Fiesta de la Hispanidad

5273
Fiesta de la Hispanidad
5 (100%) 2 votes

12 października 1492 r. to wyjątkowa data dla całej hiszpańskojęzycznej części świata.

Jest to dzień upamiętniający przybycie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Dzień, w którym po raz pierwszy doszło do zetknięcia dwóch światów – europejskiego i amerykańskiego. Dzień od którego rozpoczęła się prawdziwa rewolucja w postrzeganiu świata, jego historii i kultury.

Oficjalna nazwa tego święta w Hiszpanii brzmi Fiesta Nacional de España (Narodowe Święto Hiszpanii). Istnieją też jednak inne określenia, wśród których najpopularniejsze to:

  • w Hiszpanii: Día del Pilar (Dzień Pilar – na cześć Matki Boskiej z Pilar), Fiesta de la Hispanidad (Święto Hiszpańskości), Día de Colón (Dzień Kolumba);
  • w Argentynie: Día del Respeto a la Diversidad Cultural (Dzień Szacunku dla Różnorodności Kulturowej);
  • w Chile: Día del Encuentro de Dos Mundos (Dzień Odkrycia Dwóch Światów);
  • w Nikaragui i Wenezueli: Día de la Resistencia Indígena (Dzień Oporu Indiańskiego);
  • w różnych krajach hiszpańskojęzycznych: Día de la Raza (Dzień Rasy), Día del Descubrimiento (Dzień Odkrycia).

Obchody

Fiesta de la Hispanidad // Hispanico.pl
Źródło: efemeridesimagenes.com

Każde państwo obchodzi święto 12 października w inny sposób. W krajach iberoamerykańskich w tym dniu często podkreśla się nie tylko pozytywne aspekty odkrycia Ameryki przez Kolumba, ale także to, że był to początek degradacji cywilizacji prekolumbijskich. Obchody tego święta obfitują więc również w wydarzenia nawiązujące do kultury rdzennych mieszkańców Ameryki.

W Hiszpanii główne uroczystości odbywają się w Madrycie. Towarzyszy im obecność Króla, głównych przedstawicieli państwa oraz jego autonomicznych regionów. W trakcie tego wydarzenia odbywają się m.in. parady wojskowe, pokazy lotnicze oraz koncerty. Również wstęp do wielu muzeów i pałaców, jest w tym dniu darmowy.

Na potrzeby obchodów Fiesta Nacional de España w 2015 roku stworzono specjalny spot reklamowy, który możecie zobaczyć poniżej:

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro

Latest posts by Jessica Alvaro (see all)