Film „Autor” (2017)

Film "Autor" (2017) - Opowieść o obsesji jaką może stać się... pisanie! // Hispanico.plSewilla i jej mieszkańcy w fantastycznym filmie Manuela Martína Cuenki, opartym na motywach powieści Javiera Cercasa, El móvil.

Film „Autor” to opowieść o obsesji jaką może stać się… pisanie. „Zwykle myślimy, że artyści mają heroiczne osobowości, a przecież mogą być głupkami. A może i my jesteśmy głupsi niż nam się wydaje. Mówię też o sobie. To ironia ustawia nas we właściwym miejscu. Proszę państwa, nie trzeba wszystkiego brać na serio, trzeba śmiać się z siebie. Zrobiłem film właśnie po to, żeby się z siebie śmiać.” – tak o tym filmie mówi jego reżyser.

Film „Autor” – opis fabuły

Film "Autor" (2017) - Opowieść o obsesji jaką może stać się... pisanie! // Hispanico.pl

Poznajcie historię urzędnika pracującego w kancelarii notarialnej w Sewilli. Álvaro (Javier Gutiérrez) prowadzi stosunkowo nudne życie, które urozmaica swoimi marzeniami. Bohater pragnie zostać pisarzem, jednak teksty wychodzące spod jego pióra nie mają polotu i są właściwie bez wyrazu. Amanda (María León), żona niedoszłego artysty to twardo stąpająca po ziemi kobieta. Choć nigdy nie przeszło jej przez myśl by zostać autorką książek, to napisany przez nią romans staje się bestsellerem.

Zanosi się na separację. Álvaro nie rezygnuje jednak ze swojego największego marzenia – postanawia stworzyć wielką powieść. Nie bacząc na brak talentu zaczyna pisać, w czym pomaga mu jego nauczyciel, Juan (Antonio de la Torre). Bohater wykorzystuje do swojego utworu prawdziwe postacie sąsiadów i przyjaciół. Wkrótce okazuje się, że literacka fikcja staje się rzeczywistością…

Nagrody zdobyte przez film „Autor”

  • MFF Toronto 2017: Nagroda FIPRESCI w sekcji Special Presentations
  • MFF San Sebastián – Konkurs główny
  • 2 Nagrody Goya 2018: Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Javier Gutiérrez), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Adelfa Calvo)

Pozostałe informacje o filmie

  • Hiszpania 2017, 112’
  • Reżyseria: Manuel Martín Cuenca
  • Scenariusz: Manuel Martín Cuenca, Alejandro Hernández
  • Obsada: Javier Gutiérrez, Antonio de la Torre, Adelfa Calvo, María León, Adriana Paz

Ten film był wyświetlany podczas 18. Tygodnia Kina Hiszpańskiego >

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY