Strona głównaMeksykGuanajuato - Barwna perła Meksyku

Guanajuato – Barwna perła Meksyku

W sercu Meksyku znajduje się pewne miasto, które można śmiało porównać z zachwycającą, kolorową piñatą, wypełnioną po brzegi bogactwem kulturowym, spektakularnymi krajobrazami i niezapomnianymi atrakcjami turystycznymi. ¡Bienvenido a Guanajuato!

Guanajuato to stolica meksykańskiego stanu o tej samej nazwie, położonego na wysokości nieco ponad 2000 metrów n.p.m. na Mesie Centralnej (część Wyżyny Meksykańskiej). W XVI wieku Europejczycy zapoczątkowali tam eksploatację surowców naturalnych na szeroką skalę, co w późniejszych latach uczyniło Guanajuato jednym z największych ośrodków wydobycia srebra na świecie. Zarówno miasto jak i jego okolice zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1988 roku ze względu na swoje bogactwo kulturowe oraz istotne znaczenie z historycznego punktu widzenia.

WARTO WIEDZIEĆ: Guanajuato często uważa się za miasto studenckie. Największą uczelnią jest tam Universidad de Guanajuato (ang. University of Guanajuato).

Odrobina historii miasta Guanajuato

Guanajuato zostało założone w 1554 roku przez przybyszów z Europy, jednak warto zauważyć, że przed przybyciem Europejczyków tamtejsze ziemie zamieszkiwały rdzenne ludy Ameryki, m.in.: Otomí, Chichimekowie oraz Purépecha, które również miały ogromny wkład w budowę dziedzictwa kulturowego Meksyku.

W czasach kolonialnych Guanajuato i jego okolice stały się ważnym ośrodkiem wydobycia metali w Nowej Hiszpanii, a niebotyczne ilości m.in. srebra, złota, ołowiu w znacznym stopniu wspierały królewski skarbiec. Czasy kolonialne pozostawiły po sobie w mieście liczne, niezwykle bogato zdobione kościoły w stylu barokowym (XVII-XVIII wiek), m.in. La Compañía, La Valenciana i kościół San Diego, kopalnie wydobywcze (albo pozostałości po nich), m.in. Mina de San Juan de Rayas, a także całą masę kolonialnych zabudowań. Dlatego też mówi się, że Guanajuato jest miastem kolonialnym.

Historyczne centrum miasta Guanajuato doskonale obrazuje epokę kolonialną w Meksyk
Historyczne centrum miasta Guanajuato doskonale obrazuje epokę kolonialną w Meksyk

WARTO WIEDZIEĆ: Guanajuato było jednym z pierwszych meksykańskich miast, które odzyskały wolność w XIX wieku. Była to zasługa ruchu niepodległościowego pod przewodnictwem księdza Miguela Hidalgo y Costilli.

Callejón del Beso

Czy mamy na sali romantyków? Jeśli tak, to cudownie! Pewna legenda głosi, że Carmen i Luis byli w sobie zakochani bez pamięci, jednak despotyczny ojciec dziewczyny nie zgodził się na miłość córki do ubogiego górnika i uwięził ją w swoim pokoju. Chłopak przeprowadził się więc z sąsiedniej miejscowości do Guanajuato i wprowadził do sąsiedztwa Carmen – tak oto kochankowie zamieszkali w naprzeciwległych budynkach.

Callejón del Beso w mieście Guanajuato
Callejón del Beso w mieście Guanajuato

Tym samym każdego dnia para wychodziła na balkony, aby pozostać w kontakcie. Odległość pomiędzy wspomnianymi balkonami była tak niewielka, że wystarczyło odrobinę sięgnąć, aby dotknąć drugiej osoby. Niestety, ta historia ma tragiczny finał, ponieważ ojciec Carmen zabił swoją córkę, gdy dowiedział się, że młodzieńcza miłość nadal kwitła…

Teraz, aby doświadczyć losu zgoła odmiennego od Carmen i Luisa, pary odwiedzają Callejón del Beso (uliczkę, która w najwęższym miejscu ma zaledwie 68 centymetrów!) i całują się na trzecim schodku.

WARTO WIEDZIEĆ: Tę romantyczną miejscówkę znajdziecie przy adresie: Zona Centro, 36000 Guanajuato.

Boca del Infierno oraz podziemny system ulic i tuneli

Boca del Infierno, czyli „Wrota do Piekła” to nic innego jak wejście do szybu kopalnianego o 12-metrowej średnicy, który jest pamiątką po epoce kolonialnej. Sięga on aż 600 metrów, więc nie polecam tego miejsca osobom cierpiącym na klaustrofobię!

Gdy w XIX wieku miasto zmagało się z ogromnymi powodziami, zrodził się pomysł na stworzenie podziemnego systemu odwadniającego. Obecnie miasto dysponuje imponującym, ponad 8 kilometrowym, podziemnym labiryntem ulic i tuneli, który niegdyś chronił mieszkańców miasta przed żywiołem. Są to m.in. tunel La Galereña, tunel El Pípila, oraz ulica El Padre Belauzarán. Spacerując po „podziemnym mieście” zachowajmy szczególną ostrożność, ponieważ dość łatwo jest się tam zgubić.

Plaza de la Paz

Plaza de la Paz, znana również jako Plaza Mayor będzie stanowić odpowiednią bazę wypadową do innych atrakcji turystycznych. Plac stworzony na planie trójkąta otaczają budynki z epoki kolonialnej, gdzie rezydowali najważniejsi urzędnicy tamtych czasów.

