Strona głównaArgentynaKoniec świata w Patagonii

Koniec świata w Patagonii

Zachwycają Cię fiordy? Lubisz chodzić po górach? Najlepiej czujesz się podczas rejsu statkiem? A może marzy Ci się przechadzka po lodowcu? Poznaj krainę, która zapewni Ci to wszystko i dużo więcej!

Patagonia to rozległy region Ameryki Południowej, który położony jest na terenie aż dwóch krajów – Chile i Argentyny. Nazwa tej krainy wzięła się od słowa patagón (wielka stopa) używanego przez Ferdynanda Magellana (1520) dla określenia rdzennej ludności tego obszaru. Według zapisków odkrywcy region ten zamieszkiwali ludzie znacznie wyżsi od Europejczyków. Jedna z teorii mówi, że to właśnie z tego powodu Magellan określał ich mianem wielkiej stopy. Obecnie przypuszcza się, że tubylcy, których spotkał podróżnik byli członkami plemienia Tehuelche. Dziś ta grupa etniczna liczy zaledwie kilka tysięcy.

Unikalna na skalę światową różnorodność krajobrazów

Krajobraz Patagonii nie ma sobie równych. Znajdziesz tutaj zarówno ciągnące się kilometrami równiny, rozległe pasma górskie, lasy deszczowe, jaskinie, krainy pełne śniegu, a nawet (lub raczej przede wszystkim) lodowiec! Ta niepowtarzalna kombinacja sprawia, że jest to jedno z niewielu tak bardzo różnorodnych miejsc na świecie.

Patagonia zachwyca także pod kątem unikalnych gatunków zwierząt, jakie można znaleźć w tym regionie. Należą do nich między innymi: puma patagońska, pingwiny magellańskie, słonie morskie, gwanakos (przypominające lamę), wieloryby.

Klimat tego regionu jest dość specyficzny, a momentami wręcz nieprzewidywalny. W okresie letnim temperatury wynoszą od 4°C do 12°C, natomiast w okresie zimowym – od -6°C do 2°C. Na dalekim południu Patagonii dominują z kolei stałe, zachodnie wiatry. Ich wpływ na tamtejszą florę jest bardzo widoczny chociażby na przykładzie charakterystycznie wygiętych drzew.

Koniec świata

Jeśli myślałeś kiedyś o tym, aby wybrać się na koniec świata, to dobrze się składa. Znajdujące się na archipelagu Tierra del Fuego miejscowości Ushuaia (Argentyna) oraz Puerto Williams (Chile) to najdalej wysunięte na południe miasta na świecie.
Jak do nich dotrzeć? Ba! Oczywiście pociągiem na koniec świata (El Tren del Fin del Mundo). Kiedyś był on częścią linii towarowej kursującej do więzienia w Ushuaia. Dziś jego funkcja ogranicza się do przewozu turystów wzdłuż południowej linii kolejowej.

Nazwa archipelagu Tierra del Fuego (Ziemia Ognista) pochodzi od poświaty jaką w 1520 r. zobaczyli przy brzegu żeglarze Magellana. Przypuszcza się, że światło to pochodziło od ognisk rozpalonych przez zamieszkujące ten teren plemię.

Ushuaia w Argentynie to miasto (dosłownie) na końcu świata
Ushuaia w Argentynie to miasto (dosłownie) na końcu świata

Cueva de las Manos

Jeszcze jeden powód, dla którego Patagonia powinna być Twoim numerem 1 podczas podróży po Ameryce Południowej to Cueva de las Manos (Jaskinia Rąk). Mimo swojej nazwy chodzi jednak nie o jedną, ale o kilka jaskiń w prowincji Santa Cruz (Argentyna), w których znajdują się między innymi malowidła ludzkich dłoni.

Malowidła te zostały wykonane prawdopodobnie przez członków plemienia Tehuelche około 9000-13000 lat temu. Technika była dosyć prosta. Po przystawieniu do skały ręki (głównie lewej), poprzez trzymaną w prawej dłoni rurkę wydmuchiwano kolorowy atrament.

Ze względu na swoją nieocenioną wartość kulturową jaskinie kompleksu Cueva de las Manos w 1999 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Odkryj Argentynę

Booking.com
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY