Muzeum Narodowe w Quito to jedno z najbardziej znanych muzeów w Ekwadorze. Kolekcja podzielona jest na dwie części: epokę prekolumbijską oraz epokę kolonialną.
W obu przypadkach skupia się ona przede wszystkim na sztuce ówczesnych kultur. To natomiast co przyciąga największą uwagę odwiedzających, to złote artefakty wchodzące w skład tej kolekcji.
Epoka prekolumbijska
Pierwsi osadnicy przybyli do Ekwadoru około 11 000 lat temu. Były to koczownicze plemiona przemieszczające się wraz ze stadami dzikich zwierząt, które stanowiły ich pożywienie. Po przybyciu na tereny obecnego Ekwadoru uznano, że ze względu na sprzyjający klimat i ukształtowanie terenu jest to obszar idealny do prowadzenia bardziej osiadłego trybu życia.
Każda z powstałych osad z czasem wykształciła własną, odrębną kulturę zróżnicowaną pod względem sztuki garncarstwa, ornamentyki, narzędzi. Wiele prądów kulturowych pojawiało się też i znikało, aż większość z nich około 1400 r. została ostatecznie wchłonięta przez Imperium Inków.
W ekwadorskim muzeum można znaleźć ogromną kolekcję artefaktów pochodzących z tego okresu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się dioramy, angielsko- i hiszpańskojęzyczne rysopisy oraz mumia pochodząca z kultury Cañari.
Złota kolekcja
Najbardziej znaną częścią Muzeum jest bez wątpienia ogromna kolekcja złotych artefaktów wywodzących się z różnych grup kulturowych zamieszkujących niegdyś Ekwador. Jest to prawdopodobnie największa tego typu kolekcja na świecie.
Wśród rozmaitych ozdób, elementów biżuterii, figurek i wielu innych przedmiotów wykonanych ze złota szczególną uwagę przykuwa pochodząca z Imperium Inków maska słońca. Miała ona być odzwierciedleniem boga słońca Inti.
Epoka kolonialna
Przechodząc na drugie piętro Muzeum, wkraczamy do zupełnie innego świata. Złote artefakty kultury inkaskiej ustępują miejsca barokowej sztuce hiszpańskiej. Odnajdziemy więc tutaj między innymi przerażające krucyfiksy oraz liczne obrazy świętych z tamtego okresu. Wśród nich między innymi dzieła Miguel’a de Santiago, siedemnastowiecznego malarza znanego nie tylko ze swojego kunsztu, ale i brutalnego usposobienia.
W Muzeum można też znaleźć sporo dzieł malarzy wywodzących się ze Szkoły Quito. Najbardziej wyeksponowane zostały obrazy Martína Chiriboga y León.
Warto wiedzieć
- Lokalizacja: samo centrum Quito (Casa de la Cultura), róg ulic 6 de Diciembre i Patria.
- Wstęp: $0,50-$4 (zmienia się w zależności od sezonu).
- Średni czas zwiedzania: 1-2h.
- Czynne od wtorku do piątku w godz. 9:00-17:00 oraz w weekendy w godz. 10:00-16:00; w poniedziałki Muzeum jest zamknięte.
- Kolekcja Muzeum niegdyś należała do Ekwadorskiego Banku Narodowego, dlatego nie zdziw się, jeśli usłyszysz, że Ekwadorczycy znają je pod nazwą Museo del Banco Central (Muzeum Banku Centralnego).
- Jeśli planujesz wizytę z dziećmi, weź pod uwagę, że może to być dla nich nieco męczące. Muzeum jest mało interaktywne i raczej nie nastawione na małych odbiorców, dlatego Twoje pociechy mogą szybko poczuć się znudzone tą wycieczką.