Strona głównaPeruKanion Colca w Peru - Jeden z najgłębszych kanionów na świecie

Kanion Colca w Peru – Jeden z najgłębszych kanionów na świecie

Ogromnego bogactwa krajobrazu i dziedzictwa kulturowego Peru nie da się kwestionować. Niewielu wie, iż w południowej części tego kraju istnieje malownicze miejsce – Kanion Colca, które dla Polaków ma wyjątkowe znaczenie. 

Kanion Colca znajduje się pomiędzy pasmami górskimi Cordillera Ampato i Cordillera Chila, około 160 kilometrów na północny zachód od miasta Arequipa.

Jego długość wynosi ponad 100 kilometrów, a głębokość sięga 4200 metrów, co czyni go jednym z najgłębszych kanionów na świecie. Pod tym względem prześciga nawet Wielki Kanion Kolorado. 

CIEKAWOSTKA: Polscy kajakarze odkryli i jako pierwsi przepłynęli kanion rzeki Colca. W 1981 roku członkowie Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze” dokonali historycznego wyczynu, a ich osiągnięcie zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. 

Odrobina historii

Region Kanionu Colca był niegdyś zamieszkiwany przez starożytne cywilizacje trudniące się głównie polowaniami oraz zbieractwem. Pomiędzy 200 rokiem przed naszą erą a 600 rokiem naszej ery preinkaska ludność udomowiła zwierzęta oraz rozpoczęła uprawę roślin. W tamtym okresie powstały też tarasy rolne oraz kamienne spichlerze zwane „colcas”, które służyły do przechowywania zbiorów zbóż, owoców i warzyw.

Peru Atrakcje: Tarasowe pola uprawne w kanionie Colca
Tarasowe pola uprawne w kanionie Colca

Flora i fauna 

Kanion Colca to idealne miejsce do podziwiania andyjskiej przyrody. Charakterystycznymi roślinami są tutaj puja Raimondiego oraz ostnica peruwiańska. Wśród zwierząt możemy natomiast natknąć się na huemala peruwiańskiego, gwanako andyjskiego, wiskacze, lamy, kondora wielkiego, sokoła wędrownego oraz alpaki. 

WARTO WIEDZIEĆ: Zarówno huemal peruwiański jak i kondor wielki to gatunki zagrożone wyginięciem.

Kanion Colca to idealne miejsce, by podziwiać andyjską naturę
Kanion Colca to idealne miejsce, by podziwiać andyjską naturę.

Oaza Sangalle

Po długiej wędrówce w drodze na Kanion Colca z pewnością przyda się odpoczynek w pełnej zieleni oazie Sangalle na wysokości około 2000 metrów nad poziomem morza. Dobrą bazę wypadową do tego zakątka stanowi miejscowość Cabanaconde.

W miejscu otulonym przez ściany kanionu panuje tropikalny mikroklimat, który tworzy idealne warunki do rozwoju tamtejszej flory. Będąc w oazie, istnieje możliwość zatrzymania się w lokalnych hotelach, które w swojej ofercie mają także baseny.

Widok na skaliste zbocza Kanionu Colca
Widok na skaliste zbocza Kanionu Colca

Źródła termalne w Chivay

Kompleks źródeł termalnych La Calera umiejscowiony w pobliżu miasteczka Chivay składa się z 5 basenów wypełnionych wodą, która pochodzi z wulkanu Cotallumi. Przechodzi ona oczywiście przez proces chłodzenia, co sprawia, że jej ostateczna temperatura wynosi około 38℃. Dodatkowo woda ta posiada właściwości lecznicze, ponieważ zawiera wapń, cynk i żelazo – minerały, które zbawiennie działają na obolałe mięśnie i stawy.

Kanion Colca w Peru
Kanion Colca w Peru

Punkt widokowy Krzyż Kondora 

Ten punkt widokowy usytuowany jest około 3800 metrów nad poziomem morza. Możemy stąd podziwiać loty kondorów wielkich, które stały się jednym z symboli kanionu Colca. Inkowie wierzyli, że ptaki te były świętymi istotami pełniącymi ważną rolę pośredników między światem ziemskim (keczua: „kay pacha”), a światem bogów (keczua: „hanan pacha”).

Informacje praktyczne

Kanion Colca na mapie

Odkryj Peru

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY