Huesca – miasto o wielu imionach
5 (100%) 1 vote

W czasach iberyjskich mówiono o nim Bolskan. Starożytni Rzymianie nazwali je Osca. Maurowie przemianowali na Waskah. A dziś znamy je pod nazwą Huesca.

Zlokalizowane w Aragonii miasto jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Słynie ona z malowniczych widoków i niezwykłej różnorodności ekosystemów. Od zlokalizowanych na północy Pirenejów miasto Huesca oddalone jest o zaledwie godzinę drogi. Jednocześnie połowa tego czasu wystarczy, aby dotrzeć do półpustynnych stepów na południu.

Dogodna lokalizacja i bogactwo naturalne tego obszaru sprawiają, że Huesca znakomicie sprawdzi się jako baza wypadowa w pobliskie rejony. A co czeka nas w samym mieście?

Katedra w Huesce (Catedral de la Transfiguración del Señor)

Huesca - miasto o wielu imionach | Hiszpania, region Aragonii // Hispanico.pl
Katedra w Huesce (Catedral de la Transfiguración del Señor).

Mówiąc o architekturze sakralnej w Huesce na pierwszym miejscu należy wymienić tutejszą katedrę. Budowa tej gotyckiej świątyni rozpoczęła się pod koniec XIII wieku i trwała aż do wieku XVI.

Budynek katedry w Huesce kryje pewną ciekawostkę. Jest ona związana z powstałą w latach 1369-1423 czteropiętrową dzwonnicą. Jej zwieńczeniem była pięciokątna iglica, która nadawała katedrze bardziej okazałego i majestatycznego wyglądu. Niestety podczas Hiszpańskiej Wojny Domowej (1936 r.) iglica została zniszczona, sprawiając że cała katedra zmniejszyła się o około 1/3 wysokości. Dziś nieoficjalnie mówi się o planach jej odbudowy. Jeśli doszłyby one do skutku, katedra w Huesce z pewnością odzyskałaby bardzo wiele z dawnego uroku.

Inne zabytki sakralne

Oprócz katedry miasto może pochwalić się także sporą ilością innych budynków o charakterze sakralnym. Należą do nich między innymi: wybudowany w XVII-XVIII w. kościół św. Wawrzyńca (Iglesia de San Lorenzo), barokowy kościół Iglesia de Santo Domingo oraz XVII-wieczny Iglesia de la Compañía San Vicente.

Huesca może pochwalić się także dużą ilością pustelni:

  • Ermita de Nuestra Señora de Salas
  • Ermita de las Mártires
  • Ermita de Santa Lucía
  • Ermita de Loreto
  • Ermita de Jara
  • Ermita de San Jorge

Centrum Sztuki i Natury (Centro de Arte y Naturaleza – CDAN)

Oprócz dawnych zabytków, które są niekwestionowanym numerem jeden we wszystkich przewodnikach, będąc w Huesce, warto pójść o krok dalej. Centrum Sztuki i Natury to muzeum sztuki współczesnej, które jak wskazuje jego nazwa – łączy to, co w obu tych dziedzinach najlepsze. Celem twórców CDAN jest stworzenie przestrzeni, w której sztuka i natura mogą ze sobą współgrać i uzupełniać się nawzajem.

Wyrazem tych dążeń jest nie tylko dziewicza lokalizacja z dala od centrum miasta. To także rozmaite wystawy, instalacje, koncerty i projekty, do których zapraszani są artyści z całego świata. Wizyta w tym miejscu rzadko przypomina typową wizytę w muzeum. Właśnie dlatego warto znaleźć chwilę, żeby zafundować sobie doznanie inne niż zwykle.

Dzień św. Wawrzyńca (Fiestas de San Lorenzo)

Święty Wawrzyniec to chrześcijański męczennik, który urodził się w Huesce. Został on spalony przez Rzymian na ruszcie i to właśnie on (ruszt) jest symbolem tego świętego. Przekonamy się o tym, oglądając rozmaite prace artystyczne nawiązujące do miasta i jego patrona.

Fiestas de San Lorenzo to najważniejsze święto w mieście Huesca. Obchodzone jest rokrocznie w dniach od 9 do 15 sierpnia. Charakterystycznym elementem tego wydarzenia są unoszący się w powietrzu zapach bazylii oraz zielono-białe stroje, jakie przywdziewa wielu mieszkańców. Nie brakuje też tradycyjnych pochodów i tańców. Zobaczcie sami:

Jessica Alvaro

Jessica Alvaro

Zafascynowana językiem hiszpańskim i kulturą iberoamerykańską. Poszukuje kreatywnych sposobów nauki języków obcych, często tworząc przy tym własne. Między innymi właśnie to popchnęło ją do stworzenia serwisu Hispánico.
Jessica Alvaro
avatar