Żeby naprawdę nauczyć się mówić po hiszpańsku, musisz go mieć we krwi. I bynajmniej nie chodzi tutaj o hiszpańskich przodków, których miałbyś teraz szukać w drzewie genealogicznym…
Język jest odbiciem kultury danego kraju, sposobu bycia, systemu wartości i wielu innych aspektów, których nie nauczysz się z podręcznika. Dobry nauczyciel hiszpańskiego to taki, który będzie potrafił zarazić Cię pasją do tego języka. To osoba, przy której poczujesz, że chcesz wciąż więcej i więcej, a koniec godziny lekcyjnej nie będzie oznaczał końca nauki hiszpańskiego. Idealny nauczyciel to coach, który zainspiruje Cię do przebywania z językiem także wtedy, gdy jesteś już po zajęciach.
W swoim życiu miałam okazję uczyć się przez pewien czas u korepetytora, który nie miał w sobie takiej pasji. Nie lubił hiszpańskiej kultury, filmów, muzyki, artystów. Pogardzał Andaluzją ze względu na tamtejszy akcent, a hiszpańska kuchnia była dla niego zbyt jałowa. Generalnie nie odwiedził nawet nigdy żadnego hiszpańskojęzycznego kraju ze względu na upały, które panują w każdym z nich. Jednocześnie był wykształcony (bo po filologii hiszpańskiej) i z doświadczeniem (bo pracował w szkole i dawał korepetycje). Tylko co z tego, skoro po każdej takiej lekcji czułam pewien zawód i zamiast skupiać się na języku, zastanawiałam się nad tym, jak komuś może nie smakować paella…
Całe szczęście wśród nauczycieli języka są też tacy, dla których ten zawód to prawdziwe powołanie. Jak to rozpoznać? Dość łatwo. Wiedza o języku to jedno, ale zupełnie inną kwestią jest wiedza o kraju, jego kulturze, zwyczajach, bieżących wydarzeniach. Chcąc uczyć języków obcych wcale nie musisz wiedzieć tego wszystkiego. Ale jeśli chcesz zarazić innych pasją, sam musisz mieć tę pasję w sobie. W ten sposób poznaje się korepetytorów z prawdziwym błyskiem w oku.
Lekcja próbna
Lekcja próbna to dobry sposób na to, aby nieco lepiej poznać przyszłego korepetytora. To także okazja do tego, aby poznać jego metodykę pracy. Zwróć uwagę na to, na ile angażujące są ćwiczenia, które proponuje lektor. Praca wyłącznie z książką i zeszytem nie zawsze daje wymierne rezultaty. Kreatywna nauka to łączenie różnych sposobów nauki poprzez angażowanie jak największej ilości zmysłów.
Podczas lekcji próbnej możesz sam podpowiedzieć korepetytorowi, jakie metody nauki są dla Ciebie skutecznie. Jeśli wiesz, że jesteś słuchowcem, powiedz o tym. Jeśli najlepiej uczysz się w ruchu, również do tego nawiąż. Dobry nauczyciel postara się wykorzystać Twoje indywidualne predyspozycje, aby nauka hiszpańskiego sprawiała Ci przyjemność i przynosiła, jak najlepsze rezultaty.
Maksimum hiszpańskiego!
Zwróć uwagę na to, czy korepetytor posługuje się cały czas językiem hiszpańskim, czy jednak używa go na przemian z językiem polskim. Dobrym nawykiem jest, aby podczas lekcji mówić wyłącznie po hiszpańsku. Ty również naucz się podstawowych zwrotów, dzięki którym będziesz mógł swoje wątpliwości lub pytania wyrażać po hiszpańsku, np.:
- ¿Qué significa…? – Co znaczy…?
- ¿Cómo se dice…? – Jak się mówi…?
- ¿Cómo se escribe…? – Jak się pisze…?
- ¿Puedes repetir? – Czy możesz powtórzyć?
- ¿Puedes ayudarme? – Czy możesz mi pomóc?
- Wolniej proszę – Más despacio, por favor
- No entiendo – Nie rozumiem
W Internecie znajdziesz też sporo innych przydatnych zwrotów, które mogą być pomocne na początku nauki. Ważne jest to, abyś przyzwyczaił się do tego, że podczas lekcji hiszpańskiego nie wolno używać żadnego innego języka.
Wykształcenie i doświadczenie
Na przykładzie, który podałam na początku widać, że wykształcenie i doświadczenie nie zawsze idą w parze ze skuteczną nauką języka. Niemniej jest to oczywiście ważne, aby Twój nauczyciel biegle posługiwał się językiem hiszpańskim. Nie bój się zapytać o kwestię wykształcenia, czy poziom znajomości języka udokumentowanym egzaminem DELE. Możesz też zapytać o jego dotychczasowe doświadczenie oraz pobudki, dla których zdecydował się uczyć innych języka obcego.
Wybierając korepetytora, być może natkniesz się też na osoby, które będą chwalić się biegłą znajomością języka przez wzgląd na to, że spędzili kilka lat w kraju hiszpańskojęzycznym. Niech to nie będzie dla Ciebie wyznacznikiem. Przebywanie w obcym kraju nawet kilkanaście lat wcale nie oznacza znajomości np. zasad gramatycznych.
Spróbuj wszystkiego i wybierz to, co najlepsze
Jeśli po lekcji próbnej masz wątpliwości, co do swojego korepetytora, spróbuj znaleźć innego. Odbądź kilka lekcji u różnych nauczycieli i zobacz, z którym z nich pracuje Ci się najlepiej. Aby być fair w stosunku do pozostałych, możesz już na samym początku zaznaczyć, że jeszcze ostatecznie nie wybrałeś korepetytora, dlatego potrzebujesz lekcji próbnej, aby podjąć decyzję.