Turkusowa, przezroczysta woda i śnieżnobiały piasek. Bogata historia i zabytki z czasów kolonialnych. Wyspę Hispaniolę, na której leży Dominikana, Krzysztof Kolumb określił rajem na ziemi, a stare miasto stolicy Santo Domingo (tzw. Zona Colonial) wpisane zostało w całości na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jak zorganizować podróż do Dominikany? O czym warto pomyśleć przed podróżą?
Dominikana – o co zadbać przed podróżą?
Podróżując z Polski do Dominikany wystarczy paszport i wypełnienie formularza online. Formularz należy wypełnić zarówno przylatując do Dominikany, jak i wylatując z niej. Wiza nie jest wymagana, choć należy przedstawić bilet na lot powrotny.
Można oczywiście skorzystać z oferty jednego z biur podróży, które zazwyczaj proponują Dominikanę w formacie all inclusive. Jednak organizacja wyprawy na tę karaibską wyspę jest również dość łatwa na własną rękę. Przed samodzielnym wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie podróżne. Dostęp do publicznej służby zdrowia jest bardzo utrudniony, a ewentualna konieczność transportu medycznego do Polski bardzo droga. Leki w Dominikanie nie należą również do najtańszych, dlatego najlepiej zabrać ze sobą podstawowy asortyment apteczki.
Dobrze będzie też wykupić usługę typu VPN, żeby móc bezpiecznie korzystać z Internetu na lotnisku czy podczas pobytu w hotelu. Jak czytamy na blogu ExpressVPN, usługa pozwala zachować dostęp do ulubionych aplikacji i stron internetowych, które mogą być zablokowane, a także szyfruje aktywność online, aby zachować prywatność przeglądania.
WARTO WIEDZIEĆ: W większości hoteli dostępne są przejściówki do gniazdek elektrycznych, choć na wszelki wypadek warto zabrać też swoją.
Czy Dominikana jest droga?
Obowiązującą walutą jest peso dominikańskie DOP, które stanowi odpowiednik około 7 groszy. w W Polsce wymiana złotówek na peso dominikańskie nie jest możliwa w większości kantorów, dlatego też warto zabrać ze sobą trochę dolarów. Wymiana USD na miejscu nie stanowi kłopotu, zwłaszcza w okolicach turystycznych. Ceny są właściwie podobne do cen w Polsce, choć niektóre towary (jak rum czy cygara) są nieco tańsze i oczywiście lepszej jakości.
Koszt butelki wody mineralnej to około 50 DOP, jednolitrowego soku 90 DOP, kawy 225 DOP, a napoju Mamajuana 225-1690 DOP. Piwo kosztuje około 115 DOP, papierosy 250 DOP, a cola-cola 80 DOP. W restauracjach cena piwa sięga 170 DOP, cappuccino 100 DOP, burger z frytkami kosztuje orientacyjnie 280 DOP, pizza 460 DOP, zupa z owoców morza 200 DOP, a danie rybne 300-450 DOP. Za lokalny bilet autobusowy zapłacimy 30 DOP, a za taksówkę 190 DOP opłaty początkowej i 150 DOP za kilometr.
Co przywieźć z Dominikany?
Rum, cygara i muszle to najczęściej kupowane produkty. Aż 90% produkowanego w Dominikanie rumu zostaje na wyspie z powodu ograniczeń – wyjeżdżając z Dominikany zabrać można maksymalnie litr alkoholu. Wracając do Polski samolotem w bagażu przywieźć można 200 sztuk papierosów lub 100 sztuk cygaretek (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) lub 50 sztuk cygar lub 250 gram tytoniu do palenia.
Popularnością cieszy się również biżuteria z larimaru lub z bursztynem oraz magnesy ze skorupy kokosa. Jeśli w walizce zostanie więcej miejsca można też przywieźć ręcznie robione naczynia czy wyroby z liści palmy kokosowej.
Hotele w Dominikanie
- Hotel Villa Serena
- Las Galeras Hotel
- B&B Aparthotel La Isleta
- Hacienda Cocuyo
- Hotel Mildania
- BlueBay Vacation Rentals at Vista Mare
- Xeliter Vista Mare Samana
- Luxury Bahia Principe Samana
- Vista Mare Ocean View Top Floor
- Hotel Samana Spring
- Hotel Cotubanama Samaná
- Hotel Internacional
- Nilka Hotel Boutique
- Figaro Hotel Samana
- The Bannister Hotel & Yacht Club by Mint