Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSos del Rey Católico - miasteczko w komarce Cinco Villas

Sos del Rey Católico – miasteczko w komarce Cinco Villas

Dawno, dawno temu… Za górami, za lasami… zbudowano zamek, a wraz z nim całą osadę, która powstała wokół. Nie, to wcale nie bajka. Miejsce to znajdziesz w Aragonii, w komarce Cinco Villas!

Sos del Rey Católico leży niecałe 130 km od miasta Saragossa. To niewielkie miasteczko nie jest turystom zagranicznym zbyt znane. To prawda, nie ma tu monumentalnych zabytków, mnóstwa atrakcji turystycznych, ani lotniska. Z drugiej strony to właśnie dlatego, miejsca takie jak to pozwalają wypocząć z dala od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu. Tutaj czas stoi w miejscu. Wyłącz więc zegarek, odłóż turystyczny przewodnik, spakuj w plecak garść optymizmu i zapraszam na wycieczkę!

Sos del Rey Católico położone jest na malowniczym, skalistym terenie. Góry i lasy otaczają je praktycznie z każdej strony. Stare mury, kamienne domy, wejścia budynków zdobione herbami, strzeliste gotyckie i renesansowe okna oraz labirynt wąskich uliczek sprawiają, że całość tworzy harmonijny krajobraz miasta, jakie znamy głównie z bajek lub książek do historii.

Najciekawsze zabytki, które warto zwiedzić

Ayuntamiento, czyli miejski ratusz

Ratusz miejski znajduje się w jednym z domów-pałaców. Budynek ten został wzniesiony w 1595 r. i znakomicie oddaje styl aragońskiego renesansu. W 1887 budowlę poddano serii modyfikacji, w wyniku których wiele renesansowych elementów zostało ukrytych. Dziś budynek jest całkowicie odrestaurowany i pozwala w pełni docenić kunszt jego pierwszych twórców.

Tradycyjna zabudowa w Sos del Rey Católico
Tradycyjna zabudowa w Sos del Rey Católico

Średniowieczna Giełda w Sos del Rey Católico (Lonja Medieval)

Ta romańska konstrukcja w czasach średniowiecznych była świadkiem tysięcy intratnych transakcji handlowych. Okoliczni kupcy mieli co robić, ponieważ to właśnie tutaj mieszkańcy Sos del Rey Católico zaopatrywali się w produkty niezbędne do życia. Na pierwszym piętrze budynku możemy dziś zajrzeć do pięknie odrestaurowanej sali, która w czasie Hiszpańskiej Wojny Domowej pełniła funkcję więzienia. Dziś w tym miejscu jest biblioteka. La Lonja oprócz tego, że pełni współcześnie funkcję zabytku, była także miejscem, w którym w latach 2002-2011 odbywał się letni festiwal Luna Lunera. Niestety, z powodu kryzysu ekonomicznego w Hiszpanii zaprzestano jego organizowania.

Zamek w Sos del Rey Católico

Położony na granicy Nawarry i Aragonii zamek Sos del Rey Católico (lub w skrócie „Sos”, jak nazywają go Hiszpanie) jest przykładem fortyfikacji, która na przełomie wieków bardzo ewoluowała. Pierwszy zamek wzniesiony przez Maurów w 975 r. zbudowany był z drewna i stanowił centrum osady, która powstawała w jego okolicy. Położenie fortyfikacji na wzniesieniu sprawiało, że doskonale spełniała ona swoją funkcję obronną i pozwalała ludności na skuteczne odpieranie nadchodzących ataków.

Wraz z rozwojem technik budowlanych, drewniane konstrukcje ustąpiły miejsca, kamiennym blokom, które możemy podziwiać do dziś. Najbardziej rozpoznawalną pozostałością po XII-wiecznym zamku jest jego wieża, Torre del Homenaje.

El palacio Español de Niño

Spacerując po Sos del Rey Católico, przy ulicy Calle Mayor trafimy na mały, trzypiętrowy pałacyk. Choć z zewnątrz nie wyróżnia się zbyt mocno, to jego wnętrze robi już zgoła inne wrażenie. Ten renesansowy budynek przez wiele lat pełnił funkcję szkoły dla dziewcząt. Dziś w tym miejscu znajduje się szkoła muzyczna oraz organizowane są rozmaite wydarzenia kulturalne oraz wystawy czasowe.

Popularne fiesty

Prawdziwe oblicze hiszpańskich miast, miasteczek i wsi można poznać podczas lokalnych fiest. Weź to pod uwagę planując swoją wycieczkę. A o to najciekawsze święta, które rokrocznie odbywają się w tym miejscu:

  • El nacimiento de un Rey (10 marca)
  • Feria medieval (pierwszy weekend sierpnia)
  • Fiestas de Agosto (od przedostatniego wtorka sierpnia do niedzieli)
  • Hogueras de San Sebastián (20 stycznia)

Odkryj Aragonię

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.

Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY