Fiesta de la Hispanidad

7083
Kubki marki Hispanico

12 października 1492 r. to wyjątkowa data dla całej hiszpańskojęzycznej części świata.

Jest to dzień upamiętniający przybycie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Dzień, w którym po raz pierwszy doszło do zetknięcia dwóch światów – europejskiego i amerykańskiego. Dzień od którego rozpoczęła się prawdziwa rewolucja w postrzeganiu świata, jego historii i kultury.

Oficjalna nazwa tego święta w Hiszpanii brzmi Fiesta Nacional de España (Narodowe Święto Hiszpanii). Istnieją też jednak inne określenia, wśród których najpopularniejsze to:

  • w Hiszpanii: Día del Pilar (Dzień Pilar – na cześć Matki Boskiej z Pilar), Fiesta de la Hispanidad (Święto Hiszpańskości), Día de Colón (Dzień Kolumba);
  • w Argentynie: Día del Respeto a la Diversidad Cultural (Dzień Szacunku dla Różnorodności Kulturowej);
  • w Chile: Día del Encuentro de Dos Mundos (Dzień Odkrycia Dwóch Światów);
  • w Nikaragui i Wenezueli: Día de la Resistencia Indígena (Dzień Oporu Indiańskiego);
  • w różnych krajach hiszpańskojęzycznych: Día de la Raza (Dzień Rasy), Día del Descubrimiento (Dzień Odkrycia).

Obchody

Fiesta de la Hispanidad // Hispanico.pl
Źródło: efemeridesimagenes.com

Każde państwo obchodzi święto 12 października w inny sposób. W krajach iberoamerykańskich w tym dniu często podkreśla się nie tylko pozytywne aspekty odkrycia Ameryki przez Kolumba, ale także to, że był to początek degradacji cywilizacji prekolumbijskich. Obchody tego święta obfitują więc również w wydarzenia nawiązujące do kultury rdzennych mieszkańców Ameryki.

W Hiszpanii główne uroczystości odbywają się w Madrycie. Towarzyszy im obecność Króla, głównych przedstawicieli państwa oraz jego autonomicznych regionów. W trakcie tego wydarzenia odbywają się m.in. parady wojskowe, pokazy lotnicze oraz koncerty. Również wstęp do wielu muzeów i pałaców, jest w tym dniu darmowy.

Loty do Hiszpanii
 

Na potrzeby obchodów Fiesta Nacional de España w 2015 roku stworzono specjalny spot reklamowy, który możecie zobaczyć poniżej: