Strona głównaPeruMuzeum złota i broni w Limie

Muzeum złota i broni w Limie

Muzeum złota i broni w Limie stanowi prawdziwą gratkę dla pasjonatów jubilerstwa oraz militariów. Poniżej znajduje się garść informacji i ciekawostek dotyczących muzeum położonego na obrzeżach stolicy Peru.

Muzeum złota i broni w Limie (hiszp. Museo Oro del Perú y Armas del Mundo) zostało założone przez Miguela Mujica Gallo – peruwiańskiego biznesmena i polityka. Wielkie zamiłowanie do polowań sprawiło, że dyplomata nabył początkowo kilka zabytkowych broni. Jednak to dopiero złoty ceremonialny nóż z czasów prekolumbijskich (zwany też „tumi”) zainspirował go do powiększenia zbiorów oraz podzielenia się ze światem imponującą kolekcją. W ten sposób Miguel Mujica Gallo pragnął również wyrazić swoje oddanie krajowi.

Aktualnie muzeum liczy ponad 20 tysięcy cennych artefaktów, a jego bogata kolekcja przyciąga miłośników militariów z całego świata.

Skarby z Muzeum złota w Limie

W gablotach Muzeum złota (hiszp. Museo Oro del Perú) prezentowane są prace jubilerów na przestrzeni kilku stuleci. Możemy podziwiać tam między innymi insygnia władców, noże ceremonialne, naczynia, maski, instrumenty muzyczne, bogatą kolekcję biżuterii oraz liczne figurki zwierząt i ludzi.

Poza tymi dziełami sztuki, w Muzeum złota i broni w Limie odnajdziemy również narzędzia, które służyły niegdyś do wydobywania metali, a także obróbki metalurgicznej i jubilerskiej. Wszystkie artefakty pochodzą z prekolumbijskich cywilizacji. Mowa tutaj o Inkach, Moche, Recuay, Vicús, Wari czy Lambayeque.

Eksponaty z Muzeum broni w Limie

Skoncentrujmy się teraz na Muzeum broni (hiszp. Museo Armas del Mundo). Napotkamy tam zabytkowe miecze, sztylety, włócznie, rewolwery, pistolety oraz wiele innych pamiątek po znanych postaciach historycznych nie tylko z Peru, ale też z innych miejsc na świecie. 

Do najbardziej wyróżniających się eksponatów należy zaliczyć: 

  • XIX-wieczną szachownicę z kości słoniowej Simona Bolivara – polityka i dowódcy wojskowego, a także bohatera wojen z Hiszpanią o niepodległość krajów Ameryki Południowej,
  • XVI-wieczny miecz z pozłacaną rękojeścią, którym władał Francisco Pizarro – hiszpański konkwistador i zdobywca Peru,
  • pozłacaną szpadę należącą niegdyś do Napoleona Bonaparte – męża stanu, dowódcy wojskowego, cesarza Francji oraz króla Włoch,
  • rewolwer Piotra II – ostatniego cesarza Brazylii.

Informacje praktyczne

Muzeum złota i broni w Limie na mapie

Odkryj Peru

Booking.com
Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY