Ubezpieczenie bagażu – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Data:

Udostępnij:

Podróżowanie samolotem lub autokarem zawsze wiąże się z tym, że musisz oddać swoje bagaże w ręce przewoźnika. Zdarza się, że walizki przekazane np. w ręce pracowników linii lotniczych nie dotrą na miejsce docelowe wraz z podróżującymi osobami. Takie sytuacje są mocno stresujące, a dodatkowo mogą popsuć cały wyjazd i wygenerować dodatkowe koszty związane z koniecznością zorganizowania dla siebie np. zastępczej odzieży. Zobacz, jak w takich sytuacjach działa ubezpieczenie bagażu.

Dlaczego warto mieć umowę na ubezpieczenie bagażu?

Podczas każdego zagranicznego wyjazdu (szczególnie korzystając z usług linii lotniczych) warto mieć aktywną umowę ubezpieczenia podróżnego obejmującą bagaże. Dzięki temu nie ryzykujemy utratą mienia bez możliwości otrzymania należnego odszkodowania za zagubioną lub zniszczoną walizkę.

Kompleksowe ubezpieczenie bagażu warto mieć z kilku powodów:

  • pełne pokrycie kosztów wynikających z utraty bagażu w wyniku kradzieży,
  • mniejszy stres związany z podróżą,
  • możliwość uzyskania pokrycia kosztów na zakup artykułów pierwszej potrzeby w przypadku opóźnienia dostarczenia bagażu.
  • wykupując ochronę w ramach ubezpieczenia bagażu, możesz otrzymać pomoc ubezpieczyciela w razie problemów z bagażem transportowanym przez przewoźnika – zarówno w przypadku linii lotniczych, jak i transportu autokarowego.

Jak działa kompleksowe ubezpieczenie bagażu? Zakres ochrony

Ochrona walizek obejmuje wypłatę świadczenia lub pomoc w przypadku:

  • zagubienia bagażu przez przewoźnika,
  • kradzieży bagażu np. na ulicy lub z pokoju hotelowego,
  • opóźnienia dostarczenia bagażu na miejsce docelowe,
  • utraty środków płatniczych i niezbędnych dokumentów, które znajdowały się w utraconych walizkach.

Ile kosztuje ubezpieczenie walizek i co wpływa na koszty ochrony?

Ubezpieczenie bagażu to wydatek zaczynający się już od kilku złotych za ochronę na kilka dni (tak jak np. w ofercie mtu24.pl). Na koszty związane z podpisaniem umowy z ubezpieczycielem wpływa głównie wysokość sumy ubezpieczenia.

Im wyższa suma ubezpieczenia zaproponowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe, tym wyższa będzie składka w ramach podpisanej umowy. Jeśli wybierzesz ubezpieczenie bagażu z rozszerzeniem ochrony w ramach ubezpieczenia podróżnego, musisz liczyć się z nieco większymi kosztami.

Utrata bagażu – co robić w takiej sytuacji?

Ubezpieczenie bagażu to jedno – a jak postępować w sytuacji utraty bagażu na lotnisku? Pierwszym krokiem będzie wizyta w punkcie zagubionego bagażu. Można je znaleźć na każdym lotnisku – zwykle zlokalizowane są w hali przylotów.

Tam zgłaszamy brak bagażu, pokazując pracownikowi kartę pokładową, dowód tożsamości i kwit bagażowy. Pracownik przygotuje dla nas specjalny protokół nieprawidłowości, który będzie potrzebny w dalszym procesie poszukiwania bagażu.

Po uzyskaniu protokołu pozostaje czekać na informacje od linii lotniczych, które będą poszukiwać bagażu. Gdy zguba się odnajdzie, zostanie przesłana na wskazany przez nas adres. Jeśli jednak nie nastąpi to w ciągu trzech tygodni, możemy ubiegać się o odszkodowanie. W takim przypadku należy przygotować pisemną reklamację, zawierającą szczegóły lotu, wysokość roszczenia, numer rachunku bankowego, kopię protokołu utraty bagażu, i przesłać ją do linii lotniczych, które mają 30 dni na odpowiedź.

Aby ułatwić odzyskanie zgubionego bagażu, warto oznaczyć walizkę swoim adresem i numerem telefonu oraz sprawdzić poprawność znaczników nadanych na lotnisku.

Podsumowanie

Podsumowując: aktywna umowa ubezpieczenia bagażu np. na czas przelotu liniami lotniczymi to w dzisiejszych czasach podstawa, szczególnie jeśli chcesz podróżować bez stresu. Z aktywną umową ubezpieczenia walizek nawet w razie długotrwałej utraty bagażu zyskasz wsparcie, dzięki któremu Twój wakacyjny nastrój nie zostanie zrujnowany.

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA oferującego markę mtu24.pl.

Booking.com
Redakcja
Redakcja
Redakcja Hispanico.pl publikuje artykuły sponsorowane partnerów biznesowych serwisu. W przypadku zainteresowania współpracą zapraszamy do kontaktu mailowego: kontakt@hispanico.pl

Polecane artykuły

Najpopularniejsze Hiszpańskie imiona żeńskie

Niektórzy wolą tradycję i wybierają polskie imiona dla dzieci. Inni skupiają się na tym, jakich imion nie nadawać. A jeszcze...

Málaga: TOP 15 Atrakcje, które warto zobaczyć

Ciudad Genial (tłum. Genialne Miasto) to hasło przewodnie miejsca, które skrada serce coraz większej rzeszy turystów. Z czego...

Najpopularniejsze hiszpańskie imiona męskie

Jeśli spodziewasz się nowego członka rodziny, ale nadal nie masz wybranego imienia, to bardzo możliwe, że ten artykuł...

Co przywieźć z Hiszpanii? Poznaj najlepsze pamiątki z Hiszpanii!

Jedziesz więc do Hiszpanii, spędzasz cudowny urlop, aż w końcu przychodzi czas powrotu i pożegnania. Co zrobić, aby...