Na wszystkich miłośników górskich wędrówek czeka peruwiańska Vinicunca. I mimo że nie jest najwyższym szczytem w Andach, to swoim bajkowym wyglądem co roku przyciąga tysiące turystów.
Vinicunca, peruwiańska Tęczowa Góra, znajduje się na wysokości 5200 metrów nad poziomem morza w paśmie górskim Cordillera de Vilcanota. Dobrą bazę wypadową do tego miejsca stanowi położone nieopodal Cuzco. To właśnie z tego miasta organizowana jest większość wycieczek na szczyt Vinicunca.
CIEKAWOSTKA: Vinicunca znana jest również pod nazwami Góra Siedmiu Kolorów (hiszp. Montaña de Siete Colores) lub Tęczowa Góra (hiszp. Montaña Arcoíris).
Kolorowy cud natury
Temat, który nurtuje każdą osobę, która po raz pierwszy widzi Tęczową Górę, to oczywiście jej niezwykłe kolory. Trudno uwierzyć, że za to niezwykłe dzieło odpowiada sama natura. A jednak! Według badań geologicznych te barwy to efekt połączenia następujących minerałów:
- glina – czerwony,
- połączenie czerwonej gliny i fango – różowy,
- piaskowiec – biały,
- margiel – lawendowy,
- połączenie gliny i tlenku miedzi – zielony,
- limonit – żółtobrunatny.
Wyżej wymienione minerały zaczęły formować się około 65 milionów lat temu jako osady morskie, jeziorne i rzeczne. Z biegiem czasu osady te przenoszone przez wodę utworzyły warstwy, które spiętrzały się stopniowo poprzez ruchy płyt tektonicznych, by następnie stworzyć górę Vinicunca. W wyniku utlenienia oraz erozji minerałów powstał prawdziwy cud natury.
CIEKAWOSTKA: Vinicunca stała się popularna dopiero kilka lat temu, ponieważ wcześniej jej kolory były ukryte pod grubą warstwą śniegu i lodu.
Andyjski krajobraz i duchy gór
Przy odrobinie szczęścia, przemierzając szlak prowadzący na Górę Siedmiu Kolorów napotkamy alpaki, lamy oraz wikunie andyjskie. Możemy tam również zaobserwować większe lub mniejsze wieże z kamyków, zwane „apachetas”. Pełnią one funkcję religijną – są darami składanymi duchom gór. Obecnie wielu Peruwiańczyków nadal uznaje góry za święte istoty, które chronią lokalną ludność.
CIEKAWOSTKA: Słowo „Apu” w języku keczua oznacza „Pan”. To tytuł nadawany przez Inków najważniejszym górom.
Co warto wiedzieć przed wycieczką?
W wyżej położonych partiach Peru istnieją dwie wyraźnie określone pory roku – deszczowa (od listopada do marca) i sucha (od kwietnia do października). Warto wiedzieć, że pora sucha najbardziej sprzyja ujrzeniu pełni kolorów Tęczowej Góry i cieszeniu się piękną pogodą.
Wybierając się na wycieczkę należy pamiętać o panujących tam wysokogórskich temperaturach, które dość często spadają poniżej zera stopni Celsjusza. Warto więc wyposażyć się w ciepłe ubrania i wygodne buty trekkingowe.
Należy też pamiętać o tym, że zimny wiatr, deszcz oraz choroba wysokościowa mogą stanowić utrudnienia w wędrówce. Zalecana jest wcześniejsza aklimatyzacja – na przykład w mieście Cuzco, które znajduje się około 3300 metrów nad poziomem morza.
Informacje praktyczne
- Wycieczkę na górę Vinicunca najlepiej zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele różnych opcji, które pozwolą Ci oglądnąć niezwykłą tęczową górę w pełnej okazałości.
- Kup bilety na GetYourGuide