Strona głównaGwatemalaMuñecas quitapenas - Lalki, którym powierzysz smutki

Muñecas quitapenas – Lalki, którym powierzysz smutki

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Mierzą zaledwie 15-50mm. Składają się z drobnych drewnianych elementów, drucików, nitek i kartonu. Ręcznie robione miniaturowe laleczki to nieodzowny element kultury Gwatemali. Tak naprawdę to jednak nie tylko sztuka dla sztuki.

Wedug lokalnych wierzeń muñecas quitapenas są powiernikami wszelkich zmartwień. Jak to działa w praktyce? Przed snem zwierzasz im się ze smutków, które zaprzątają Ci głowę. Następnie umieszczasz lalki pod poduszką i kładziesz się spać. Tyle wystarczy, żeby rano obudzić się w dobrym nastroju. Proste, prawda?

Zwyczaj ten jest szczególnie popularny wśród dzieci. Niektórzy rodzice celowo zabierają w nocy lalki spod poduszki, co o poranku wzmaga w pociechach przekonanie, że ich smutki odeszły na dobre.

Muñecas quitapenas można kupić w większości hiszpańskojęzycznych krajów. Gdyby jednak nie było Wam po drodze, całkiem duży wybór znajdziecie też na Etsy, pod hasłem worry dolls.

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne