Strona głównaHiszpaniaMiasta i miasteczka w HiszpaniiSan Andrés de Teixido - miasteczko na styku magii i religii

San Andrés de Teixido – miasteczko na styku magii i religii

San Andrés de Teixido to niewielka wioska w Galicji, która liczy zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców. Co takiego sprawia, że co roku odwiedzają ją tłumy turystów?

To czym przede wszystkim może poszczycić się San Andrés de Teixido to najwyższe w Europie skarpy, które sięgają 612 m n.p.m. Najlepszy punktem widokowym do ich obserwacji jest La Garita de Herbeira, z której roztacza się zniewalający pejzaż, sprawiający wrażenie, jakbyśmy stali na krańcu świata.

Jak przystało na Galicję, również w tej jej części znajdziemy niezwykle bogatą faunę i florę. Choć dominującą grupę wśród zwierząt stanowią płazy i ptaki (np. sokół wędrowny, kormoran czubaty), to zaskoczyć mogą nas także dzikie konie i wolno wędrujące bydło rogate. Wśród bogatej roślinności największą popularnością cieszy się natomiast herba de namorar. Wiąże się z nią przesąd, który mówi, że jeśli włożysz kawałek tego ziela do kieszeni osoby, którą kochasz, Wasze losy bezpowrotnie połączą się i już zawsze będziecie razem.

Skoro o przesądach mowa…

San Andrés de Teixido obfituje w legendy, podania i wierzenia, które momentami trudno jednoznacznie sklasyfikować jako chrześcijańskie lub pogańskie. Z jednej strony znajdujące się tutaj sanktuarium św. Andrzeja rokrocznie przyciąga rzesze turystów. Co więcej, popularne galicyjskie powiedzenie mówi, że kto nie odwiedził go za życia, będzie to musiał zrobić po śmierci (hiszp. va de muerto quien no fue de vivo).

Z drugiej strony związana jest z tym legenda mówiąca o tym, że Jezus zapewnił św. Andrzeja, który nie był zadowolony z pobytu w takiej pustelni, iż co roku miejsce to będzie odwiedzane przez miliony żywych i zmarłych. Niektórzy wierzą też, że w wielu zamieszkujących ten teren małych zwierzętach znajdują się dusze zmarłych…

Widoki roztaczające się z San Andrés de Teixido
Widoki roztaczające się z San Andrés de Teixido

Sanandresiños

Celem wszystkich pielgrzymów jest wspomniane już wyżej XII-wieczne sanktuarium św. Andrzeja znajdujące się przy głównych uliczkach wioski. Po dotarciu do celu wierzący składają apostołowi hołd i proszą o spełnienie próśb. Wielu z nich składa też na ołtarzu tzw. sanandresiños – kolorowe figurki z chleba wytwarzane przez tamtejszych mieszkańców. Pełnią one również funkcje pamiątek i amuletów, a każdy z nich niesie inne znaczenie.

Fonte do Santo

Kolejne galicyjskie podanie związane jest ze Świętym Źródłem, które położone jest kilkaset metrów od kościoła. Należy wrzucić do niego kawałki chleba i obserwować, co się z nimi dzieje. Jeżeli wypłyną na wierzch, możemy spodziewać się, że prośby złożone u św. Andrzeja zostaną spełnione, a kolejny rok będzie dla nas pomyślny.

Przy okazji warto również napić się wody ze źródła, ponieważ jej skosztowanie ma zapewnić szczęście w miłości.

Odkryj Galicję

Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:

Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.

Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY