Nie tylko Imperium Inków odcisnęło swoje piętno na historii Peru. Dokonania cywilizacji Nazca fascynują w równym stopniu. Jej geoglify, czyli rysunki na ziemi o gigantycznych rozmiarach stanowią dla naukowców prawdziwą zagadkę. Istnieje wiele hipotez na temat ich powstania, ale żadna z nich nie została do końca udowodniona. Czy rację mają ci, którzy twierdzą, że owe geoglify są dziełem przybyszów z innej planety?
Rysunki z Nazca to jedna z największych tajemnic starożytności. By ją zgłębić, musimy przenieść się do miasta Nazca, położonego na płaskowyżu o tej samej nazwie. Znajduje się ono około 450 kilometrów na południe od Limy. To właśnie tam, na jałowych i nieprzyjaznych terenach pustynnego płaskowyżu, starożytna cywilizacja Nazca postanowiła osiąść na dłużej.
Sztuka cywilizacji Nazca
Istnienie cywilizacji datuje się na okres od 400 roku przed naszą erą do 600 roku naszej ery. Wiadomo, iż wytwarzała wysokiej jakości rzemiosło artystyczne, a zwłaszcza w sztuce tkactwa i ceramiki. Rękodzieła miały wielobarwne dekoracje – królowały motywy geometryczne, zoomorficzne i antropomorficzne.
WARTO WIEDZIEĆ: niektóre ze starożytnych eksponatów możemy zobaczyć w Muzeum Antonini w mieście Nazca. Warto odwiedzić także znajdujące się w pobliżu Planetarium Marii Reiche – badaczki, która dużą część swojej kariery poświęciła kulturze i historii tej prekolumbijskiej cywilizacji.
Tajemnicze geoglify na płaskowyżu Nazca
Autorstwo geoglifów najczęściej przypisuje się cywilizacji Nazca. Sposób wykonania polegał na starannym usuwaniu kawałków wierzchniej warstwy żwiru z jasnej gleby. Dzięki tej żmudnej technice powstały rysunki zwierząt, ludzi i figur geometrycznych, a największy z nich osiąga prawie 300 metrów długości! Geoglify pokrywają powierzchnię szacowaną na około 450 kilometrów kwadratowych i nie sposób zliczyć, ile ich dokładnie powstało, ponieważ badacze cały czas odkrywają nowe.
Rysunki z Nazca w czasach współczesnych
Jakim cudem rysunki z Nazca zachowały się w tak dobrym stanie do współczesności? Odpowiedzią jest znikoma ilość opadów nawiedzających ten rejon świata. Naukowcom nie udało się jednak rozwiać wątpliwości dotyczących celu powstania rysunków. Najczęściej powtarzane hipotezy dotyczą ich funkcji religijnej, astronomicznej, rolniczej lub handlowej. Niektóre z teorii sugerują też związek z istotami spoza tego świata.
Rysunki z Nazca w pełnej krasie widoczne są tylko z lotu ptaka, dlatego odkryto je dopiero w latach 20. XX wieku. Dzięki staraniom Marii Reiche w 1994 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Informacje praktyczne
- Bilety wycieczkowe na lot nad rysunkami z Nazca najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele różnych wycieczek, które pozwolą Ci oglądnąć tajemnicze geoglify z lotu ptaka.
- Kup bilety na GetYourGuide