W czasach iberyjskich mówiono o nim Bolskan. Starożytni Rzymianie nazwali je Osca. Maurowie przemianowali na Waskah. A dziś znamy je pod nazwą Huesca.
Huesca to malownicze miasto w Aragonii, które jest także stolicą prowincji o tej samej nazwie. Miejscowość słynie z pięknych widoków i niezwykłej różnorodności ekosystemów. Od zlokalizowanych na północy Pirenejów miasto Huesca oddalone jest o zaledwie godzinę drogi. Jednocześnie połowa tego czasu wystarczy, aby dotrzeć do półpustynnych stepów na południu. Dogodna lokalizacja i bogactwo naturalne tego obszaru sprawiają, że Huesca znakomicie sprawdzi się jako baza wypadowa w pobliskie rejony. A co czeka nas w samym mieście?
Katedra w Huesce (Catedral de la Transfiguración del Señor)
Mówiąc o architekturze sakralnej w Huesce na pierwszym miejscu należy wymienić tutejszą katedrę. Budowa tej gotyckiej świątyni rozpoczęła się pod koniec XIII wieku i trwała aż do wieku XVI.
Budynek katedry w Huesce kryje pewną ciekawostkę. Jest ona związana z powstałą w latach 1369-1423 czteropiętrową dzwonnicą. Jej zwieńczeniem była pięciokątna iglica, która nadawała katedrze bardziej okazałego i majestatycznego wyglądu. Niestety podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej (1936 r.) iglica została zniszczona, sprawiając że cała katedra zmniejszyła się o około 1/3 wysokości. Dziś nieoficjalnie mówi się o planach jej odbudowy. Jeśli doszłyby one do skutku, katedra w Huesce z pewnością odzyskałaby bardzo wiele z dawnego uroku.
Inne zabytki sakralne
Oprócz katedry miasto może pochwalić się także sporą ilością innych budynków o charakterze sakralnym. Należą do nich między innymi: wybudowany w XVII-XVIII w. kościół św. Wawrzyńca (Iglesia de San Lorenzo), barokowy kościół Iglesia de Santo Domingo, XVII-wieczny Iglesia de la Compañía San Vicente oraz Iglesia de Santa Maria de Iguacel.
Huesca może pochwalić się także dużą ilością pustelni:
- Ermita de Nuestra Señora de Salas
- Ermita de las Mártires
- Ermita de Santa Lucía
- Ermita de Loreto
- Ermita de Jara
- Ermita de San Jorge
CIEKAWOSTKA: Warto odwiedzić także klasztor San Juan de la Peña, który również znajduje się w prowincji Huesca.
Centrum Sztuki i Natury (Centro de Arte y Naturaleza – CDAN)
Oprócz dawnych zabytków, które są niekwestionowanym numerem jeden we wszystkich przewodnikach, będąc w Huesce, warto pójść o krok dalej. Centrum Sztuki i Natury to muzeum sztuki współczesnej, które jak wskazuje jego nazwa – łączy to, co w obu tych dziedzinach najlepsze. Celem twórców CDAN jest stworzenie przestrzeni, w której sztuka i natura mogą ze sobą współgrać i uzupełniać się nawzajem.
Wyrazem tych dążeń jest nie tylko dziewicza lokalizacja z dala od centrum miasta. To także rozmaite wystawy, instalacje, koncerty i projekty, do których zapraszani są artyści z całego świata. Wizyta w tym miejscu rzadko przypomina typową wizytę w muzeum. Właśnie dlatego warto znaleźć chwilę, żeby zafundować sobie doznanie inne niż zwykle.
Dzień św. Wawrzyńca (Fiestas de San Lorenzo)
Święty Wawrzyniec to chrześcijański męczennik, który urodził się w Huesce. Został on spalony przez Rzymian na ruszcie i to właśnie on (ruszt) jest symbolem tego świętego. Przekonamy się o tym, oglądając rozmaite prace artystyczne nawiązujące do miasta i jego patrona.
Fiestas de San Lorenzo to najważniejsze święto w mieście Huesca. Obchodzone jest rokrocznie w dniach od 9 do 15 sierpnia. Charakterystycznym elementem tego wydarzenia są unoszący się w powietrzu zapach bazylii oraz zielono-białe stroje, jakie przywdziewa wielu mieszkańców. Nie brakuje też tradycyjnych pochodów i tańców.
Huesca jako baza wypadowa
- Zamek Castillo de Loarre – fortyfikacja z XI wieku utrzymana w stylu romańskim. Castillo de Loarre możecie kojarzyć z filmu „Królestwo Nebieskie”. Tu bowiem kręcono część scen do tej produkcji.
- El parque Miguel Servet de Huesca – największy i jeden z najstarszych parków w mieście. Jego powstanie datuje się na 1928 rok. El parque Miguel Servet de Huesca cechuje ogromna różnorodność roślin (niektóre pochodzą nawet z Azji!), a także obecność zwierząt (głównie kaczki, gęsi i łabędzie).
Odkryj Aragonię
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.