Wiele świąt w Hiszpanii ma swoje źródło w pogańskich wierzeniach lub starożytnych tradycjach. Są jednak i takie, które czerpią wprost z religii chrześcijańskiej, a jednak wciąż zadziwiają!
Procesja otwartych trumien (oficjalna nazwa: Procesión de Santa Marta de Ribarteme) odbywa się co roku 29 lipca w miejscowości As Neves (prowincja Pontevedra, region Galicji). Pierwsza wzmianka o tej nietypowej tradycji pochodzi z 1700 roku, jednak lokalna parafia San José de Riberteme zapewnia, że jej korzenie sięgają aż średniowiecza!
Jak wygląda procesja otwartych trumien
W procesji biorą udział głównie osoby, które otarły się o śmierć i pragną podziękować Matce Boskiej za wstawiennictwo i pomoc w powrocie do zdrowia. Ci, którzy byli najbliżej śmierci i chcą w sposób szczególny złożyć swego rodzaju ofiarę, decydują się na przebycie procesji w jednej z pięciu dostępnych trumien (tak naprawdę trumien jest sześć, ale jedna zawsze pozostaje pusta).
Ta odważna decyzja wiąże się ze sporym poświęceniem. Przede wszystkim psychicznym, bo wyobraźcie sobie, że zostajecie umieszczeni w prawdziwej trumnie wyłożonej całunem, w której kilku rosłych mężczyzn niesie Was przez około godzinę, podążając za procesją prowadzoną przez księży i muzykę orkiestry…
Brzmi przerażająco? Dodajcie do tego jeszcze upał (w końcu to środek lata), ciasnotę i praktycznie całkowity brak możliwości zmiany pozycji. Nie musicie co prawda „udawać” w 100%, że jesteście martwi, ale przesadne wiercenie się, siadanie lub próby przedwczesnego wyjścia z trumny również nie wchodzą w grę.
Niektórzy z upałem radzą sobie, wyposażając się wcześniej w wachlarz lub parasol… Wygląda to co prawda jeszcze bardziej dziwnie (zobaczcie wideo poniżej), ale mam wrażenie, że w przypadku tego święta coś takiego jak „skala dziwności” w ogóle nie obowiązuje.
Średnio ponad 2500 uczestników!
Procesja otwartych trumien mimo kontrowersji przyciąga co roku tysiące pielgrzymów. Coraz częściej są to osoby pochodzące nie tylko z różnych regionów Hiszpanii, ale także z innych części świata. Z jednej strony wydarzenie to ma charakter religijny, a z drugiej – wiele osób bierze w nim udział z czystej ciekawości.
Osobiście uważam, że Procesión de Santa Marta de Ribarteme to jedno z tych świąt, które pokazuje dystans Hiszpanów do kwestii związanych z wiarą chrześcijańską oraz tym, w jaki sposób może być ona postrzegana przez różne osoby. A jakie jest Wasze zdanie? Podzielcie się nim w komentarzu pod postem!
Odkryj Galicję
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Galicja dzieli się na cztery prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Zobacz również: Droga św. Jakuba (Camino de Santiago), Procesja Otwartych Trumien As Neves, Rías Baixas.