Strona głównaKubaDlaczego podróż na Kubę może Cię zaskoczyć?

Dlaczego podróż na Kubę może Cię zaskoczyć?

Popularność turystyczna Kuby wciąż rośnie. Trudno się temu dziwić, wszak sama Hawana może dostarczyć przyjezdnym wielu wrażeń.

Jeżeli dodamy do tego wspaniałą pogodę, rajskie plaże i coraz bogatszą infrastrukturę hotelową, otrzymamy idealny kierunek wakacyjny dla osób z nieco grubszym portfelem. I chociaż ta wyspa na Morzu Karaibskim mogłaby się wydawać kolejnym rajem na ziemi, trzeba pamiętać, że Kuba wciąż ma swoją drugą, ciemniejszą stronę.

Przyjeżdżając na Kubę, można ulec wrażeniu, że zatrzymał się tam czas. Specyficzna atmosfera Hawany, stare samochody, cygara, kolonialne budynki i… dyktatura braci Castro. Polityka Komunistycznej Partii Kuby i system jednopartyjny wciąż kładzie się cieniem na kraju. Kuba jest krajem kontrastów: z jednej strony mamy więźniów politycznych, z drugiej próby zalegalizowania związków homoseksualnych.

Podróż na Kubę

Chociaż wpływy z turystyki rosną z roku na rok, przyjezdni (a zwłaszcza ci podróżujący indywidualnie) wciąż mogą napotkać pewne trudności i ograniczenia. Kubańczycy nie mogą podejmować w swoich domach zagranicznych gości. Wyjątkami są jedynie tak zwane „casa particular”, gdzie zasady są dość dokładnie określone. Na Kubie można się również spotkać z osobnymi liniami autobusowymi dla turystów, problem sprawiają również obowiązujące równolegle dwie waluty: peso kubańskie i peso wymienialne.

Prawa człowieka

Niestety prawa człowieka na Kubie są wciąż notorycznie łamane. Pomimo powolnej liberalizacji państwa, nadal dochodzi do wielu protestów ze strony ruchów społecznych, między innymi tzw. Białych Kobiet. Wolność słowa na Kubie również nie jest respektowana, dlatego bardzo łatwo jest trafić do więzienia. Ograniczony jest też dostęp do internetu, wiele do życzenia pozostawia także system sądownictwa.

Gospodarka

Gospodarka na Kubie jest typową gospodarką centralnie planowaną. Przez dłuższy czas kraj znajdował się w fatalnej sytuacji, co spowodowane było przez embargo nałożone przez USA i brak wsparcia ze strony Związku Radzieckiego. Obecnie, w gospodarce zachodzą pewne zmiany i przeprowadzane są coraz bardziej liberalne reformy. Kubańczycy mogą już na przykład zakładać małe firmy, a także sprzedawać samochody, czy mieszkania.

Do niedawna kupno komputerów i telefonów komórkowych było zabronione! Zielone światło dostali również przemieszczający się Kubańczycy. Dopiero kilka lat temu zmniejszono częściowo ograniczenia w podróżowaniu – do tej pory nie można było przebywać w Hawanie, jeśli nie mieszkało się na stałe na Kubie lub nie miało się „oficjalnego powodu” ku temu – w innym przypadku można było nawet trafić do więzienia.

Mocne strony Kuby

Kuba ma także sfery, wśród których znacząco wyróżnia się na tle innych krajów w swoim regionie, a także i na świecie. Są to na pewno służba zdrowia i edukacja. Opieka zdrowotna na Kubie jest bezpłatna dla wszystkich mieszkańców, a liczba śmiertelności wśród noworodków jest mniejsza niż w Stanach Zjednoczonych. Bezpłatna jest także aborcja. Edukacja również stoi na dobrym poziomie, a Kuba kształci obecnie jednych z najlepszych lekarzy na świecie.

Odkryj Kubę

Paulina Roszkowska
Paulina Roszkowska
Miłośniczka Teneryfy i Sal­va­dora Dalí. Chciałaby odwiedzić wszystkie Wyspy Kanaryjskie. Uważa, że żadna chwila spędzona na gotowaniu nie jest zmarnowana - zwłaszcza jeśli mowa o kuchni hiszpańskiej lub meksykańskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY