Według peruwiańskiego kronikarza Inca Garcilaso de la Vega, Sacsayhuaman stanowiło największe dzieło architektoniczne Inków.
Sacsayhuaman znajduje się na wysokości 3700 m n.p.m., około 2 kilometry na północ od Rynku Głównego w Cuzco. Uważa się, że konstrukcję rozpoczęto w już w XV wieku podczas panowania władcy Pachacuteca. Tysiące mężczyzn pracowało w pobliskich kamieniołomach, by wydobyć materiał niezbędny do budowy. Następnie transportowali kamienie na wzgórze miasta Cuzco.
Gdy w 1533 roku Hiszpanie wkroczyli w okolice imperialnej stolicy, Sacsayhuaman służyła jako inkaska twierdza, którą Capac skutecznie obronił przed atakami wroga. Niestety Francisco Pizarro ponowił próbę zdobycia twierdzy. W 1536 roku wysłał tam swojego brata, Juana. Ta krwawa bitwa przyniosła zwycięstwo Hiszpanom. W rezultacie rozebrano inkaską fortecę, a jej kamienie wykorzystano do budowy obiektów sakralnych i kolonialnych w centrum miasta.
WARTO WIEDZIEĆ: Szacuje się, że do współczesnych czasów Sacsayhuaman zachowało niecałą połowę dawnej struktury.
Architektura Sacsayhuaman
Zgodnie z pierwotnymi założeniami Pachacuteca projekt Sacsayhuaman przypomina głowę pumy, natomiast granice sąsiadującego z nią Cuzco zostały zmodyfikowane tak, by nadać im kształt reszty ciała zwierzęcia. Jeśli przyjrzeć się mapie, to owy niesamowity kontur został zachowany do dziś!
W twierdzy znajdują się zarówno konstrukcje o przeznaczeniu sakralnym, jak i budynki mieszkalne. Można zobaczyć tam również magazyny, akwedukty, drogi, wieże i kapliczki. Fundamenty wykonano z wapienia sprowadzonego miejscowości Yucay, oddalonej o około 15 kilometrów. Dziś jego kamienne mury zabytku są dobrze utrzymane. Każdy kamień idealnie do siebie pasuje, co dowodzi umiejętnościom architektonicznym Inków.
WARTO WIEDZIEĆ: Puma była dla Inków świętym zwierzęciem, dlatego też ruiny Sacsayhuaman wraz z miastem Cuzco z lotu ptaka tworzą jej kontur.
Dlaczego warto odwiedzić ruiny?
W czasach prekolumbijskich Inkowie wykorzystywali to miejsce do licznych ceremonii. Tę tradycję kultywują ich potomkowie. Każdego roku, 24-ego czerwca w ruinach obchodzone jest „Inti Raymi”, czyli Święto Słońca ku czci boga Inti. Wtedy odbywa się tam przedstawienie teatralne, które opowiada o historii inkaskiego imperium. Całości dopełniają pokazy tradycyjnego tańca i muzyki.
Ponadto, ruiny Sacsayhuaman oferują niesamowity widok na Cuzco. Widać stamtąd święte dla Inków szczyty, takie jak Ausangate czy Pachatusán.
WARTO WIEDZIEĆ: Słowo Sacsayhuaman w języku keczua oznacza „miejsce, w którym jastrząb jest nasycony”.
Informacje praktyczne
- Bilety na wycieczki do ruin Sacsayhuaman warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele wycieczek z doświadczonymi przewodnikami, którzy pokażą Ci najciekawsze miejsca, odpowiedzą na pytania i zdradzą ciekawostki związane z odwiedzanymi rejonami.
- Rezerwuj wycieczkę na GetYourGuide