Mówi się, iż właśnie w dzielnicy San Blas bije artystyczne serce miasta Cuzco. Wędrując jej malowniczymi uliczkami, można spotkać mnóstwo przytulnych restauracji i kawiarni z dobrym jedzeniem, aromatyczną kawą i wspaniałą muzyką. To miejsce szczególnie upodobali sobie lokalni rzemieślnicy i artyści, prowadzący tam swoje pracownie.
San Blas to dzielnica Cuzco, położona zaledwie kilkaset metrów od tamtejszego Rynku Głównego (hiszp. La Plaza de Armas). Można się do niej dostać idąc ulicą Hatun Rumiyoc, gdzie znajduje się inkaski artefakt archeologiczny – Dwunastokątny Kamień (hiszp. La Piedra de los 12 ángulos).
WARTO WIEDZIEĆ W 1983 roku Cuzco zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Historia dzielnicy
W czasach Inków znajdowały się tam główne inkaskie pałace i świątynie. Poprzez konkwistę owe budynki zostały zniszczone. Zastąpiły je kościoły oraz budowle w stylu kolonialnym. Niegdyś obszar odpowiadający San Blas nosił miano „T’oqokachi”, co w języku keczua oznacza „Jaskinię Solną”. Aktualna nazwa dzielnicy wzięła się od imienia chrześcijańskiego męczennika Blas de Sebaste, czyli świętego Błażeja z Sebasty.
Artystyczne serce Cuzco
W urokliwej dzielnicy San Blas osiedliło się mnóstwo rzemieślników. Za każdym kroku można tam znaleźć pracownie utalentowanych malarzy, rzeźbiarzy, ceramików i rozmaitych artysów. Z upływem czasu szczególny prestiż zdobyły rzemieślnicze rodziny Mérida, Olave i Mendivil. San Blas znane jest również jako „dzielnica bohemy”, gdzie już od kilku stuleci króluje sztuka.
Atrakcje turystyczne
Podczas wędrówki po tej dzielnicy możecie odwiedzić pracownie i galerie najlepszych artystów w Cuzco. Warto zwrócić uwagę na:
- Ulicę Hatun Rumiyoc i Dwunastokątny Kamień – nazwa tej ulicy to wyrażenie pochodzące z języka keczua, które oznacza po prostu „wielką ulicę z kamienia”. Łączy ona Rynek Główny w Cuzco z dzielnicą San Blas. Znajduje się przy niej słynny Dwunastokątny Kamień, który kilkaset lat temu stanowił fragment muru pałacu władcy Inca Roca, a obecnie jest częścią Pałacu Arcybiskupiego.
- Pracownię i galerię sztuki rodziny Mérida – odnajdziecie tam dzieła Edilberto Méridy, lokalnego artysty, który w swe twórczości odrzucił szablonowe myślenie i stworzył swój unikalny styl. Charakterystyczne dla jego sztuki były rzeźby o groteskowych rysach, dużych dłoniach i stopach. Przedstawiały one postacie religijne, jak i również rdzennych mieszkańców Peru. Szczególnie na twarzach tych drugich widać ból i smutek. W ten sposób artysta pragnął odzwierciedlić lata opresji, z którą musieli się zmagać.
- Muzeum Hilario Mendivila – nosi imię wybitnego artysty z Cuzco, który swoją rozpoznawalność zawdzięcza stworzeniu niezwykle oryginalnych rzeźb o wydłużonych szyjach. Skąd taki pomysł? W dzieciństwie często widział lamy i alpaki, których długie szyje go zafascynowały. Dzieła Hilario Mendivila zdobyły uznanie krytyków sztuki zarówno w Peru, jak i na świecie.
- Kościół San Blas – w czasach kolonialnych wybudowano go na ruinach świątyni, którą Inkowie zadedykowali Illapie, bogowi piorunów. Wewnątrz znajduje się wspaniała ambona wyrzeźbiona w drewnie oraz obrazy mistrzów należących do Szkoły Kuzkeńskiej.
- Targ – jest niewielki, ale urokliwy i pełen pysznych lokalnych owoców i warzyw. Można tam również nabyć rękodzieła, które będą stanowić cudowną pamiątkę z wyprawy do artystycznego serca Cuzco.
Informacje praktyczne
- Bilety na wycieczki po dzielnicy San Blas warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele wycieczek z doświadczonymi przewodnikami, którzy pokażą Ci najciekawsze miejsca, odpowiedzą na pytania i zdradzą ciekawostki związane z odwiedzanymi rejonami.
- Rezerwuj wycieczkę na GetYourGuide