Film “Lato 1993” (2017)

2445
Gra językowa TOMA Cocina

Film "Lato 1993" - Emocjonalny portret dziecka po utracie rodziców // Hispanico.plUczucie straty po śmierci bliskiej osoby każdy przeżywa na własny sposób. Nie inaczej jest w przypadku emocji przeżywanych przez dziecko.

Film “Lato 1993” to pierwsza pełnometrażowa produkcja Carli Simón. Katalońska reżyserka, korzystając częściowo z własnych dziecięcych doświadczeń, rysuje emocjonalny portret dziecka, które stawia czoła fali sprzecznych uczuć po utracie rodziców.

Film "Lato 1993" - Emocjonalny portret dziecka po utracie rodziców // Hispanico.pl“Nie chcę, żeby widzowie zrozumieli, co ja miałam na myśli, tylko żeby zdali sobie sprawę, co czuje dziecko po stracie najbliższych. W tych trudnych momentach dzieci traktuje się jakby były głupie, a to właśnie one potrafią przystosować się szybciej do zaistniałej sytuacji. Inna sprawa to ich emocje. Wszyscy wokół starają się pomóc, robią, co mogą. Nie można osądzać postaci z kina, choć starałam się, by przy pomocy kamery stworzyć ich bliski, intymny obraz” – tak o swoim filmie opowiada Carla Simón.

Opis fabuły

Jest lato 1993 roku. Dla sześcioletniej Fridy (Laia Artigas) jest to czas trudnych zmian. Dziewczynka właśnie straciła rodziców i trafia pod opiekę swojego wujka i jego rodziny zamieszkujących hiszpańską prowincję. Tam próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości targana skrajnymi uczuciami – od gniewu i złości aż do rodzącego się poczucia przywiązania. Film nie skupia się na przedstawianiu dramatycznych wydarzeń, ale na zwykłej codzienności, w której Frida uczy się nowego życia.

Loty do Hiszpanii
 

Nagrody zdobyte przez film “Lato 1993”

  • MFF Berlin 2017: Najlepszy debiut, Kryształowy niedźwiedź (Generacja Kplus)
  • Festiwal Kina Hiszpańskojęzycznego w Maladze 2017: Najlepszy film
  • Nagrody Goya 2018: Najlepszy debiut reżyserski, Najlepszy aktor drugoplanowy (David Verdaguer), Odkrycie aktorskie (Bruna Cusí)

Pozostałe informacje o filmie

  • Hiszpania 2017, 97’
  • Reżyseria: Carla Simón
  • Scenariusz: Carla Simón
  • Obsada: Laia Artigas, Bruna Cusí, David Verdaguer, Paula Robles

Ten film był wyświetlany podczas 18. Tygodnia Kina Hiszpańskiego >