Ten pełen kolorów plac ulokowany w centrum miasta może sprawić, że zakochamy się w Guanajuato
Ten pełen kolorów plac ulokowany w centrum miasta może sprawić, że zakochamy się w Guanajuato

Główną gwiazdą tego miejsca jest Pomnik Pokoju – rzeźba wykonana przez meksykańskiego artystę Jesúsa Fructuosa Contrerasa, która upamiętnia triumf narodu meksykańskiego w walce o niepodległość.

Jardín de la Unión

Chciałbyś odpocząć po wielogodzinnym zwiedzaniu Guanajuato? Jednym z idealnych miejsc, aby to uczynić jest Jardín de la Unión – zielone, malownicze serce miasta, które znajduje się zaledwie kilka kroków od Plaza de la Paz.

Jardín de la Unión to prawdziwie urokliwie miejsce na mapie Guanajuato
Jardín de la Unión to prawdziwie urokliwie miejsce na mapie Guanajuato

Pełno tam klimatycznych kawiarenek, barów i restauracji, gdzie warto przysiąść na chwilę i po prostu się zrelaksować.

Posąg El Pípila i taras widokowy na miasto Guanajuato

Uwielbiacie dobre kadry? Koniecznie udajcie się na punkt widokowy El Pípila. To właśnie tu, ponad miastem, wznosi się posąg bohatera narodowego Meksyku – górnika o pseudonimie El Pípila (prawdziwe imię to Juan José de los Reyes Martínez Amaro).

Widok rozciągający się z tarasu widokowego El Pípila
Widok rozciągający się z tarasu widokowego El Pípila

Z tarasu widokowego, na którym umieszczono posąg, rozciąga się spektakularna panorama na całe Guanajuato.Jeśli nie czujecie się na siłach, aby wspiąć się na taras, warto dojechać tam kolejką linową, aby podziwiać zachwycający widok na kolorowe miasto w centrum Meksyku.

Teatro Juárez

Gdybym miała opisać Teatro Juárez jednym słowem, zdecydowanie byłoby nim „dostojność”. Instytucję kultury noszącą nazwisko byłego prezydenta Meksyku i narodowego bohatera, Benito Juáreza, charakteryzuje mieszanka stylów architektonicznych.

Teatr uznać więc można za budynek eklektyczny. Fasada i jej kolumny nawiązują do antyku, z kolei bogate zdobienia wewnątrz przywołują skojarzenia z barokiem.

Teatro Juárez, Guanajuato
Teatro Juárez, Guanajuato

Przechodniów pozdrawiają posągi majestatycznych greckich muz, córek Mnemosyne i Zeusa, wykonanych z brązu, które zostały ulokowane wysoko na szczycie fasady teatru. Niestety, od środka możemy zwiedzić go tylko przy okazji wybrania się na jeden ze spektakli.

Templo de San Cayetano Confesor – La Valenciana

Templo de San Cayetano Confesor, inaczej La Valenciana, to jedna ze świątyń pochodzących z epoki kolonialnej, o których wspomniałam wcześniej. Znajdziecie ją na malowniczym wzgórzu, około 5 kilometrów na północ od centrum miasta. XVIII-wieczna świątynia wzniesiona w stylu zwanym churrigueryzmem (hiszpańska odmiana baroku) wygląda jak prawdziwy pałac z bajki.

La Valenciana to słynna, barokowa świątynia w sercu Guanajuato
La Valenciana to słynna, barokowa świątynia w sercu Guanajuato

Jej pomysłodawcą był Antonio de Obregón y Alcocer, hrabia, przedsiębiorca i założyciel kopalni La Valenciana. To właśnie wokół niej ukształtowała się mała wioska, na której ziemiach stanęła zachwycająca świątynia pod wezwaniem św. Kajetana z Thieny.

Museo Casa Diego Rivera

Museo Casa Diego Rivera jest hołdem wielkiemu meksykańskiemu artyście. Ma ono wyjątkowy charakter, ponieważ właśnie tam 8 grudnia 1886 roku urodził się Diego Rivera i jego brat bliźniak.

Z inicjatywy córki twórcy, Guadalupe Rivery Marín, oraz przy wsparciu instytucji państwowych powstało tam muzeum na cześć jednego z najwybitniejszych artystów Ameryki Łacińskiej. W Museo Casa Diego Rivera odnajdziemy dzieła mistrza z różnych etapów jego kariery, m.in. „Cabeza Clásica” (1898) czy „Niño en Rojo” (1934).

Wystrój wnętrz zaaranżowany jest tak, aby odwiedzający wczuli się w klimat rodzinnego domu Diego Rivery, co wyraźnie widać w zamieszczonych tam dekoracjach i meblach pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.

Mercado Hidalgo

Jeśli spodziewaliście się w Guanajuato typowego, niczym nie wyróżniającego się rynku, to nic bardziej mylnego! Mercado Hidalgo przyciąga kolorami, zapachami i gwarem. To odpowiednie miejsce, żeby wyposażyć się w pamiątki z podróży, ale też kupić kwiaty drogiej nam osobie, spróbować owoców czy skosztować lokalnych dań, przy okazji wspierając miejscową ludność.

Szczególnie piękne jest wejście do Mercado Hidalgo – spektakularna fasada w akompaniamencie barwnych papel picado, czyli tradycyjnych wycinanek nawiązujących do meksykańskiego folkloru.

Odkryj Meksyk

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Panama

POLECANE ARTYKUŁY