Strona głównaPeruKopalnia soli w Maras

Kopalnia soli w Maras

Wśród niezliczonych atrakcji turystycznych Świętej Doliny Inków jest jedna, która wyróżnia się wspaniałym naturalnym pięknem i tajemniczym pochodzeniem. Kopalnia soli w Maras  została już wielokrotnie uchwycona przez miłośników fotografii z całego świata. Nic dziwnego – zwłaszcza z lotu ptaka jej widok jest zachwycający.

Kopalnia soli w Maras, Salineras de Maras, znajduje się około 50 kilometrów na północ od miasta Cuzco. Ulokowana jest na zboczu góry Qaqawiñay, 3380 m n.p.m. 

System przewodzenia słonej wody z jej źródła odbywa się w Salineras de Maras w sposób tradycyjny: przez główny kanał irygacyjny, który rozgałęzia się na kilka mniejszych zasilających saliny. Technika ta jest uważana za prekolumbijską, ponieważ przypomina tę stosowaną przez Inków przy budowaniu tarasów rolnych.

CIEKAWOSTKA: Opiekę nad salinami sprawują lokalne społeczności – Pichingoto i Maras.

Jak przebiega proces wydobycia soli? 

Kopalnia soli w Maras składa się z tysięcy salin, a wszystkie z nich połączone są imponującą siecią podziemnych kanałów. Kilka dni po tym, jak woda wypełni baseny, odparowuje, pozostawiając cienką warstwę drogocennej soli. Proces jej pozyskiwania pozostał w dużej mierze taki sam jak 500 lat temu – sól pełna cennych minerałów jest starannie zdrapywana ze ścian i dna każdej saliny.

Tutejsza sól bogata jest w cenne dla zdrowia pierwiastki – magnez, wapń, potas i krzem. Poprzez jej zakup odwiedzający mogą też wesprzeć lokalne społeczności.

Siła lokalnych społeczności

Sprawowanie opieki nad kopalnią soli jest w Maras dziedziczone jest z pokolenia na pokolenie
Sprawowanie opieki nad kopalnią soli jest w Maras dziedziczone jest z pokolenia na pokolenie

Zyski ze sprzedaży rozdzielane są pomiędzy właścicieli według liczby posiadanych salin. Z każdej z nich wydobywa się średnio od 150 do 200 kilogramów soli miesięcznie. Proces jej wydobywania to sposób na kontynuowanie dawnych tradycji. Sprawowanie opieki nad tym miejscem dziedziczone jest z pokolenia na pokolenie, o czym zaświadczają członkowie lokalnej starszyzny, którzy od dziecka pracowali przy swoich salinach, tak jak robili to ich rodzice, dziadkowie oraz pozostali przodkowie.

WARTO WIEDZIEĆ: W 2019 roku Kopalnie Soli w Maras zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kiedy warto odwiedzić kopalnie soli w Maras?

Kopalnia soli w Maras
Kopalnia soli w Maras

Najlepszym czasem na odwiedzenie tej atrakcji turystycznej jest pora sucha (od kwietnia do października). Bezchmurne niebo i większe nasłonecznienie sprzyja podziwianiu salin. To w dużej mierze właśnie pory roku (i zawartość minerałów) determinują też ich kolory. W porze suchej możemy spodziewać się, że przybiorą one kolor biały i różowy, natomiast w porze deszczowej – delikatnie brązowy.

Informacje praktyczne

Kopalnia soli w Maras na mapie

Odkryj Peru

Booking.com
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY