Cabrera

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne

Małe znaczy piękne. A miejsce, które już za moment poznasz jest tego najlepszym przykładem!

Cabrera to najmniejsza z głównych wysp wchodzących w skład Balearów. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 17 km2, a cały ten teren znajduje się pod ścisłą ochroną.

Czy Cabrera jest bezludną wyspą?

I tak i nie. Do lat 70. XX wieku mieszkało tutaj 12 rodzin, które zajmowały się głównie uprawą ziemi. Wraz z przejęciem wyspy przez Wojsko oraz przekształceniem jej w 1991 roku w park narodowy Cabrera stała się wyspą niemal bezludną. „Niemal”, bo w rzeczywistości wciąż przebywa tutaj specjalny oddział militarny składający się z kilkunastu osób, które dbają o konserwację budynków i infrastruktury.

Wyspa Cabrera nie dla wszystkich

Jeśli wpadnie Ci do głowy pomysł, aby wybrać się na Cabrerę, pozwól że ostudzę lekko Twój zapał. Po pierwsze: rejsy na Cabrerę odbywają się tylko z dwóch miejscowości na Majorce: Colonia de Sant Jordi oraz Portopetro. Po drugie: odwiedziny na wyspie wymagają specjalnego pozwolenia, które wydawane jest przez Administrację Parku Narodowego Archipelagu Cabrera. I wreszcie po trzecie: ilość turystów, którzy mogą przebywać na wyspie jest mocno ograniczona (wycieczkowe rejsy morskie są limitowane do zaledwie jednego dziennie).

Panorama wyspy Cabrera
Panorama wyspy Cabrera

Park Narodowy Archipelagu Cabrera

Cabrera wraz z osiemnastoma innymi, małymi wysepkami tworzy Park Narodowy Archipelagu Cabrera. To wyjątkowe miejsce o ogromnych walorach naturalnych. Będąc tutaj, można odnieść wrażenie, że znajdujemy się daleko od jakiejkolwiek cywilizacji. A przecież od Majorki dzieli nas zaledwie jakieś 10 km.

Tak naprawdę nie chodzi jednak tylko o dziewicze krajobrazy. Archipelag Cabrera obejmuje bowiem także tereny podwodne. Jednym z najbardziej emblematycznych miejsc jest Cova Blava – zanurzona w wodzie jaskinia, do której możemy dotrzeć jedynie statkiem lub nurkując wśród krystalicznie czystych wód. Ewentualnie w grę wchodzi jeszcze jeden sprytny środek lokomocji przypominający połączenie klasycznych rowerków wodnych z nartami. Nie znam niestety jego nazwy, ale możecie go zobaczyć poniżej 🙂

Atrakcje turystyczne na wyspie Cabrera

Niewątpliwą atrakcją na terenie Parku Narodowego Archipelagu Cabrera jest możliwość podziwiania tutejszej fauny i flory: ponad 130 gatunków ptaków i blisko 500 gatunków roślin. Już samo przemieszczanie się pomiędzy wszystkimi wysepkami stanowi atrakcję samą w sobie. Szczególnie że towarzyszy temu obecność delfinów i mew, które obdarzają ludzi dużym zaufaniem.

Zamek na wyspie Cabrera
Zamek na wyspie Cabrera

Na wyspie Cabrera możesz odwiedzić Muzeum Parku (Museo del Parque), które znajduje się w budynku z XIX wieku. Wstęp jest bezpłatny, a ekspozycję poświęcono walorom naturalnym wyspy. W pobliżu muzeum znajduje się także mały ogród botaniczny, w którym zobaczymy wiele charakterystycznych gatunków występujących na wyspie.

WARTO WIEDZIEĆ: Innym ciekawym miejscem, które możesz odwiedzić jest zamek z XIV wieku. Niepowtarzalne widoki z jego szczytu: GWARANTOWANE!


