Fiesta de la Hispanidad

12 października 1492 r. to wyjątkowa data dla całej hiszpańskojęzycznej części świata.

Jest to dzień upamiętniający przybycie Krzysztofa Kolumba do Ameryki. Dzień, w którym po raz pierwszy doszło do zetknięcia dwóch światów – europejskiego i amerykańskiego. Dzień od którego rozpoczęła się prawdziwa rewolucja w postrzeganiu świata, jego historii i kultury.

Oficjalna nazwa tego święta w Hiszpanii brzmi Fiesta Nacional de España (Narodowe Święto Hiszpanii). Istnieją też jednak inne określenia, wśród których najpopularniejsze to:

  • w Hiszpanii: Día del Pilar (Dzień Pilar – na cześć Matki Boskiej z Pilar), Fiesta de la Hispanidad (Święto Hiszpańskości), Día de Colón (Dzień Kolumba);
  • w Argentynie: Día del Respeto a la Diversidad Cultural (Dzień Szacunku dla Różnorodności Kulturowej);
  • w Chile: Día del Encuentro de Dos Mundos (Dzień Odkrycia Dwóch Światów);
  • w Nikaragui i Wenezueli: Día de la Resistencia Indígena (Dzień Oporu Indiańskiego);
  • w różnych krajach hiszpańskojęzycznych: Día de la Raza (Dzień Rasy), Día del Descubrimiento (Dzień Odkrycia).

Obchody

Każde państwo obchodzi święto 12 października w inny sposób. W krajach iberoamerykańskich w tym dniu często podkreśla się nie tylko pozytywne aspekty odkrycia Ameryki przez Kolumba, ale także to, że był to początek degradacji cywilizacji prekolumbijskich. Obchody tego święta obfitują więc również w wydarzenia nawiązujące do kultury rdzennych mieszkańców Ameryki.

W Hiszpanii główne uroczystości odbywają się w Madrycie. Towarzyszy im obecność Króla, głównych przedstawicieli państwa oraz jego autonomicznych regionów. W trakcie tego wydarzenia odbywają się m.in. parady wojskowe, pokazy lotnicze oraz koncerty. Również wstęp do wielu muzeów i pałaców, jest w tym dniu darmowy.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY