Strona głównaChileZiemia ognista Tierra del Fuego

Ziemia ognista Tierra del Fuego

Mimo że nazywa się ją Ziemią Ognistą, próżno szukać tam ciepła. Ubierzcie wygodne buty i zabierzcie ze sobą aparat, bo w tym artykule zabieram Was na najpiękniejszy z możliwych krańców świata. 

Tierra del Fuego, czyli Ziemia Ognista to archipelag należący do Chile i Argentyny. Położony przy południowym wybrzeżu Ameryki Południowej, od kontynentu oddzielony jest przez Cieśninę Magellana, a jego całkowita powierzchnia to ponad 70 tysięcy kilometrów kwadratowych. 

Fenomen Tierra del Fuego a zmiany klimatyczne

Ze względu na ogromną różnorodność biologiczną obszarów morskich i lądowych ten region świata z każdym rokiem staje się coraz bardziej atrakcyjny zarówno dla turystów, jak i naukowców. Nie należy jednak zapominać, że specjaliści biją na alarm, ponieważ zmiany klimatyczne mają istotny wpływ na zanikające i tak emblematyczne dla Ziemi Ognistej lodowce. Zaledwie w ciągu ostatnich 20 lat wysokie temperatury były przyczyną zmniejszenia się całkowitej masy lodowców o około 30%.

Skąd wzięła się nazwa “Ziemia Ognista”?

Isla Grande de Tierra del Fuego
Isla Grande de Tierra del Fuego

Pierwotna nazwa tego regionu brzmiała Karukinka i pochodziła z języka ludu Selk’nam, w którym słowo to oznacza naszą ziemię. Aktualna nazwa wzięła się z kolei najprawdopodobniej od płomieni ognisk, którymi rdzenni mieszkańcy chronili się przed zimnem. Paleniska zostały zauważone w 1520 roku przez żeglarzy z wyprawy sfinansowanej przez Hiszpanię pod przewodnictwem Ferdynanda Magellana. Właśnie tego Portugalczyka uznaje się za odkrywcę Ziemi Ognistej.

CIEKAWOSTKA: Największą wyspą archipelagu Ziemia Ognista jest wyspa o tej samej nazwie (hiszp. Isla Grande de Tierra del Fuego).

Ushuaia – miasto na końcu świata

Miasto Ushuaia
Miasto Ushuaia (Tierra del Fuego)

Ushuaię uważa się za najbardziej wysunięte na południe miasto świata. Ta ciesząca się przepięknymi krajobrazami stolica argentyńskiej prowincji Ziemia Ognista, Antarktyda i Wyspy Południowego Atlantyku (hiszp. Provincia de Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur) ma do zaoferowania wiele interesujących lokacji, w których można poznać kulturę, historię i regionalną kuchnię tej części świata.

W Ushuaia znajduje się między innymi miejsce o enigmatycznej nazwie Muzeum Końca Świata (hiszp. Museo del Fin del Mundo). Znajdziemy tu też rezerwat naturalny Bahía Encerrada. Natomiast przysmaki, których warto skosztować to przede wszystkim: małże, kraby wędrowne (centolla i centollón), antary patagońskie oraz jagnięcina (cordero fueguino). Miłośnicy słodkości powinni natomiast spróbować ciast z rabarbarem oraz ciasteczek alfajores.

Park Narodowy Ziemi Ognistej

Park Narodowy Ziemi Ognistej obejmuje aż 68 909 hektarów
Park Narodowy Ziemi Ognistej (Parque Nacional de Tierra del Fuego) obejmuje aż 68 909 hektarów

Park Narodowy Ziemi Ognistej obejmuje aż 68 909 hektarów i jako jedyny w Argentynie łączy w sobie środowisko morskie, leśne i górskie. Tworzą go malownicze wybrzeża, jeziora, doliny, torfowiska oraz lasy subantarktyczne, w których przeważają drzewa z gatunku „Nothofagus pumilio”. Tutejsze tereny zamieszkują takie ptaki jak: torpedówka magellańska, albatros czarnobrewy czy magelanka skalna.

Różnorodność atrakcji turystycznych w Parku Narodowym Tierra del Fuego sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dysponuje on wszelkiego rodzaju trasami trekkingowymi – krótkimi, długimi, mniej lub bardziej trudnymi. Te najciekawsze to między innymi: Cerro Guanaco, Senda Hito XXIV, Senda Costera i Senda Pampa Alta. Każdy ze szlaków zapewnia widoki o niezrównanym pięknie. Na miłośników fotografowania i nie tylko czekają liczne punkty widokowe (np. zjawiskowy Mirador del Toro). Z Parku Narodowego Tierra del Fuego doskonale widać też Monte Darwin – najwyższy szczyt Ziemi Ognistej, który mierzy ponad 2400 m n.p.m.

Pociąg na koniec świata

Przemierzając tę trasę, warto poznać historię więźniów dawnej kolonii karnej w Ushuaia, której istnienie datuje się na lata 1896-1947. Niegdyś pociąg docierał do Monte Susana, gdzie pod okiem strażników skazani pozyskiwali materiały budowlane, głównie drewno. Dzięki ich pracy w miasteczku zaczęła funkcjonować elektryczność, powstało molo, a także wiele budynków użyteczności publicznej i dróg.

Obecnie malownicza trasa rozpoczyna się na stacji Koniec Świata (hiszp. Estación del Fin del Mundo) – około 8 kilometrów od Ushuaia. Podczas podróży z okien wagonów rozciąga się piękna panorama, którą tworzą lasy, torfowiska oraz rzeka Pipo. Warto wiedzieć, że jedna ze stacji umiejscowiona jest przy urokliwym wodospadzie Macarena. Po około godzinie podróżni docierają w okolice Parku Narodowego Ziemi Ognistej, gdzie kończy się trasa pociągu. Podczas podróży dostępny jest audioprzewodnik w kilku wersjach językowych.

CIEKAWOSTKA: Czekając na odjazd pociągu, w pobliskim sklepiku można kupić pamiątki, a w cukierni zjeść coś pysznego.

Laguna Esmeralda

Laguna Esmeralda to jeden z najbardziej spektakularnych klejnotów Ziemii Ognistej
Laguna Esmeralda to jeden z najbardziej spektakularnych klejnotów Ziemii Ognistej

Laguna Esmeralda to jeden z najbardziej spektakularnych klejnotów naturalnych Ziemi Ognistej. To polodowcowe jezioro o szmaragdowym kolorze otacza potężny lodowiec – Ojo del Albino. Położone jest ono około 20 kilometrów od miasta Ushuaia. By dotrzeć nad lagunę, warto wybrać się na spacer przez lasy subantarktyczne i torfowiska. Szykując się na taką wycieczkę, należy zabrać nieprzemakalne buty trekkingowe, ciepłe i wygodne ubranie oraz wodę.

Informacje praktyczne

Odkryj Argentynę

Weronika Chimicz
Weronika Chimicz
Wielbicielka kultury hiszpańskiej i latynoamerykańskiej od najmłodszych lat. W wolnych chwilach czyta dobre książki oraz kibicuje polskim sportowcom. Carlos Ruiz Zafón jest jej ulubionym mistrzem słowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECANE ARTYKUŁY