„To mój najbardziej gejowski film” – tak w jednym z wywiadów powiedział o nim Pedro Almodóvar.
Przelotni kochankowie zaliczani są do gatunku komedii. I faktycznie, w filmie nie brakuje poczucia humoru, które potęgują dodatkowo wyraziste postacie bohaterów. Fabuła jest dosyć prosta – w trakcie lotu z Hiszpanii do Meksyku dochodzi do awarii samolotu, spowodowanej niedbalstwem jednego z pracowników lotniska. Usterka jest na tyle poważna, ża załoga samolotu liczy się z nadchodzącą nieubłaganie śmiercią.
Chcąc uspokoić pasażerów i umilić im ostatnie chwile życia, stewardzi dokładają wszelkich starań, aby zapewnić im szeroko pojętą rozrywkę. W ruch idą alkohol, narkotyki i… telefon pokładowy. W obliczu śmierci pasażerowie postanawiają bowiem załatwić wszystkie sprawy i konflikty, na które dotychczas nie wystarczało im siły, czasu lub zapału. Każdy zaczyna dostrzegać to, co lada moment straci, jednocześnie próbując do końca korzystać z życia…
Wszystko to dotyczy jednak tylko klasy biznesowej. Pasażerowie w klasie ekonomicznej za sprawą podanych im środków usypiających są bowiem nieświadomi zbliżającej się tragedii.
Dodatkowego kolorytu dodają filmowi przerysowane postacie homoseksualnych stewardów i ich dialogi sytuacyjne. W ich role wcielili się Javier Cámara, Carlos Areces, Raúl Arévalo. Mówiąc o obsadzie nie można pominąć też innych gwiazd hiszpańskiego kina, takich jak: Antonio Banderas, Penélope Cruz czy Blanca Suárez. Niestety pojawiają się oni jedynie na chwilę, przez co wiele osób zarzucało reżyserowi, że posłużył się znanymi nazwiskami jedynie do promocji filmu.
Przelotni kochankowie jako diagnoza obecnej sytuacji w Hiszpanii
Zdaniem wielu krytyków i miłośników twórczości Almodóvara Przelotni kochankowie to komedia tylko z pozoru. Ich zdaniem film w ironiczny sposób obnaża obecną sytuację gospodarczą Hiszpanii. W kraju pogrążonym w kryzysie, jedyne co pozostało to zrozumieć powagę sytuacji, pogodzić się z nią i starać się poukładać wszystkie sprawy w życiu prywatnym, aby odzyskać spokój i harmonię. To także idealny czas do zabawy, bo skoro NIC nie można zrobić, to co innego pozostało?
To tylko jedna z tego typu interpretacji. Są jednak też inne, które podchodzą do tematu w nieco inny sposób. Zdaniem niektórych, zachowanie załogi samolotu i pasażerów to nie wynik awarii samolotu, ale powód dla którego do tej usterki w ogóle doszło. W tym ujęciu obecny kryzys gospodarczy Hiszpanii postrzegalibyśmy jako efekt niedbalstwa i zbyt trywialnego życia Hiszpanów.
Która z tych interpretacji jest prawdziwa? Trudno powiedzieć. Przelotni kochankowie to film równie banalny, co zagadkowy. Oglądając go w oderwaniu od wszelkich kwestii społeczno-politycznych, które mają miejsce w Hiszpanii, można zapewnić sobie całkiem przyjemną rozrywkę. W ten sposób trudno jednak pewnie spojrzeć na niego wielu Hiszpanom, którzy widzą w nim odbicie kryzysu gospodarczego w ich kraju.
Film „Przelotni kochankowie” możesz kupić na DVD. Sprawdź ceny >
Zobacz także:
- Filmy Pedro Almodóvara – poznaj je wszystkie
- Pedro Almódovar – życie i twórczość
- Poznaj filmy kręcone w Hiszpanii