Większość z nas potrzebuje co najmniej 6 godzin snu dziennie do pełnej regeneracji. Statystycznie przesypiamy 42 godziny tygodniowo, co w perspektywie całego roku daje aż 3 miesiące spędzone w łóżku! A co gdyby ten czas wykorzystać do nauki języka obcego?
Zespół szwajcarskich naukowców postanowił sprawdzić, czy jest to możliwe. W eksperymencie wzięli udział ochotnicy z Niemiec, których podzielono na dwie grupy. Obu z nich o godzinie 22:00 wręczono listę holendersko-niemieckich słówek do zapamiętania, po czym grupa pierwsza została poproszona o położenie się spać. Następnie wszystkim uczestnikom włączono do odsłuchania nagranie ze słówkami z listy oraz z nowymi, których nie uczyli się wcześniej.
W przypadku pierwszej grupy naukowcy przyłożyli szczególną uwagę do tego, aby badani słuchali nagrania, będąc w fazie snu NREM. Uważa się bowiem, że to właśnie podczas tej fazy umacniają się różne doświadczenia i wiedza, którą zdobyliśmy w ciągu dnia. Aby nagranie nie rozbudziło śpiących, badacze włączali je, zmniejszając natężenie dźwięku do minimum. Takie podprogowe działanie pozwoliło na subtelne przekazywanie treści bez ryzyka wybudzenia.
Około godziny 2:00 w nocy naukowcy przetestowali obie grupy pod kątem ilości słów, które zostały zapamiętane. Okazało się, że osoby słuchające nagrania w trakcie snu były w stanie przypomnieć sobie więcej słówek, niż ci którzy słuchali tego samego nagrania na jawie. Jednocześnie badanie wykazało, że słówka, których badani nie otrzymali wcześniej na kartce, a których słuchali jedynie podczas snu, nie zostały przez nich zapamiętane.
Co ciekawe naukowcy zaobserwowali również u śpiących, zwiększoną emisję fal theta podczas słuchania nagrania. Fale te pojawiają się głównie podczas podwyższonych stanów koncentracji, co sugerowałoby, że w trakcie odsłuchiwania nagrania we śnie miał miejsce pewien proces uczenia się.
Zrób to sam, czyli jak wykorzystać sen do nauki hiszpańskiego
Technika zaprezentowana przez szwajcarskich badaczy może być z powodzeniem wykorzystywana przez każdego z nas. Zasady, o których należy pamiętać:
- Nagranie nie może być głośne, ani zbyt rozpraszające, ponieważ może spowodować wybudzenie ze snu. Poziom dźwięku powinien być jednostajny i spokojny.
- Nagranie musi być włączone podczas pierwszych godzin snu, dlatego zwykle najlepiej włączyć je, kładąc się spać. Jeśli boisz się, że będziesz mieć problem z zaśnięciem, możesz spróbować ustawić automatyczne włączenie nagrania np. 15 minut po położeniu się, czyli mniej więcej tyle, ile potrzebujesz na zaśnięcie.
- Nagranie musi zawierać zestaw słów, których uczyłeś się już wcześniej. Nauczenie się całkowicie nowych snów za pomocą tej techniki, nie jest możliwe.