 Majorka Przewodnik - Pobierz Darmowy Przewodnik po Majorce

Inne atrakcje na Balearach

W archipelagu Balearów znajduje się pięć głównych wysp. Odkryj wszystkie atrakcje turystyczne i miejsca warte zobaczenia na każdej z nich:
Atrakcje turystyczne i Ciekawe miejsca
MajorkaAtrakcje na Majorce: Katedra La Seu, Smocze jaskinie na Majorce, miejsca związane z Chopinem i George Sand, pasmo górskie Serra de Tramuntana, Akwarium Palma Aquarium, Zatoka Alkudyjska, Półwysep Formentor (Cap de Formentor), Zamek Bellver, Zamek Castillo de Santueri, Pałac Almudaina (Palau de l'Almudaina). Parki wodne i parki rozrywki: Western Water Park, Aqualand El Arenal, Safari Zoo Mallorca, Jungle Parc, Dinosaurland Mallorca, delfinarium Marineland Mallorca, wąwóz Torrent de Pareis. Popularne plaże: Playa de Palma. Popularne miejscowości: Palma de Mallorca, Valldemossa, Alcúdia, Puerto de Alcúdia, Porto Cristo, Can Picafort, Santa Ponsa, Port de Sóller, Sa Calobra, Sa Coma, El Arenal, Vilafranca de Bonany, Palma Nova, Port de Pollenca, Deià, Alaró, Fornalutx, Santa María del Camí, Megaluf, Can Pastilla.
MinorkaAtrakcje na Minorce: Dyskoteka Cova d’en Xoroi, dawna osada Son Catlar, cypel Cap de Cavalleria, przylądek Favaritx, góra Monte Toro, fortyfikacja Fortaleza de la Mola, wieża Torre de Fornells. Popularne miejscowości: Ciutadella de Menorca, Maó-Mahón, Fornells.
IbizaAtrakcje na Ibizie: Dalt Vila (Stare miasto Ibizy), Jaskinia Ses Fontanelles, jaskinia Cova de Can Marçà, jaskinia Cova Santa, jaskinia Cala Llonga, jaskinia Cova des Culleram, jaskinia Na Coloms, rezerwat przyrody Ses Salines, wyspa Es Vedra, park wodny Sirenis Aquagames, park wodny Aguamar, park wodny Portinatx, Muzeum Etnologiczne Museo Etnológico de Ibiza y Formentera, stanowisko archeologiczne Sa Caleta, bar Café del Mar, akwarium Cap Blanc. Popularne miejscowości: Ibiza (stolica wyspy o tej samej nazwie), Sant Antoni de Portmany (San Antonio Abad), Santa Eulària des Riu, Sant Josep de Sa Talaia, Es Cana. Popularne Plaże na IbizieCala de Sant Vicent
FormenteraAtrakcje na Foermenterze: Rezerwat przyrody Ses Salines, wysepka Espalmador, płaskowyż El Pilar de la Mola, plaża Platja Mitjorn, stolica wyspy San Francesc Xavier. Popularne miejscowości: La Savina, Es Pujols, Sant Ferran de ses Roques, Sant Ferran de ses Roques, Es Caló
CabreraAtrakcje na Cabrerze: Park Narodowy archipelagu Cabrera, zamek Castillo de Cabrera.
Poznaj wszystkie archipelagi Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie, Baleary, Wyspy Cies
Zobacz także: Pogoda na Majorce
 
- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne
Jessica Alvaro
Jessica Alvaro
Podróże były mi bliskie od zawsze. Pasja. Hobby. Można to różnie nazywać. Dla mnie to powietrze, bez którego nie mogę oddychać. Słońce, bez którego zapominam, co to uśmiech. I życie. Najlepsze z możliwych!
- Reklama -

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

- Reklama -

REZERWUJ ATRAKCJE

ZOBACZ RÓWNIEŻ

- Reklama -
Bezpłatne przewodniki turystyczne