Film „Olbrzym” (2017)

Film "Olbrzym" (2017) - Historia Olbrzyma z Alzo oparta na faktach // Hispanico.plFilm „Olbrzym” (oryginalny tytuł „Handia”) to oparta na faktach historia Miguela Joaquína Eleizegui Arteaga.

W Hiszpanii był on znany pod pseudonimem Olbrzyma z Alzo. Poza granicami kraju mówiono o nim Hiszpański Olbrzym. Mężczyzna mierzył 2,27 m wzrostu, ważył ponad 210 kg, a jego stopy mierzyły 36 cm długości.

Film "Olbrzym" (2017) - Historia Olbrzyma z Alzo oparta na faktach // Hispanico.pl

Twórcy filmu przyznają, że nie chcieli stworzyć typowej biografii. Celem nie było pokazanie życia znanej postaci od A do Z. Bardziej chodziło o pokazanie historii dwóch braci i ich relacji. Największą uwagę poświęcono zatem nie tylko samemu „Olbrzymowi”, ale przede wszystkim temu, jak cała jego historia widziana była z perspektywy jego brata, Martina.

Film „Olbrzym” – opis fabuły

Przenosimy się do XIX-wiecznej Hiszpanii. Jest koniec wojny domowej, gdy Martín (Joseba Usabiaga) wraca do rodzimego Kraju Basków. Po przybyciu odkrywa, że jego młodszy brat Joaquín (Eneko Sagardoy) wyrósł na olbrzyma – mierzy 2,5 m wzrostu. Martín postrzega ten fakt jako okazję do zarobku – jest pewien, że wiele osób sporo zapłaci za to, by na własne oczy zobaczyć, jak wygląda największy człowiek na świecie. Zabiera więc swojego brata w podróż po Europie, gdzie Handia (bask. Olbrzym) zyskuje popularność. Zwieńczeniem jego sławy mają być występy na dworze Izabeli II Hiszpańskiej. Wkrótce okaże się jednak, że pieniądze i popularność nie idą w pareze z braterską miłością…

Nagrody zdobyte przez film „Olbrzym”

  • MFF San Sebastián 2017: Nagroda Specjalna Jury, Nagroda dla Najlepszego Baskijskiego Filmu
  • Nagrody Goya 2018: Najlepszy scenariusz oryginalny, muzyka oryginalna, kierownictwo produkcji, aktor drugoplanowy (Eneko Sagardoy), zdjęcia, montaż, scenografia, kostiumy, charakteryzacja i efekty specjalne

Pozostałe informacje o filmie

  • Hiszpania 2017, 114’
  • Reżyseria: Jon Garaño, Aitor Arregi
  • Scenariusz: Jon Garaño, Aitor Arregi, José Mari Goenaga, Andoni de Carlos
  • Obsada: Joseba Usabiaga, Eneko Sagardoy, Ramón Agirre, Iñigo Aranburu, Aia Kruse, Iñigo Azpitarte

Ten film był wyświetlany podczas 18. Tygodnia Kina Hiszpańskiego >

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY