Obcujemy z nimi na co dzień, choć często nie przykładamy do nich dużej wagi. A szkoda, bo to właśnie dzięki nim możemy lepiej poznać historię, kulturę i specyfikę danego kraju.
Symbole narodowe Hiszpanii, podobnie jak w przypadku każdego innego kraju – pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim są one jednak wizytówką Państwa na zewnątrz i spoiwem, które łączy jednostki wewnątrz danego kraju. W czasach wojny lub problemów wewnętrznych symbole narodowe pozwalają utrzymywać lojalność obywateli wobec władzy, natomiast w czasach pokoju – służą budowaniu wizerunku kraju na arenie międzynarodowej.
Symbole narodowe Hiszpanii: Flaga Hiszpanii
Symbole narodowe Hiszpanii są o tyle ciekawe, że wielokrotnie zmieniały się w ciągu wieków, raz po raz przyjmując inną formę. Flaga Hiszpanii dla przykładu od 1212 r. była modyfikowana prawie 20 razy! To spory wynik, jeśli porównamy go z innymi krajami. Co więcej, modyfikacje o których mowa, wcale nie były drobne. Wręcz przeciwnie – zmieniana była ogólna forma znaku, kolorystyka, symbolika, kształt. Flaga Hiszpanii zmieniała się w zależności od sytuacji politycznej w kraju, nawiązując tym samym do innych wartości, czy wydarzeń historycznych. Jedyny element, który jest w miarę stały od 1785 r. to czerwono żółta kolorystyka.
Symbole narodowe Hiszpanii: Godło Hiszpanii
Skoro mowa o fladze, umknąć nie może nam także znajdujące się na niej godło Hiszpanii. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie ma w nim nic zaskakującego – tarcza, korona i dwie kolumny po bokach. Symbole narodowe Hiszpanii mają jednak to do siebie, że lubią zaskakiwać. Nie inaczej jest w przypadku godła.
Można powiedzieć, że to które znamy dzisiaj jest w pewnym stopniu zbiorczym podsumowaniem historii Hiszpanii. Herby pięciu Królestw (Kastylii, Leonu, Aragonii, Nawarry i Granady), symbol Burbonów, królewska korona (El Timbre) i kolumny Herkulesa to tylko niektóre z symboli, jakie zawiera godło Hiszpanii. Pełną listę wraz z opisem znaczeń znajdziesz w tym artykule.
Symbole narodowe Hiszpanii: Hymn Hiszpanii
Ostatni symbol narodowy Hiszpanii to hymn „Marcha Real” (tłum. „Marsz Królewski”). Nikogo nie zdziwi pewnie fakt, że i on nie ma standardowej formy. Jeśli zdarza Ci się oglądać mecze hiszpańskiej reprezentacji, to pewnie nie umknęło Twojej uwadze to, że podczas śpiewania hymnu, członkowie hiszpańskiej drużyny milczą. Powód jest prosty – hymn tego kraju nie zawiera słów. Pewnie ciekawi Cię, jak to możliwe? Obecna wersja tego utworu w XVIII wieku miała charakter militarny. Nikt nie wpadł wówczas na pomysł stworzenia do niego słów, bo najistotniejszy był wydźwięk samej melodii. Po około 100 latach zaczęły padać propozycje, aby stworzyć także tekst, jednak żaden z wielu konkursów, które miały miejsce nie zakończył się sukcesem (więcej na ten temat w tym artykule). Dziś za nieoficjalny tekst, który mógłby być używany w hymnie Hiszpanii przyjmuje się słowa napisane przez Eduarda Marquina w 1927 r.
Tak czy inaczej ani ta, ani żadna inna wersja tekstu nie została zaakceptowana przez władze, w związku z czym hymn Hiszpanii wciąż, jako jeden z nielicznych na świecie, nie posiada słów.