Wynajem samochodu na wakacje w Hiszpanii to doskonały sposób na poruszanie się po mieście oraz na nieco dalsze wycieczki.
Jazda po hiszpańskich drogach i autostradach nie sprawia większych problemów. Co innego parkowanie. W tym artykule poznasz 8 rzeczy, o których warto wiedzieć, decydując się na przemierzanie Hiszpanii samochodem.
Strefy parkowania i ich kolorystyka
Zacznijmy od stref parkowania, ponieważ różnią się one nieco od tych, które znamy w Polsce. Każda strefa parkowania jest oznaczona innym kolorem linii namalowanych na drodze:
- Strefa biała – strefa bezpłatnego parkowania na czas ograniczony lub nieograniczony. Warto zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie ma znaków informujących np. o bezpłatnym parkowaniu tylko w określone dni tygodnia.
- Strefa niebieska – strefa płatnego parkowania. Opłaty (zazwyczaj 1-2 euro) można dokonać w parkometrze, a kwit należy umieścić za przednią szybą. W godzinach nocnych, w weekendy oraz w wakacje parkowanie w strefie niebieskiej bywa czasem bezpłatne.
- Strefa zielona – w tych miejscach mogą parkować tylko mieszkańcy danej ulicy.
- Strefa żółta – w przypadku linii ciągłych oznacza zakaz parkowania i postoju, a w przypadku linii przerywanych – zakaz parkowania.
Zakaz parkowania na chodnikach
Zawsze parkujemy samochód na jezdni w wyznaczonych do tego miejscach. Koła samochodu nie mogą znajdować się na chodniku lub na krawężniku.
Parkowanie równoległe
W Hiszpanii bardzo popularne jest parkowanie równoległe. W zatłoczonych miastach takie parkowanie bywa utrudnione przez niewielką ilość miejsc parkingowych i tzw. parkowanie „zderzak w zderzak”. Warto się wówczas uzbroić w cierpliwość zarówno podczas parkowania, jak i podczas wyjeżdżania. Dobrą nowiną jest fakt, że decydując się na wynajem samochodu na wakacje, zazwyczaj będzie on wyposażony w kamerę cofania i czujniki parkowania co pozwala uniknąć kolizji. Dodatkowo polecam także zakup ubezpieczenia przy wypożyczaniu samochodu, który uchroni Cię przed ewentualnymi kosztami związanymi np. z porysowaniem karoserii, o co w Hiszpanii nie jest trudno.
Parkowanie na ręcznym
Jeśli planujesz wycieczki po miejscowościach położonych w górach, przygotuj się na konieczność parkowania z wykorzystaniem hamulca ręcznego. Ta sztuka nie należy do najłatwiejszych, dlatego parkując warto zachować odpowiedni odstęp od pojazdów stojących za i przed nami, tak aby wyjazd nie okazał się jeszcze trudniejszy od samego parkowania.
Nakaz parkowania po określonej stronie ulicy
W mniejszych hiszpańskich miasteczkach (np. na Majorce) dozwolone jest parkowanie tylko po jednej stronie ulicy. Takie podejście optymalizuje ilość przestrzeni w bardzo ciasnych uliczkach. O tym, po której stronie ulicy należy parkować informują odpowiednie znaki. Jeszcze łatwiej można do tego dojść drogą dedukcji – jeśli widzisz, że w danej uliczce wszystkie samochody są zaparkowane po prawej stronie, to bardzo prawdopodobne, że i Ty powinieneś/aś zaparkować właśnie po tej stronie.
Parkingi podziemne
W dużych miastach dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z parkingów podziemnych. Są one płatne, jednak pozwalają zaoszczędzić sporo czasu na szukanie miejsca parkingowego. Dodatkowo zmniejszamy też ryzyko zarysowań, a sam samochód znajduje się pod stałym monitoringiem.
Parkowanie w centrum handlowym
Niektóre parkingi w centrach handlowych są bezpłatne. W innych możemy liczyć na darmowy parking, jeśli wykonamy zakupy za określoną kwotę.
Holowanie
Parkując w niedozwolonym miejscu ryzykujemy odholowaniem naszego pojazdu. Dzieje się to dużo szybciej i częściej niż w Polsce, a dodatkowo wiąże się z szeregiem problemów, które po tym następują. Czasem wystarczy niewinne zaparkowanie w niedozwolonym miejscu na kilkanaście minut, by po powrocie w miejscu, w którym stał nasz samochód, zobaczyć na chodniku trójkątną naklejkę z numerem telefonu, na który należy zadzwonić, by odzyskać pojazd.
Pierwszym krokiem, który należy w takiej sytuacji wykonać jest wizyta na komisariacie policji. Tam będziemy musieli zapłacić za holowanie około 100 euro oraz opłacić mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu, który może sięgać do 200 euro. Potem musimy udać się do miejsca, w którym stoi nasz odholowany samochód. Dotarcie tam nie należy do najłatwiejszych, ponieważ zazwyczaj są to parkingi położone w dużej odległości od miejsca, z którego odholowano nasz pojazd.
Podsumowanie
Hiszpanie mimo swojego luźnego usposobienia, w kwestii parkowania są bardzo zasadniczy. Wystarczy jednak, że będziemy stosować się do zasad wymienionych w tym artykule oraz do ogólnych zasad ruchu drogowego, aby z naszych podróży samochodem po Półwyspie Iberyjskim przywieźć same pozytywne wspomnienia.