Co może bardziej przybliżyć Cię do języka hiszpańskiego niż telewizja? Oczywiście Internet. A właściwie… połączenie jednego z drugim, czyli telewizja on-line.
Hiszpańskie seriale to nie tylko sposób na osłuchanie się z językiem, ale także metoda na wyrobienie w sobie nawyku spędzania z hiszpańskim co najmniej 1 godziny tygodniowo. Nic przecież nie wciąga bardziej niż dobry serial, na który z niecierpliwością oczekujesz każdego dnia!
Oglądanie seriali ma jeszcze jedną zaletę. W zależności od gatunku możesz oswajać się ze słownictwem czy zwrotami charakterystycznymi dla wybranego wycinka rzeczywistości. Mówiąc inaczej – oglądając serial wojenny (np. „Los nuestros”), masz okazję poznać całkiem inny zasób słownictwa, niż śledząc odcinki serialu o lekarzach (np. „Anatomía de Grey”). W niektórych przypadkach będziesz mieć też okazję zaznajomić się ze słownictwem bardziej wyszukanym i często już zapomnianym (np. w serialu „Águila Roja”).
Hiszpańskie programy
Jeśli lubisz oglądać programy rozrywkowe, być może zainteresuje Cię fakt, że w hiszpańskiej telewizji znajdziesz odpowiedniki znanych wszystkim „Małych gigantów” („Pequeños gigantes”), „The Voice” („La voz”), „Rolnik szuka żony” („Granjero busca esposa”), „Mam Talent” („Got Talent”), „Master Chef” i wielu innych!
Nie brakuje oczywiście także setek innych programów, których mimo, że nie znajdziesz w polskiej telewizji, to na Półwyspie Iberyjskim odnoszą ogromny sukces (np. „Supervivientes”).
Gdzie oglądać hiszpańskie seriale i programy?
Kiedyś byliśmy zdani jedynie na obszerny pakiet telewizyjny, który obejmował kanały hiszpańskie. Dziś dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem jest Internet. Choć w sieci istnieje niezliczona ilość źródeł i sposobów na dotarcie do interesujących Cię seriali i programów, ja przedstawię Ci trzy z nich: RTVE, Mitele.es i Telecinco. Dlaczego akurat te? Bo oprócz tego, że w łatwy sposób znajdziesz tam ogromną ilość seriali i programów, to źródła te są w 100% legalne, więc nie musisz obawiać się o łamanie prawa lub ryzyko zarażenia komputera wirusem.
RTVE
Na tej stronie znajdziesz ponad 160 seriali w języku hiszpańskim podzielonych na kilka kategorii tematycznych. Jedną z bardziej nietypowych jest kategoria „Series en catalán”, w której znajdziesz seriale w języku katalońskim. Nie brakuje też produkcji starszych w kolorystyce czarno-białej.
Na stronie RTVE znajdziesz też setki programów dokumentalnych podzielonych na tak rozmaite kategorie, że każdy znajdzie coś dla siebie! Najciekawsze z nich to: historia, gastronomia, kultura, sport i podróże.
Dużym plusem wielu seriali na RTVE jest to, że oprócz filmu dołączona jest do nich transkrypcja. Tak jest na przykład w serialu „Águila Roja”, który ze względu na starodawny język bez formy pisanej mógłby być trudniejszy do zrozumienia.
Mitele.es
W tym serwisie znajdziesz około 50 seriali. Są to produkcje głównie współczesne, które cieszą się w Hiszpanii dużą oglądalnością. Mitele posiada także spory zbiór programów – jest ich ponad 60.
Telecinco
Ponad 150 seriali i dokumentów znajdziesz na stronie Telecinco. Choć ta liczba robi wrażenie, to pewnym minusem tej strony jest brak podziału na kategorie (podział jest tylko alfabetyczny) oraz przemieszanie seriali z programami, co może być kłopotliwe, jeśli nie znasz nazwy serialu lub programu, którego poszukujesz.
Ograniczenia
Większość seriali i programów, które znajdziesz na stronach RTVE, Mitele i Telecinco jest dostępna za darmo i bez żadnych ograniczeń. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że część z takich produkcji nie jest dostępna poza obszarem Hiszpanii lub konieczny jest zakup konta Premium, które otwiera dostęp do pełnej zawartości. Mimo wszystko, osobiście rzadko zdarza mi się natknąć na tego typu ograniczenia, dlatego szczerze polecam każdą z tych stron wszystkim, którzy mają ochotę na szczyptę hiszpańskojęzycznej rozrywki.
A dla dzieci ? Syn ( 11 lat) ma w szkole hiszpański i nie mogę znaleźć bajek lub seriali dla młodzieży po hiszpańsku 🙁
Potwierdzam, że oglądanie wszelkich materiałów po hiszpańsku bardzo pomaga w nauce języka. Ja stosowałam tę metodę jako dodatek do mojego kursu hiszpańskiego w szkole Acento w Gdańsku i u mnie to się sprawdziło. Myślę, że takie osłuchanie się z językiem jest bardzo ważne.
Każdy serial, który wybrałam był zablokowany. Jednak nie można oglądać 😉
Teraz znaleźć tylko jakiś fajny serial hiszpański i oglądamy!!! :))
nie prawda nie wszystkie co tu wymieniliscie sa nieblokowane niestety