Guayabera to specjalny rodzaj męskiej koszuli zaprojektowanej z myślą o gorącym, tropikalnym klimacie.
Największą popularnością guayabera cieszy się w Meksyku, Puerto Rico, na Dominikanie oraz na Kubie. Równie często możecie ją jednak spotkać także w Afryce oraz w południowo-wschodniej części Azji. Co zadecydowało o takim sukcesie, wydawałoby się zwyczajnej męskiej koszuli?
Choć korzenie guayabery nie są do końca znane, uważa się że jej powstanie jest wynikiem połączenia stylu rdzennych mieszkańców Ameryki ze stylem hiszpańskim na przełomie XVIII i XIX wieku. Różnorodne wykończenia koszuli zostały zaczerpnięte przede wszystkim z krajów Ameryki Łacińskiej, Meksyku oraz Filipin. Zdaniem niektórych, początków powstania guayabery należy doszukiwać się w momencie największej ekspansji szlaków handlowych. Według tej teorii koszule pochodzące z Veracruz (Meksyk) miały zostać przywiezione na Kubę, a stamtąd za sprawą hiszpańskich żeglarzy powędrowały (lub raczej popłynęły) na Filipiny, gdzie dokonano kolejnych zmian krawieckich.
Inna z teorii mówi, że to na Filipinach powstała pierwsza wersja koszuli, która następnie trafiła na Kubę oraz do Meksyku. Choć prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, która z tych teorii jest prawdziwa, jedno jest pewne – guayabera to jeden z niewielu tak bardzo multikulturowych wynalazków na świecie.
Kubańska nazwa
Jak nie trudno się domyślić, również w przypadku nazwy nie ma pełnej jasności. Według niektórych pochodzi ona od kubańskiej legendy, która opowiada o biednej kobiecie, szyjącej dla męża koszule z dużymi kieszeniami. Te ostatnie miały mu pomagać w zbieraniu owoców zwanych guajavas, od których miałaby pochodzić nazwa koszuli.
Zdaniem innych guayabara wywodzi się od słowa yayabero, którego używano dla określenia osoby żyjącej w pobliżu rzeki Yayabo na Kubie.
Nietypowy krój
Guayabera wykonana jest zwykle z bawełny lub lnu. Najbardziej charakterystyczne elementy to pionowe pasy przechodzące wzdłuż całej koszuli – zarówno z przodu, jak i z tyłu. Typowe są także starannie wykonane dwie lub cztery kieszenie uzupełnione o dopasowane do koszuli guziki.
Mimo że guayabera w wersji tradycyjnej jest zwykle biała lub pastelowa, dostępne są również wersje w wielu innych kolorach. Dla przykładu – w Meksyku przez bardzo długi czas ogromną popularnością cieszyły się czarne koszule z kolorowymi kwiatami, bogatymi zdobieniami i francuskimi mankietami. Meksykańskie wersje guayabery są zresztą jednymi z najbardziej wzorzystych i to właśnie takie odmiany tej koszuli są w wielu przypadkach pożądane jako element formalnego męskiego stroju.
Koszula tylko od święta?
W krajach takich jak Kuba, Dominikana, Meksyk czy Puerto Rico guayabera uważana jest za element stroju oficjalnego. Szczególnie często ubierana jest przez mężczyzn na wesela, pogrzeby oraz spotkania biznesowe.
Politycy tacy jak César Chávez, Carlos Prío Socarrás, czy Fidel Castro podczas swoich wystąpień również często zakładali ten rodzaj koszuli. Według niektórych stała się ona symbolem populistycznego podejścia tych przywódców. Co ciekawe, Ronald Reagan oraz George H.W. Bush odwiedzając kubańską społeczność Miami, na znak solidarności również ubierali guayaberę.
Jak zwał tak zwał…
W różnych krajach możecie spotkać się z inną nazwą na określenie guayabery. W Wielkiej Brytanii oraz Zimbabwe popularne jest określenie safari shirt. Na Dominikanie używa się określenia chacabana, na Jamajce – bush jacket, a w meksykańskim stanie Yucatán – camisa de Yucatán (koszula z Yucatán).
A może i w Waszej szafie kryje się jakaś odmiana guayabery?
Hej!
Czy wiesz może gdzie w Polsce możnaby taką kupić?