Agnieszka Kapuza prowadząca polskie biuro nieruchomości w Hiszpanii Home Pandora w poniższym artykule przedstawia sprawdzony i bezpieczny sposób na zakup hiszpańskich nieruchomości w 5 krokach.
Licencjonowane agencje nieruchomości w Hiszpanii
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej Agencji nieruchomości, która nie tylko znajdzie dla Ciebie odpowiednią nieruchomość na sprzedaż, ale również bezpiecznie i bezstresowo przeprowadzi Cię przez proces zakupu. Biura, które posiadają licencje API, są najbardziej sprawdzonymi, ponieważ widnieją w oficjalnym rejestrze agencji nieruchomości w Hiszpanii.
Wybór agencji nieruchomości
Aby agencja, którą wybierzesz dobrała nieruchomość dostosowaną do Twoich potrzeb zalecamy klientom, aby przede wszystkim na początku rozpatrzyli kwestie jakiego rodzaju nieruchomości poszukują. Czy ma to być nowy luksusowy apartament położony nad morzem czy może mieszkanie z rynku wtórnego w tętniącym życiem jednym z hiszpańskich miast np. na Costa Blanca. Oczywiście znajdą się również miłośnicy ciszy i spokoju, których wymarzonym miejscem będzie dom z basenem oddalony od turystycznego zgiełku. Jedno jest pewne, jak najlepsze sprecyzowanie wymienionej wyżej kwestii już na samym początku, pozwoli na przeprowadzenie wizyt rekonesansowych pośród hiszpańskich nieruchomości na sprzedaż, które mogą Cię zainteresować. To z kolei pozwoli zaoszczędzić Twój czas. Dobre biuro nieruchomości w Hiszpanii będzie miało dla Ciebie zaprogramowane kilka wizyt, jeszcze przed Twoim przyjazdem.
Zakup nieruchomości w Hiszpanii – umowa i kwestie prawne
Po podjęciu decyzji o zakupie nieruchomości, która najbardziej przypadła Ci do gustu, przychodzi moment na kolejny krok. Jest nim podpisanie umowy rezerwacyjnej (contrato de reserva) i umowy przedwstępnej zakupu (contrato de Arras penitenciales). Na podstawie tej umowy wpłacany jest zadatek, który chroni interesy obu stron. Każda ze stron może odstąpić od umowy bez podania przyczyny, a strona która odstępuje od umowy, traci prawo do zadatku. Ponieważ umowa ta nie jest podpisywana przed notariuszem, ważne jest aby była sporządzona w taki sposób, aby w pełni zabezpieczała Twoje prawa do zakupu nieruchomości w Hiszpanii. W tym celu powinna zawierać:
- dokładne określenie nieruchomości;
- dokładne wskazanie ceny nieruchomości oraz sposób dokonania płatności;
- dane osobowe wszystkich właścicieli;
- termin jaki przysługuje stronom na podpisanie ostatecznego Aktu Notarialnego, jak również zestawienie mebli i dodatkowego wyposażenia, które będzie obejmowała umowa;
- wskazanie formy wpłaconego depozytu.
Wysokość depozytu to między 3, a 10 tysięcy euro w zależności od wartości nieruchomości. Forma płatności powinna być również potwierdzona dowodem płatności.
Nabycie nieruchomości w Hiszpanii – dokumentacja i numer NIE
Trzecim krokiem w procesie zakupu nieruchomości w Hiszpanii, niezależnie czy pochodzi ona z rynku pierwotnego czy też z rynku wtórnego, jest przygotowanie dokumentacji. Każdy kupujący nieruchomość na terenie Hiszpanii, potrzebuje tzw. NIE (Numero de Identidad de Extranjero). Numer ten będzie Ci potrzebny nie tylko do zakupu nieruchomości, ale również do zawarcia wszelkich umów z dostawcami mediów. Uzyskanie tego numeru w Polsce jest procesem długotrwałym, polskie biura nieruchomości w Hiszpanii, oczywiście te które mają swoją siedzibę fizyczną na terenie Hiszpanii i doświadczenie na tym rynku, pomagają w uzyskaniu tego numeru.
Jeżeli chcesz oszczędzić sobie dodatkowych podróży, numer ten może zostać uzyskany w Twoim imieniu za pomocą Notarialnego Pełnomocnictwa. Potrzebne będzie również otwarcie rachunku bankowego i to przed podpisaniem ostatecznego Aktu zakupu, aby był czas na zaksięgowanie przelanych środków na hiszpańskie konto. Tutaj również pojawia się pytanie czy będziesz potrzebował wspomóc się kredytem. Jeżeli tak, zazwyczaj cały proces od momentu podpisania umowy rezerwacyjnej do momentu sfinalizowania transakcji zajmuje maksymalnie 3 miesiące. Każda agencja nieruchomości, która pomaga w tych kwestiach swoim klientom udzieli Ci szczegółowej informacji jakiej dokładnie dokumentacji potrzebujesz do wyżej wymienionych czynności.
Weryfikacja hiszpańskiej nieruchomości
Następnym krokiem, aby zakupiona przez Ciebie nieruchomość nie okazała się przysłowiowym “kotem w worku”, jest dokładne jej sprawdzenie. Chodzi tu przede wszystkim o upewnienie się, że nieruchomość jest wolna od obciążeń, nikt w niej nie zamieszkuje, jest poprawnie wpisana do Rejestru Ksiąg Wieczystych (Registro de la Propiedad). Trzeba sprawdzić również czy dysponuje swoim numerem katastralnym (Referencia catastral) i jest zarejestrowana z tym numerem w tzw. Catastro. Biura nieruchomości, które dbają o bezpieczeństwo klienta podczas całego procesu zakupu nieruchomości w Hiszpanii, dysponują dostępem do odpowiednich systemów, pozwalających zasięgnąć wyżej wymienionej informacji. Warto więc zapytać czy wybrana przez Ciebie agencja dysponuje tego typu dostępem.
Finalizacja zakupu nieruchomości
I nadchodzi czas na 5 ostatni krok, którym jest finalizacja transakcji. Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii, podpisywana jest w formie Aktu Notarialnego, przed notariuszem, którego masz prawo wybrać. Z uwagi na to, iż Akt Notarialny jest sporządzony w języku hiszpańskim, powinien Ci towarzyszyć tłumacz, którego nie musisz szukać na własną rękę, ponieważ jego obecność powinna być zapewniona przez biuro nieruchomości. Przed podpisaniem Aktu Notarialnego, stronie sprzedającej, w obecności notariusza zostanie przekazany czek z ostatnią częścią zapłaty, a Tobie jako kupującemu strona sprzedająca przekaże klucze do zakupionej nieruchomości.
Warto podkreślić, iż wybrane biuro nieruchomości, powinno mieć swoją fizyczną siedzibę w okolicy lokalizacji nieruchomości np. kupując apartament, dom lub mieszkanie w Costa Blanca, właśnie z tej okolicy powinno pochodzić wybrane biuro. Wiele razy zdarza się ,że klienci wybierają biura, które praktycznie nie istnieją, są to po prostu pojedyncze osoby, których jedynym interesem jest pobranie prowizji i pozostawienie klienta samemu sobie. Rola sprawdzonego biura nieruchomości nie kończy się w momencie finalizacji zakupu. Jest bardzo wiele czynności pozakupowych, przez które powinna przeprowadzić wybrana agencja, na przykład reprezentacja przed Urzędem Skarbowym (Agencia Tributaria), w celu złożenia w Twoim imieniu deklaracji podatkowych. Jak również dokonanie zmian we wszystkich umowach z dostawcami mediów (woda, energia, Internet, wspólnota mieszkaniowa).
Ważna jest również możliwość skorzystania z poleconego fachowca, który wykona remont, czy też dorobi klucze. Wydają się to błahostki jednak kupując nieruchomość w nowym miejscu, dobrze mieć kogoś na kim można polegać i zwrócić się o radę.
Mam nadzieję, że powyższe informacje przybliżyły Ci temat zakupu nieruchomości w Hiszpanii oraz uświadomiły, jak ważne jest wybranie sprawdzonego i posiadającego fizyczną siedzibę polskiego biura nieruchomości. Aby obejrzeć oferty lub uzyskać więcej informacji zajrzyj na naszą stronę homepandora.com, chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania!
Artykuł powstał we współpracy z Agnieszką Kapuzą, właścicielką polskiego biura nieruchomości w Hiszpanii Home Pandora
Agnieszka Kapuza – Ukończyła filologię południowo-słowiańską na Uniwersytecie Gdańskim. Od ponad 15 lat specjalizuje się w dostarczaniu klientom głównie z Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii optymalnych nieruchomości inwestycyjnych i mieszkalnych na wybrzeżu Costa Blanca. Agnieszka wraz ze swoim zespołem dokłada wszelkich starań, aby zakup wymarzonej nieruchomości w Hiszpanii, przebiegał jak najbardziej bezstresowo i komfortowo.