Strona głównaArgentynaWodospady Iguazú – Cud natury i perełka Ameryki Południowej

Wodospady Iguazú – Cud natury i perełka Ameryki Południowej

Nieokiełznane piękno tego miejsca jest dumą dwóch południowoamerykańskich krajów – Argentyny i Brazylii. Nie bez przyczyny trafiło ono na listę 7 Nowych Cudów Natury.

Wodospady Iguazú, które znajdują się na granicy argentyńsko-brazylijskiej w świadomości Europejczyków pojawiły się dopiero w XVI wieku, gdy odkrył je hiszpański konkwistador Alvar Núñez Cabeza de Vaca, nadając im nazwę Saltos de Santa María, czyli „Wodospady św. Maryi”. Na wstępie należy zaznaczyć, że nie mamy tu do czynienia z pojedynczym wodospadem, ponieważ aż 275 kaskad tworzy ten cud natury! Właśnie z tego powodu nomenklatura może się nieco zmieniać – niektórzy stosują formę pojedynczą, a inni mnogą, wybór należy więc do Ciebie. Pozwól, że ja będę stosowała je wymiennie. Ciekawy, jakie tajemnice kryje majestatyczny wodospad Iguazú? Dlaczego jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Ameryce Południowej? Zapraszam do lektury!

WARTO WIEDZIEĆ: Tereny, na których znajduje się wodospad Iguazú od wieków zamieszkuje rdzenna ludność Guaraní. To właśnie oni nadali mu nazwę – „Iguaçu”, co w ich języku oznacza „wielka woda”.

Na czym polega fenomen wodospadu Iguazú?

Donośny szum wody, unosząca się wokół wodna mgiełka, która przynosi orzeźwienie w upalne dni, zachwycająca zieleń dżungli, a niekiedy również urokliwe tęcze, które uzupełniają ten unikatowy krajobraz. Konfrontacja z naturą w takiej postaci zapiera dech w piersiach! Właśnie dlatego tłumy turystów pragną doświadczyć tego fenomenu na własnej skórze. Jak powstało aż 275 skalnych progów rzecznych, zwanych kataraktami, które tworzą wodospad Iguazú?

275 odrębnych progów skalnych (katarakat) tworzy spektakularne wrażenie
275 odrębnych progów skalnych (katarakat) tworzy spektakularne wrażenie

Kilkaset milionów lat temu na płaskowyżu Planalto Meridional w wyniku erupcji wulkanu uformował się cud natury, który zachwyca do dzisiaj. Wodospady zasilane są przez rzekę Iguaçu (dopływ Parany). To właśnie na niej przebiega brazylijsko-argentyńska granica w kształcie… podkowy. Wysokość, z której spadają kaskady wynosi od 50 do nawet 80 metrów, zaś ich szerokość sięga niespełna 3 kilometry. Zdecydowana część wodospadów należy do Argentyny – 1,8 kilometra, w przypadku Brazylii jest to 900 metrów. Całości akompaniuje tropikalna, częściowo endemiczna flora i fauna, o której dowiesz się za chwilę.

Nie jeden, a dwa parki narodowe – Iguazú oraz Iguaçu – chronią majestatyczny wodospad oraz jego okolice. Odpowiednio w 1984 i 1986 roku zostały one wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czas, aby przyjrzeć się z bliska każdemu z nich. Gotowy?

Park Narodowy Iguazú w Argentynie

Świetną bazą wypadową po stronie argentyńskiej jest miasto Puerto Iguazú, ponieważ od Parku Narodowego Iguazú dzieli je około 20 kilometrów. Nie ulega wątpliwości, że klejnotem w koronie wodospadu Iguazú jest Diabelska Gardziel (hiszp. La Garganta del Diablo). Ta najbardziej spektakularna kaskada, która spada z ponad 80 metrów znajduje się w prowincji Misiones na północno-wschodnim krańcu Argentyny.

Będąc w Argentynie, warto zobaczyć Wodospady Iguazú i nacieszyć się niesamowitymi widokami
Będąc w Argentynie, warto zobaczyć Wodospady Iguazú i nacieszyć się niesamowitymi widokami

Od 1995 do 2001 roku trwały prace nad infrastrukturą mającą na celu poprawienie komfortu wszystkich podziwiających spektakl w wykonaniu Matki Natury. Przy minimalnej ingerencji w środowisko powstały tam: linia kolejowa, ścieżki spacerowe, czy kładki. Wszystko to w otoczeniu pełnej życia dżungli, która kryje w sobie unikatową florę i faunę. Dlaczego unikatową? Występuje tam wiele endemicznych gatunków zwierząt oraz roślin, których nie spotkamy nigdzie indziej.

Wspaniałe wodospady i gęste kępy drzew tworzą pejzaż Parku Narodowego Iguazú
Wspaniałe wodospady i gęste kępy drzew tworzą pejzaż Parku Narodowego Iguazú

Argentyński park narodowy mieści pod swoimi skrzydłami ponad 2 tysiące gatunków roślin, około 400 gatunków ptaków, niespełna 100 gatunków ssaków i wiele innych reprezentantów tamtejszej fauny. Jest on domem dla m.in.: ocelotów, jaguarów, harpii wielkich, mrówkojadów wielkich, a także kajmanów szerokopyskich. Jedną z misji założonej w 1934 rokuinstytucji jest szerzenie świadomości na temat ochrony środowiska, dlatego też na terenie parku należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o tamtejszą przyrodę.

WARTO WIEDZIEĆ: Dżungle Parku Narodowego Iguazú i siostrzanego Parku Narodowego Iguaçu w Brazylii są częścią tzw. Lasu Atlantyckiego (por. Mata Atlântica), czyli rezerwatu biosfery objętego szczególną ochroną przez UNESCO.

Park Narodowy Iguaçu w Brazylii

Przyjrzyjmy się teraz co oferuje strona brazylijska. Podobnie jak w przypadku opisywanego wyżej obszaru, główną atrakcją Parku Narodowego Iguaçu ulokowanego w brazylijskim stanie Paraná są spektakularne wodospady. Idealną bazą wypadową po brazylijskiej stronie jest miasto Foz do Iguaçu, jako że ulokowane jest ono około 30 kilometrów od zachwycających wodospadów.

Zwiedzanie parku narodowego od strony brazylijskiej warto rozpocząć w Foz do Iguaçu – miasteczku położonym nieopodal
Zwiedzanie parku narodowego od strony brazylijskiej warto rozpocząć w Foz do Iguaçu – miasteczku położonym nieopodal

Park Narodowy Iguaçu charakteryzuje się bogatą różnorodnością biologiczną, a tamtejsza dżungla daje schronienie takim zwierzętom jak m.in.: jaguar amerykański, tapir amerykański, ocelot tygrysi, ocelot nadrzewny, puma, jaguarundi, harpia wielka, grdacz czarnoczelny, mrówkojad wielki, czy tygryska ciemna.

Warto podkreślić, że Park Narodowy Iguaçu oraz jego siostrzany park w Argentynie kładą szczególny nacisk na ochronę przyrody, starając się złagodzić skutki masowych wyrębów na przestrzeni wieków związanych m.in. z europejską kolonizacją, rozwojem przemysłu i rolnictwa, czy osadnictwem. Robią to poprzez zalesianie Lasu Atlantyckiego (port. Mata Atlântica) – rezerwatu biosfery, do którego wliczają się lasy obu parków.

WARTO WIEDZIEĆ: Dodatkową zaletą brazylijskiej części wodospadów jest Park Ptaków (port. Parque das Aves). To jedyne w swoim rodzaju zoo, gdzie z bliska przyjrzysz się np. tukanom, papugom, ale także motylom typowym dla Lasu Atlantyckiego. Obiekt położony jest przy drodze BR-469, około 20 kilometrów od Foz do Iguaçu.

Inne przydatne informacje

Parki narodowe, na terenie których znajdują się wodospady położone są w strefie klimatu subtropikalnego wilgotnego. Na okres listopad-marzec przypada tam pora deszczowa, która charakteryzuje się wysokimi temperaturami (ponad 30°C), ogromną wilgotnością oraz podwyższoną ilością opadów atmosferycznych. Pora sucha przypada na okres od kwietnia do października, odpowiednio – niższa wilgotność, mniej opadów, a także niższe temperatury.

WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli wybierasz się wówczas nad wodospad Iguazú w porze deszczowej upewnij się, że w Twojej walizce znajdą się płaszcz przeciwdeszczowy, krem z filtrem przeciwsłonecznym, a wszystkie urządzenia elektroniczne są wodoodporne. Wówczas jeszcze silniej odczujesz potęgę natury ze względu na podwyższony poziom wody w rzece oraz zwiększoną wilgotność powietrza.

Istnieje wiele różnych sposobów, aby cieszyć się pięknem tamtejszej przyrody. Miłośnicy przygód powinni zdecydować się na ekscytujący rejs łódką po rzece Iguaçu lub lot helikopterem. Spektakularne krajobrazy warte uwiecznienia na fotografiach ujrzymy z punktów widokowych, np. Espaço Tarobá i Mirante da Garganta do Diabo po stronie brazylijskiej albo Circuito Inferior od argentyńskiej strony. Niezależnie czy wybierzesz stronę argentyńską czy brazylijską, spotkasz się z naturą w czystej postaci. Taka wyprawa przyniesie wiele niezapomnianych chwil i mnóstwo radości!

Informacje praktyczne

Wodospady Iguazú na mapie

Odkryj Argentynę

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY