Film „Detektyw Areta” (2019)

José Luis Garci, reżyser pierwszego nagrodzonego Oscarem hiszpańskiego filmu ​”Ponownie zaczynać” ​i trzech innych produkcji nominowanych do tej prestiżowej nagrody, po niemal czterdziestu latach powraca do postaci Germana Arety – niegdyś policjanta wydziału kryminalnego, dziś prywatnego detektywa.

Plakat z filmu "Detektyw Areta"
Plakat z filmu „Detektyw Areta”

Po filmach ​”El crack” (​1981) i „​El crack dos”​(1983) z Alfredem Landą w roli głównej, w tytułowego bohatera wcielił się ​Carlos Santos. Towarzyszą mu Miguel Ángel Muñoz i Luisa Gavasa. ​”Detektyw Areta” ​jest prequelem pierwszego filmu z tryptyku opowiadającego o rozpracowywanych przez Aretę sprawach, rozgrywających się w niespokojnych latach hiszpańskiej transformacji.

Pół roku po domniemanym samobójstwie słynnego krawca Narciso Benavidesa, Germanowi Arecie składa wizytę tajemnicza, atrakcyjna nieznajoma. Wyjawia mu, że była kochanką zmarłego i prosi o wyjaśnienie okoliczności jego śmierci. Kobieta jest przekonana, że z​ostał zabity. Instynkt mówi Arecie, że ludzie zabijają tylko z miłości lub dla pieniędzy, lecz mimo to podejmuje się rozwikłania zagadki. Wkrótce okaże się, że w sprawie Benavidesa podejrzanych jest wielu i każdy z nich miał powód, by pozbyć się krawca.

Detektywi, f​emmes fatales, ​nierozwiązane morderstwa, cięte riposty i melancholia to najważniejsze składniki tego czarno-białego filmu, ożywiającego najlepsze tradycje kina noir w podejrzanych zaułkach Madrytu lat osiemdziesiątych.

Informacje o filmie „Detektyw Areta”

  • Produkcja: Hiszpania 2019, 122’
  • Reżyseria: José Luis Garci
  • Scenariusz: José Luis Garci, Javier Muñoz
  • Obsada: Carlos Santos, Miguel Ángel Muñoz, Luisa Gavasa
  • Ograniczenia wiekowe: 12+
  • Tytuł oryginalny: „El crack cero”

Ten film jest wyświetlany w ramach 20. Tygodnia Kina Hiszpańskiego >

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY