Kubki marki Hispanico

José Luis Garci, reżyser pierwszego nagrodzonego Oscarem hiszpańskiego filmu ​”Ponownie zaczynać” ​i trzech innych produkcji nominowanych do tej prestiżowej nagrody, po niemal czterdziestu latach powraca do postaci Germana Arety – niegdyś policjanta wydziału kryminalnego, dziś prywatnego detektywa.

Plakat z filmu "Detektyw Areta"
Plakat z filmu “Detektyw Areta”

Po filmach ​”El crack” (​1981) i “​El crack dos”​(1983) z Alfredem Landą w roli głównej, w tytułowego bohatera wcielił się ​Carlos Santos. Towarzyszą mu Miguel Ángel Muñoz i Luisa Gavasa. ​”Detektyw Areta” ​jest prequelem pierwszego filmu z tryptyku opowiadającego o rozpracowywanych przez Aretę sprawach, rozgrywających się w niespokojnych latach hiszpańskiej transformacji.

Pół roku po domniemanym samobójstwie słynnego krawca Narciso Benavidesa, Germanowi Arecie składa wizytę tajemnicza, atrakcyjna nieznajoma. Wyjawia mu, że była kochanką zmarłego i prosi o wyjaśnienie okoliczności jego śmierci. Kobieta jest przekonana, że z​ostał zabity. Instynkt mówi Arecie, że ludzie zabijają tylko z miłości lub dla pieniędzy, lecz mimo to podejmuje się rozwikłania zagadki. Wkrótce okaże się, że w sprawie Benavidesa podejrzanych jest wielu i każdy z nich miał powód, by pozbyć się krawca.

Detektywi, f​emmes fatales, ​nierozwiązane morderstwa, cięte riposty i melancholia to najważniejsze składniki tego czarno-białego filmu, ożywiającego najlepsze tradycje kina noir w podejrzanych zaułkach Madrytu lat osiemdziesiątych.

Loty do Hiszpanii
 

Informacje o filmie “Detektyw Areta”

  • Produkcja: Hiszpania 2019, 122’
  • Reżyseria: José Luis Garci
  • Scenariusz: José Luis Garci, Javier Muñoz
  • Obsada: Carlos Santos, Miguel Ángel Muñoz, Luisa Gavasa
  • Ograniczenia wiekowe: 12+
  • Tytuł oryginalny: “El crack cero”

Ten film jest wyświetlany w ramach 20. Tygodnia Kina Hiszpańskiego >