Wiele osób myśląc o Peru w pierwszej kolejności oczami wyobraźni widzi zjawiskowe Miasto Inków. Czas przekonać się zatem, z czego wynika ta niegasnąca sława Machu Picchu.
Znajdujące się w peruwiańskich Andach Machu Picchu położone jest na jednym ze szczytów, na wysokości 2400 metrów nad poziomem morza. U podnóża gór wije się tam rzeka Urubamba. Stanowi ona naturalny mur obronny miasta.
CIEKAWOSTKA: Inkowie posługiwali się językiem quechua. Nazwa „Machu Picchu” oznacza w tym języku „Stary Szczyt”.
Szczypta historii
Miasto powstało w połowie XV wieku, za panowania inkaskiego władcy Pachacuteca. Zauroczony panującymi tam warunkami naturalnymi polecił on zbudowanie wyjątkowego, królewskiego centrum ceremonialnego. Do jego stworzenia wykorzystano niezwykłe techniki i rozwiązania inżynieryjne. Wymagał tego klimat wysokogórski, który w tym regionie oznacza bardzo częste obfite deszcze. Bez „zainstalowanego” drenażu, który filtruje wodę, nie obyłoby się bez wywołania szkód dla zabudowy.
Ale na uwagę zasługują nie tylko pomysłowe rozwiązania architektoniczne. Umiejscowienie obiektu ma ścisły związek z kwestiami astrologicznymi, a linia niektórych budynków zgadza się ze słonecznym azymutem.
Jak wyglądało życie w Machu Picchu?
Cały teren obejmuje łącznie aż 140 struktur zbudowanych z jasnego granitu. Na pierwszy rzut okaz rzucają się wszechobecne stopnie, których doliczono się aż 1200. Część miejska zgodnie z inkaską tradycją została podzielona na:
- Hanan (część wyższa) – najważniejsze budynki i świątynie
- Hurin (część niższa) – głównie część mieszkalna
W czasach swej świetności miasto było zamieszkiwane przez osoby z wyższych warstw społecznych. Aby zapewnić wystarczającą ilość pożywienia, do uprawy wykorzystywano okoliczne tereny, które w dużej mierze zamieniono w tarasy rolne.
Odkrycie Machu Picchu
W 1533 roku Hiszpanie podbili znajdujące się nieopodal miasto Cuzco (stolica kultury inkaskiej). Machu Picchu dzięki swojemu odizolowaniu nie zostało jednak wówczas odkryte (z tego powodu bywa czasem nazywane Zaginionym Miastem Inków). Do jego odkrycia doszło dopiero w 1911 roku, a dokonał tego amerykański profesor Hiram Bingham. Ogromnym zaskoczeniem było dla wszystkich to, że cały kompleks był wciąż zamieszkany przez jego rdzennych mieszkańców.
Prawdziwą sławę i ogólnoświatowy rozgłos Machu Picchu zyskało dwa lata później. Wszystko za sprawą magazynu National Geographic, który cały kwietniowy nakład poświęcił na opisanie Zaginionego Miasta Inków. W 1981 r. Machu Picchu zyskało tytuł Sanktuarium Historycznego Peru. Dwa lata później zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 r. dołączyło do listy Nowych Cudów Świata.
Świątynia Słońca i Świątynia Trzech Okien
Świątynia Słońca (hiszp. El Templo del Sol) była miejscem, w którym składano ofiary bóstwu słońca – jednemu z najważniejszych w inkaskim systemie wierzeń. Wstęp do tej świątyni miała tylko najwyżej postawiona elita i kapłani. Zdaniem niektórych badaczy, znajdowała się tam też mumia Pachacuteca.
Inną świątynią zwracającą uwagę zwiedzających jest Świątynia Trzech Okien (hiszp. Templo de las Tres Ventanas). Ma ona formę zabudowy wokół kwadratowego placu, gdzie szczególnie wyróżnia się mur z trzema trapezowatymi oknami. Niepodważalna jest dokładność i symetria z jaką wycięte i dopasowane zostały kamienie. Jest to dowód perfekcjonizmu cechującego inkaskich budowniczych.
Piramida Intihuatana
Piramida Intihuatana to wzgórze, którego stoki zostały wykorzystane do stworzenia tarasów. Miejsce to oprócz walorów estetycznych dla zamieszkującej tam cywilizacji miało także znaczenie religijne – stanowiło wręcz świętość. A to za sprawą znajdującego się tam rytualnego kamienia Intihuatana, który służył jako astrologiczny kalendarz. W języku quechua nazwa „Intihuatana” oznacza dosłownie “tam, gdzie wiąże się słońce”.
Zwiedzanie kompleksu
Machu Picchu od chwili odkrycia zwróciło na siebie uwagę całego świata a badania na jego terenie trwają od setek lat. To cudowne miasto wciąż kryje w sobie wiele tajemnic i nieodkrytych zakamarków. Jest to także obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas podróży do Peru. Bilety na zwiedzanie Machu Picchu możesz kupić klikając ten link.