Film „Siła ognia” (2019)

Zdobywca Nagrody Jury w sekcji Inne Spojrzenie na MFF w Cannes. Osadzony wśród pejzaży hiszpańskiej Galicji film Laxe’a opowiada o potrzebie równowagi.

Plakat z filmu "Siła ognia"
Plakat z filmu „Siła ognia”

Zagrożonym ekosystemem okazuje się tu nie tylko przyroda, lecz także lokalna społeczność. A przyczyną iskrzeń są zmiany, jakie zachodzą w pustoszejących, wyglądających turystów wsiach, oraz powrót Amadora, który właśnie odsiedział wyrok za podpalenie.

Górzysty krajobraz Galicji nie jest tu tylko tłem, ale głównym bohaterem. Surowy i nieprzystępny, kształtuje ludzkie charaktery i relacje na swoje podobieństwo. Rzeźbi twarze. Uczy twardości. Musisz być głodny – wita nieobecnego dwa lata Amadora jego matka Benedicta. Tylko tak potrafi okazać synowi akceptację i miłość.

Pozornie bliski dokumentu styl Laxe’a zamienia rzeczywistość w poemat. Jego tematem jest tytułowa siła ognia – oczyszczenie poprzez zniszczenie. Warunek zmiany i zarazem trwania. Gwałtowny wybuch tlących się latami niepokojów i rozgrzanych pragnień. „Siła ognia” to zagadka, slow cinema, które obserwuje ludzi w ich naturalnych warunkach. Laxe z pokorą przyjmuje dyktowane przez naturę zasady. Jeśli sztuka w ogóle może być eko, to ten film właśnie taki jest – organiczny.

Informacje o filmie „Siła ognia”

  • Produkcja: Hiszpania, Francja, Luksemburg 2019, 90’
  • Reżyseria: Oliver Laxe
  • Scenariusz: Oliver Laxe, Santiago Fillol
  • Obsada: Amador Arias, Benedicta Sánchez
  • Nagrody, wyróżnienia, festiwale: MFF Cannes 2019: nagroda jury sekcji Un Certain Regard, 2 Nagrody Goya 2020: najlepsze zdjęcia, najlepszy debiut aktorski (Benedicta Sánchez)
  • Ograniczenia wiekowe: 7+
  • Tytuł oryginalny: „O que arde”
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY