopiero na planie teledysku). Amerykańska artystka przesłała najpierw swój nagrany wokal, do którego Soler dograł swój głos. Ostatnim etapem było złożenie całości w studiu muzycznym.

Wśród pozostałych singli promujących płytę „Eterno agosto” znalazły się utwory: „Agosto”, „Sofía”, „Animal” i „Libre”. Ten ostatni Álvaro zagrał w trzech wersjach we współpracy z różnymi artystkami:

Z Paty Cantú:

 

Z Emmą Marrone:

 

I z Moniką Lewczuk:

Álvaro Soler – „Mar de Colores” (drugi album)

Płyta "Mar de Colores" - Sprawdź, gdzie kupić >
Płyta “Mar de Colores” – Sprawdź, gdzie kupić >

W marcu 2018 roku miała miejsce premiera nowego singla Álvaro Soler o nazwie „La Cintura”. Była to zapowiedź drugiej płyty artysty (“Mar de Colores”), która trafiła na półki sklepowe 7 września 2018 r. Sam utwór ”La Cintura” po raz kolejny okazał się strzałem w dziesiątkę i podobnie jak w przypadku „El mismo sol” doczekaliśmy się także jego drugiej wersji, która powstała we współpracy z Flo Ridą i Martiną Stoessel (pseudonim Tini).

 

Pierwszy klip do utworu „La Cintura”:

 

Remix „La Cintura” z udziałem Flo Rida i Martiny Stoessel:

Pozostałe single promujące płytę „Mar de Colores” to: „Yo contigo, tú conmigo” (“The Gong Gong Song”) i „Ella”

 

Álvaro Soler w Polsce

Myślę że można śmiało powiedzieć, że w naszym kraju wokalista czuje się niemal jak ryba w wodzie. Álvaro Soler polubił Polskę tak samo, jak polscy fani polubili jego. Artysta co jakiś czas odwiedza nasz kraj z nowymi koncertami. Bilety na jego występy rozchodzą się szybko, a sam Soler chętnie udziela wywiadów różnym mediom. Mogliśmy go zobaczyć między innymi w programie „Dzień Dobry TVN”, w studiu radia „Eska” oraz podczas występu i wywiadu w warszawskim Empiku.

Nagrody i osiągnięcia Álvaro Soler

O niepodważalnym sukcesie Alvaro Soler świadczą nie tylko setki tysięcy sprzedanych płyt i miliony odsłon na Youtube, ale także nagrody i nominacje, jakie artysta otrzymał na przełomie zaledwie kilku lat. Te najważniejsze to:

  • Piosenka Roku 2015 podczas Coca Cola Summer Festival za utwór „El mismo sol”
  • Nagroda Swiss Music Awards w kategorii Best Breaking Act International (2017)
  • Nagroda LOS40 Music Awards w kategorii Piosenka Roku za utwór „Yo contigo, tú conmigo”
  • 3 nominacje podczas Latin American Music Awards w kategoriach: Nowy Artysta Roku, Nowy Artysta Pop/Rock, Najlepsza Piosenka (2016)
  • Nominacja do MTV Europe Music Award w kategorii Najlepszy Hiszpański Artysta

 

Álvaro Soler w programach telewizyjnych

Dobrą wiadomością dla fanów piosenkarza jest to, że można go zobaczyć nie tylko podczas koncertów czy w teledyskach, ale także w różnych programach telewizyjnych. W 2015 i 2017 roku gościnnie mogliśmy go zobaczyć w programie „Tu Cara Me Suena” (hiszpański odpowiednik „Twoja twarz brzmi znajomo”). Álvaro Soler był też jednym z jurorów we włoskiej edycji X-Factor (2017). Z kolei w 2018 roku wystąpił w hiszpańskich programach: „Fama, ¡a bailar!”, „Bailando con las estrellas” i „Operación Triunfo 2018”.

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar