A gdyby tak… rzucić wszystko i wyjechać do Aragonii?
Ejea de los Caballeros to stolica komarki Cinco Villas, usytuowana 68 km od Saragossy. Jak na miasto o dość dużej powierzchni (610 km2), jego zaludnienie jest małe – mieszka tutaj około 17000 osób. Dla porównania w Warszawie, której powierzchnia jest o prawie 100 km2 mniejsza, liczba ludności wynosi 1,75 mln. Turyści (głównie Hiszpanie) odwiedzają to miejsce ze względu na jego dużą wartość historyczną. Znajdziemy tutaj sporo pozostałości po średniowiecznych murach, klimatyczne dzielnice, w których czas zdaje się zatrzymywać w miejscu oraz kilka ciekawych zabytków, kościołów i domów-pałaców z XVI-XVIII wieku. Tych ostatnich znajdziemy najwięcej przy ulicach: Ramón y Cajal, Herrerías, Mediavilla oraz przy placu Plaza de España.
Zabytkowe kościoły w Ejea de los Caballeros
Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki i architektury sakralnej, to w Ejea de los Caballeros czeka Cię mała uczta dla oczu. Średniowieczny kościół św. Salvadora (Iglesia de San Salvador) z XIII wieku to znakomity przykład późnego stylu romańskiego. Szczególną uwagę zwracają piękne rzeźbienia znajdujące się na kamiennych ścianach, kolumnach i portalach w różnych częściach kościoła.
Inny średniowieczny kościół, który warto odwiedzić w Ejea de los Caballeros to Iglesia de Santa María de la Corona. Został on wybudowany w XII wieku, jednak niektóre z jego elementów zostały dobudowane także w XV wieku.
Iglesia de Nuestra Señora de la Oliva (XVII w.) to przykład stylu barokowego w architekturze sakralnej. DLa mieszkańców ten przybytek religijny ma także znaczenie symboliczne, ponieważ jest poświęcony patronce miasta. (La Virgen de la Oliva).
Na koniec coś dla osób z żyłką archeologiczną. Niedaleko Ejea de los Caballeros znajdują się też pozostałości po dawnym zakonie cystersów. Trudno nazwać je zabudowaniami, bo w rzeczywistości są to jedynie fragmenty dawnych murów zakonu. Jednak jeśli lubisz odkrywać tego typu miejsca, to z pewnością docenisz ich urok.
Wypoczynek na łonie przyrody
Urokliwe położenie miasteczka Ejea de los Caballeros sprawia, że znajdziemy tutaj wiele okazji do czerpania z natury wszystkiego tego co najlepsze. Jednym z takich miejsc jest Park Centralny (Parque Central), w którym możemy odpocząć w otoczeniu różnych gatunków roślin i drzew.
Inny park, który warto odwiedzić to Bañera (Parque de Bañera). Jego najważniejszym punktem jest znajdująca się tam dawna fontanna rzymska (Fuente Bañera). Choć dziś nie prezentuje się ona zbyt okazale, to jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Aragonii.
Znajdujący się nieopodal Ejea de los Caballeros park Boalares (Parque los Boalares) to jeszcze jedno miejsce uwielbiane przez miłośników przyrody. Na powierzchni 225 hektarów znajdziemy między innymi: szlaki rowerowe, szlaki trekkingowe, miejsca do grillowania, źródła wody pitnej, a także po prostu – ławki, na których można wypocząć po intensywnej wycieczce. W pobliżu parku Boalares znajduje się także zbiornik wodny Estanca del Gancho. Znakomita miejscówka dla każdego wędkarza, bo złowić można tutaj między innymi karpie i okonie!
Muzeum Rolnictwa (Museo Aquagraria)
Wśród eksponatów znajdziesz kolekcję maszyn rolniczych wykorzystywanych przez Hiszpanów od początku XIX wieku aż do czasów współczesnych. Uważa się, że to największy tego typu zbiór w Hiszpanii i miejsce, które nie tylko prezentuje „martwe eksponaty”, ale przede wszystkim opowiada żywą historię o relacji między wodą i rolnictwem w tej części Półwyspu Iberyjskiego.
Centro de Arte y Exposiciones de Ejea de los Caballeros
To jedno z niewielu miejsc w mieście, gdzie zamiast sztuki dawnej, możemy podziwiać tę bardziej współczesną. Centrum Sztuki i Ekspozycji w Ejea de los Caballeros prezentuje kolekcję około 50 obrazów i rzeźb hiszpańskich twórców XX i XXI wieku, takich jak: Antonio Saura, José Manuel Broto, Santiago Lagunas, Pablo Serrano, Fernando Sinaga, Fermín Aguayo czy Víctor Mira.
Popularne fiesty w Ejea de los Caballeros
Jeśli chcesz poznań miasteczko Ejea jeszcze lepiej, odwiedź je w czasie jednej z kilku głównych fiest, jakie odbywają się w tym miejscu. Należą do nich:
- Fiestas de San Juan (24 czerwca)
- Fiestas Virgen de la Oliva (od ostatniego weekendu sierpnia do 1 września)
- Festividad de „El Voto” (14 stycznia)
- Fiestas del agua (tydzień po Wielkanocy)
Odkryj Aragonię
Każdy region Hiszpanii dzieli się na prowincje. Ich nazwy często pokrywają się z nazwami głównych miast wchodzących w ich skład. Aragonia dzieli się na trzy prowincje, a każda z nich ma do zaoferowania inne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca:
Zobacz również: Fiesta Cipotegato, Mudejarowa Architektura Aragonii.