Strona głównaPeruGóry Palcoyo w Peru

Góry Palcoyo w Peru

Czy planując podróż do Peru szukacie miejsc poza utartymi szlakami? Poznajcie mniej popularną, ale równie urzekającą alternatywę dla góry Vinicunca.

Palcoyo to zespół trzech barwnych szczytów znajdujący się w Andach Peruwiańskich. Od miasta Cuzco dzieli je około 100 kilometrów, a ich wysokość sięga 4900 m n.p.m. Szczyty te są o wiele łatwiejsze do zdobycia niż Vinicunca (5200 m n.p.m.). Wynika to nie tylko z mniejszej wysokości, ale też z łagodniejszych do pokonania wzniesień.

Jak powstały góry Palcoyo?

Góry Palcoyo powstały w wyniku tego samego procesu geologicznego co Vinicunca. Złoża minerałów, które zaczęły formować się miliony lat temu jako osady morskie, jeziorne i rzeczne z biegiem czasu, przenoszone przez wodę, utworzyły warstwy. Te z kolei spiętrzyły się stopniowo poprzez ruchy płyt tektonicznych.

Za tęczowe barwy gór odpowiadają między innymi: mieszanina fango i czerwonej gliny (różowy); mieszanina gliny, węglanu wapnia oraz krzemianów (fioletowy); mieszanina żelaza, magnezu oraz tlenku miedzi (zielony).

Trekking w górach Palcoyo

Trekking w górach Palcoyo
Trekking w górach Palcoyo

Od samego początku wędrówki dookoła napotkacie pasma górskie o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Odnajdziecie tu też tak zwany Kamienny Las (hiszp. El Bosque de Piedras). Jest to naturalna formacja ogromnych skał przypominająca las, która powstała miliony lat temu w wyniku deglacjacji i erupcji wulkanów. Pokonując górskie szlaki, możecie kontemplować nie tylko piękno gór Palcoyo. Z oddali widać również ośnieżony szczyt Ausangate (6400 m n.p.m.). Niewielu wie, iż w pobliżu znajduje się też Czerwona Rzeka (hiszp. „El Río Rojo”), która swój unikalny wygląd przybiera tylko w porze deszczowej (głównie w styczniu, lutym i marcu).

Co warto wiedzieć przed wycieczką?

Podczas trekkingu w górach Palcoyo można spotkać łagodne i przyjaźnie usposobione alpaki
Podczas trekkingu w górach Palcoyo można spotkać łagodne i przyjaźnie usposobione alpaki

Najlepszy czas na odwiedzenie Palcoyo to pora sucha (od kwietnia do października). W tych miesiącach opady występują znacznie rzadziej, co dodatkowo ułatwia wycieczkę. Wybierając się w to miejsce należy pamiętać o wysokogórskich temperaturach, które dość często spadają poniżej zera stopni Celsjusza. Warto więc wyposażyć się w ciepłe ubrania i wygodne buty trekkingowe.

Warto zdawać sobie sprawę też z tego, że choroba wysokościowa może stanowić utrudnienie w wędrówce, dlatego zalecana jest wcześniejsza aklimatyzacja – na przykład w mieście Cuzco, które znajduje się około 3300 metrów nad poziomem morza.

Informacje praktyczne

Góry Palcoyo na mapie

Odkryj Peru

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY