Góry Palcoyo w Peru

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Czy planując podróż do Peru szukacie miejsc poza utartymi szlakami? Poznajcie mniej popularną, ale równie urzekającą alternatywę dla góry Vinicunca.

Palcoyo to zespół trzech barwnych szczytów znajdujący się w Andach Peruwiańskich. Od miasta Cuzco dzieli je około 100 kilometrów, a ich wysokość sięga 4900 m n.p.m. Szczyty te są o wiele łatwiejsze do zdobycia niż Vinicunca (5200 m n.p.m.). Wynika to nie tylko z mniejszej wysokości, ale też z łagodniejszych do pokonania wzniesień.

Jak powstały góry Palcoyo?

Góry Palcoyo powstały w wyniku tego samego procesu geologicznego co Vinicunca. Złoża minerałów, które zaczęły formować się miliony lat temu jako osady morskie, jeziorne i rzeczne z biegiem czasu, przenoszone przez wodę, utworzyły warstwy. Te z kolei spiętrzyły się stopniowo poprzez ruchy płyt tektonicznych.

Za tęczowe barwy gór odpowiadają między innymi: mieszanina fango i czerwonej gliny (różowy); mieszanina gliny, węglanu wapnia oraz krzemianów (fioletowy); mieszanina żelaza, magnezu oraz tlenku miedzi (zielony).

Trekking w górach Palcoyo

Trekking w górach Palcoyo
Trekking w górach Palcoyo

Od samego początku wędrówki dookoła napotkacie pasma górskie o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Odnajdziecie tu też tak zwany Kamienny Las (hiszp. El Bosque de Piedras). Jest to naturalna formacja ogromnych skał przypominająca las, która powstała miliony lat temu w wyniku deglacjacji i erupcji wulkanów. Pokonując górskie szlaki, możecie kontemplować nie tylko piękno gór Palcoyo. Z oddali widać również ośnieżony szczyt Ausangate (6400 m n.p.m.). Niewielu wie, iż w pobliżu znajduje się też Czerwona Rzeka (hiszp. „El Río Rojo”), która swój unikalny wygląd przybiera tylko w porze deszczowej (głównie w styczniu, lutym i marcu).

Co warto wiedzieć przed wycieczką?

Podczas trekkingu w górach Palcoyo można spotkać łagodne i przyjaźnie usposobione alpaki
Podczas trekkingu w górach Palcoyo można spotkać łagodne i przyjaźnie usposobione alpaki

Najlepszy czas na odwiedzenie Palcoyo to pora sucha (od kwietnia do października). W tych miesiącach opady występują znacznie rzadziej, co dodatkowo ułatwia wycieczkę. Wybierając się w to miejsce należy pamiętać o wysokogórskich temperaturach, które dość często spadają poniżej zera stopni Celsjusza. Warto więc wyposażyć się w ciepłe ubrania i wygodne buty trekkingowe.

Warto zdawać sobie sprawę też z tego, że choroba wysokościowa może stanowić utrudnienie w wędrówce, dlatego zalecana jest wcześniejsza aklimatyzacja – na przykład w mieście Cuzco, które znajduje się około 3300 metrów nad poziomem morza.

Informacje praktyczne

  

Pozostałe atrakcje w Peru

RodzajNazwa
Atrakcje i zabytkiMachu Picchu, Święta Dolina Inków, Ruiny Sacsayhuaman, Laguna Humantay, Yucay Museo de Cultura Viva, Dzielnica San Blas w Cuzco, Góry Palcoyo, Kopalnia soli w Maras, Laguna Huaypo, Stanowisko archeologiczne Pachacámac, Góra Huayna Picchu, Jezioro Titicaca, Tęczowa góra Vinicunca, Kanion Colca, Rysunki z Nazca, Katedra w Cuzco, Muzeum Złota i Broni w Limie
Miasta i wyspyLima, Cuzco, Wyspy Palomino, Wyspy Ballestas, Wyspa Amantani, 
 

Podstawowe informacje o Peru

Stolica:Lima
Język:Hiszpański
Waluta:Nowy Sol Peruwiański (SOL)
Religia:Katolicyzm

 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne