Mimo że nazywa się ją Ziemią Ognistą, próżno szukać tam ciepła. Ubierzcie wygodne buty i zabierzcie ze sobą aparat, bo w tym artykule zabieram Was na najpiękniejszy z możliwych krańców świata.
Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista to archipelag należący do Chile i Argentyny. Położony przy południowym wybrzeżu Ameryki Południowej, od kontynentu oddzielony jest przez Cieśninę Magellana, a jego całkowita powierzchnia to ponad 70 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Fenomen Tierra del Fuego a zmiany klimatyczne
Ze względu na ogromną różnorodność biologiczną obszarów morskich i lądowych ten region świata z każdym rokiem staje się coraz bardziej atrakcyjny zarówno dla turystów, jak i naukowców. Nie należy jednak zapominać, że specjaliści biją na alarm, ponieważ zmiany klimatyczne mają istotny wpływ na zanikające i tak emblematyczne dla Ziemi Ognistej lodowce. Zaledwie w ciągu ostatnich 20 lat wysokie temperatury były przyczyną zmniejszenia się całkowitej masy lodowców o około 30%.
Skąd wzięła się nazwa “Ziemia Ognista”?
Pierwotna nazwa tego regionu brzmiała Karukinka i pochodziła z języka ludu Selk’nam, w którym słowo to oznacza naszą ziemię. Aktualna nazwa wzięła się z kolei najprawdopodobniej od płomieni ognisk, którymi rdzenni mieszkańcy chronili się przed zimnem. Paleniska zostały zauważone w 1520 roku przez żeglarzy z wyprawy sfinansowanej przez Hiszpanię pod przewodnictwem Ferdynanda Magellana. Właśnie tego Portugalczyka uznaje się za odkrywcę Ziemi Ognistej.
CIEKAWOSTKA: Największą wyspą archipelagu Ziemia Ognista jest wyspa o tej samej nazwie (hiszp. Isla Grande de Tierra del Fuego).
Ushuaia – miasto na końcu świata
Ushuaię uważa się za najbardziej wysunięte na południe miasto świata. Ta ciesząca się przepięknymi krajobrazami stolica argentyńskiej prowincji Ziemia Ognista, Antarktyda i Wyspy Południowego Atlantyku (hiszp. Provincia de Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur) ma do zaoferowania wiele interesujących lokacji, w których można poznać kulturę, historię i regionalną kuchnię tej części świata.
W Ushuaia znajduje się między innymi miejsce o enigmatycznej nazwie Muzeum Końca Świata (hiszp. Museo del Fin del Mundo). Znajdziemy tu też rezerwat naturalny Bahía Encerrada. Natomiast przysmaki, których warto skosztować to przede wszystkim: małże, kraby wędrowne (centolla i centollón), antary patagońskie oraz jagnięcina (cordero fueguino). Miłośnicy słodkości powinni natomiast spróbować ciast z rabarbarem oraz ciasteczek alfajores.
Park Narodowy Ziemi Ognistej
Park Narodowy Ziemi Ognistej obejmuje aż 68 909 hektarów i jako jedyny w Argentynie łączy w sobie środowisko morskie, leśne i górskie. Tworzą go malownicze wybrzeża, jeziora, doliny, torfowiska oraz lasy subantarktyczne, w których przeważają drzewa z gatunku „Nothofagus pumilio”. Tutejsze tereny zamieszkują takie ptaki jak: torpedówka magellańska, albatros czarnobrewy czy magelanka skalna.
Różnorodność atrakcji turystycznych w Parku Narodowym Tierra del Fuego sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dysponuje on wszelkiego rodzaju trasami trekkingowymi – krótkimi, długimi, mniej lub bardziej trudnymi. Te najciekawsze to między innymi: Cerro Guanaco, Senda Hito XXIV, Senda Costera i Senda Pampa Alta. Każdy ze szlaków zapewnia widoki o niezrównanym pięknie. Na miłośników fotografowania i nie tylko czekają liczne punkty widokowe (np. zjawiskowy Mirador del Toro). Z Parku Narodowego Tierra del Fuego doskonale widać też Monte Darwin – najwyższy szczyt Ziemi Ognistej, który mierzy ponad 2400 m n.p.m.
Pociąg na koniec świata
Przemierzając tę trasę, warto poznać historię więźniów dawnej kolonii karnej w Ushuaia, której istnienie datuje się na lata 1896-1947. Niegdyś pociąg docierał do Monte Susana, gdzie pod okiem strażników skazani pozyskiwali materiały budowlane, głównie drewno. Dzięki ich pracy w miasteczku zaczęła funkcjonować elektryczność, powstało molo, a także wiele budynków użyteczności publicznej i dróg.
Obecnie malownicza trasa rozpoczyna się na stacji Koniec Świata (hiszp. Estación del Fin del Mundo) – około 8 kilometrów od Ushuaia. Podczas podróży z okien wagonów rozciąga się piękna panorama, którą tworzą lasy, torfowiska oraz rzeka Pipo. Warto wiedzieć, że jedna ze stacji umiejscowiona jest przy urokliwym wodospadzie Macarena. Po około godzinie podróżni docierają w okolice Parku Narodowego Ziemi Ognistej, gdzie kończy się trasa pociągu. Podczas podróży dostępny jest audioprzewodnik w kilku wersjach językowych.
CIEKAWOSTKA: Czekając na odjazd pociągu, w pobliskim sklepiku można kupić pamiątki, a w cukierni zjeść coś pysznego.
Laguna Esmeralda
Laguna Esmeralda to jeden z najbardziej spektakularnych klejnotów naturalnych Ziemi Ognistej. To polodowcowe jezioro o szmaragdowym kolorze otacza potężny lodowiec – Ojo del Albino. Położone jest ono około 20 kilometrów od miasta Ushuaia. By dotrzeć nad lagunę, warto wybrać się na spacer przez lasy subantarktyczne i torfowiska. Szykując się na taką wycieczkę, należy zabrać nieprzemakalne buty trekkingowe, ciepłe i wygodne ubranie oraz wodę.
Informacje praktyczne
- Bilety na wycieczki po Tierra del Fuego warto zarezerwować z wyprzedzeniem. Do wyboru jest wiele wycieczek z doświadczonymi przewodnikami, którzy pokażą Ci najciekawsze miejsca, odpowiedzą na pytania i zdradzą ciekawostki związane z odwiedzanymi rejonami.
- Rezerwuj wycieczkę na GetYourGuide